KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi (KBÜ) ile Karabük İl Sağlık Müdürlüğü arasında İl Sağlık Afet Planı kapsamında işbirliği protokolü imzalandı.

KBÜ'den yapılan yazılı açıklamada, afetlerde kritik ve hayati görevler üstlenen hizmet gruplarından birinin de sağlık personeli olduğu belirtildi.

Yaşanan deneyimler sonucunda afet durumlarında ildeki hastane ve diğer sağlık birimlerinde çalışan personelin afetzede olup barınma ihtiyacı içinde olabileceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"'Personel Barınma Alanı Protokolü' afet durumlarında çalışacak sağlık personelleri ile il dışından görevlendirilen sağlık personellerinin barınma ihtiyacının giderilmesi amacı ile Karabük Üniversitesinin zarar görmemiş kullanılabilecek binaların ve kampüs alanının, konteyner ile çadırların kurulabileceği alan olarak belirlenmesi ve bu amaçla kullanılabilmesi için imzalandı. Böylece sağlık personelinin barınma alanının, afetzedelerden farklı bir yerde bulunmasıyla oluşabilecek dezavantajların ortadan kaldırılması planlandı."

Protokolü KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı imzaladı.