Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu'nın kendisine ya da partisine bir ittifak teklifinde bulunmadığını söyledi.

Muharrem İnce: Kemal Kılıçdaroğlu ittifak talebinde bulunmadı

14 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların açıklanmasına rağmen, tartışmalar sona ermedi.

100 bin imza toplayarak adaylığını ilan eden Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından hedef tahtasına konuldu.

İnce, adaylıktan çekilmeyeceğini vurgulasa da, "Hoş geldiniz, güle güle" sözleri muhalif kesimden tepki aldı. Sosyal medyada linç edilen İnce, gelen tepkilere dayanamayarak adaylık konusunda son kararını verdi.

"Zaman kimin haklı kimin haksız olduğunu ortaya koyacaktır"

Görüşmede Kılıçdaroğlu'nun bir ittifak talebinde bulunmadığını belirten İnce, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı.

Bazı medya organlarında kulis bilgisi adı altında paylaşılan, Cumhuriyet Halk Partisi yönetimi ile Muharrem İnce arasında müzakerelerin başarısız olduğu şeklindeki gerçeği yansıtmayan haberler hakkında, kamuoyunun doğruları öğrenmesi adına bu açıklamayı yapıyorum. Öncelikle bilinmelidir ki ne CHP yönetimi ne de Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bana veya partime herhangi bir ittifak teklifinde bulunmamıştır.

Adaylığı ilan edildikten hemen sonra Sayın Kılıçdaroğlu, 17 Mart 2023 tarihinde Milli Yol Partisi ile Bağımsız Türkiye Partisi’ni, 20 Mart 2023 tarihinde HDP’yi ziyaret etmiştir. Memleket Partisi’ne ise sıra, 29 Mart günü yani Cumhurbaşkanı adaylarının kesinleşmesine 24 saat kala gelebilmiştir. Ve kalan 24 saat içinde, seçimler öncesi işbirliği yapılmasına ilişkin bir müzakere mekanizması doğal olarak oluşmamıştır veya oluşması istenmemiştir.

Açıkça ifade edeyim ki siyasi partileri sosyal medya üzerinden linç etmek, onları yıldırmak, yaftalamak, itibarsızlaştırmak ve diz çökmeye zorlamak bir müzakere yöntemi olamaz. Modern demokrasilerde ilişkiler siyasi partiler arası kurumsal görüşmeler ile ilerler. Bunun dışındaki her yol, medeni bir ilişki kurmayı reddeden despot ve dayatmacı bir zihniyeti temsil edecektir.

Neyse ki bu cinnet hali yavaş yavaş yerini aklı selime terk etmekte, gerçekler yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Zaman kimin haklı kimin haksız olduğunu ortaya koyacaktır. Bu vesileyle, sayın Kılıçdaroğlu’na ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne seçimlerde başarılar diliyorum.
Muharrem İnce: Kemal Kılıçdaroğlu ittifak talebinde bulunmadı
Editör: Furkan Yılmaz