Markaların oluşturulmasında ve popülaritesinin artırılıp sürdürülmesinde yaratıcı ve üretken bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu ifade eden Sosyal Medya Uzmanı Kianoush Nikkhah, “Sosyal Medya Uzmanı olmak isteyenlerin çeşitli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Başarılı bir çalışma için kişilerin analitik düşünme becerisine sahip olması ve sağlıklı iletişim kurabilmesi oldukça önemli.” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medya Uzmanı olmak için üniversitede okunulan bölümün önemli olmadığının altını çizen Kianoush Nikkhah, “Üniversite mezunu olmak önemli olmakla birlikte kişinin kendisini sosyal medya alanında geliştirmesi gerekiyor. Sosyal medya, gelişen bir alan ve bu alanda sürekli güncellemeler meydana geliyor. Başarılı ve profesyonel bir çalışma için güncelleme ve yeniliklere ayak uydurmak bir hayli önemli. Bunun yanı sıra kişinin çeşitli niteliklere sahip olmasının da gerekli olduğunu söyleyebilirim.” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medya Uzmanlığında İletişim Her Şey Demek

Sosyal medya uzmanlığında sağlıklı ve doğru iletişimin bir hayli önemli olduğunun altını çizen Kianoush Nikkhah, konuyla ilgili açıklamalarını genel olarak şu sözlerle sürdürdü: “Bir markanın sosyal medya hesabını yönetiyorsanız, müşterilerle doğru bir iletişim içerisinde olmanız gerekiyor. Müşterilerin önerileri ve taleplerini anlayabilmeniz, markanın itibarı adına çok önemli. Bunun yanı sıra ilgili markayla da doğru iletişim kurmanız, markanın isteklerini anlayıp bu isteklere göre bir çalışma oluşturabilmenizi mümkün kılıyor.”

Gözlem Yeteneği de Önemli

Sosyal medya paylaşımlarında gözlem yeteneğinin bir hayli önemli bir yere sahip olduğunu belirten Kianoush Nikkhah, “Bir markanın rakiplerinden bir adım önde yer alabilmesi için rakip çalışmaların titiz bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor. Burada da gözlem yeteneği devreye giriyor. Rakip çalışmalarını analiz etmeli ve bu çalışmaların üzerinde yenilikçi çalışmalar gerçekleştirmelisiniz.” ifadelerinde bulundu.

Analitik Düşünebilen Kişiler Markalara Çok Daha Fazla Katkıda Bulunuyor

“Analitik düşünmek, olaylar ve durumlar arasında doğru bağ kurmayı mümkün kılıyor. Bu sayede var olan sorunları çok daha kolay bir şekilde belirliyor, bu sorunlara yenilikçi çözüm önerileri geliştirebiliyorsunuz. Bu nedenle sosyal medya uzmanlarında aranan en önemli özelliklerden bir tanesi de analitik düşünme yeteneğidir. Kişi, kendini bu hususlarda geliştirebilirse başarılı bir Sosyal Medya Uzmanı olarak ön planda yer alma şansı elde eder.”