Seccadeye ayakkabıyla basan Kemal Kılıçdaroğlu tepki üstüne tepki çekerken, İnce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, seccadeye basmanın günah olmadığını savundu.

Kılıçdaroğlu'nun seccadeye basmasına Muharrem İnce yorumu: Günah değil...

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'daki bir iftar programında çekilen fotoğrafıyla gündeme geldi.

Fotoğrafta seccadeye ayakkabılarıyla basan Kılıçdaroğlu, büyük tepki topladı.

Olayın ardından CHP'den yapılan açıklamada, kalabalık nedeniyle seccadeyi fark edemedikleri öne sürerken Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de, yaşanan bu olayı bir din bilgine danışarak değerlendirdiğini söyledi.

İnce'nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Seccadeye basmak günah değil" ifadeleri yer aldı.

"Seccadeye basmak günah değil"

İnce, edindiği bilgiye göre seccadeye ayakkabıyla basmanın İslam dinine göre bir günahının olmadığını, ancak kul hakkı yemek, yalan söylemek, israf etmek, gururlu ve kibirli olmak, kalp kırmak ve işi ehline vermemek gibi davranışların haram ve günahtan sayıldığını belirtti.

O paylaşım şu ifadelerle devam etti;

Bir din bilginine danıştım, şöyle dedi: Din-i mübin-i (hak ve hakikatı açıkça söyleyen) İslam’a göre seccadeye ayakkabı ile basmak diye bir günah yoktur. Ancak; kul hakkı yemek, yalan söylemek, israf etmek, gururlu ve kibirli olmak, kalp kırmak, işi ehline vermemek haramdır ve günahtır. Necasetten taharet (görünen kirlerden arınmak) kolaydır. Zor olan ruhun taharetidir (temizlenmesi).
Kılıçdaroğlu'nun seccadeye basmasına Muharrem İnce yorumu: Günah değil...
Kılıçdaroğlu'nun seccadeye basmasına Muharrem İnce yorumu: Günah değil...
Editör: Furkan Yılmaz