Aşırı terleme şikâyetiyle KTÜ Farabi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği'ne başvuran Omarı Bekadze, burada yapılan tetkikler sonucu “Primer Hiperhidroz” tanısı konuldu. Hasta daha sonra Prof. Dr. Celal Tekinbaş önderliğindeki ekip tarafından “Vats Sempatektomi Tekniği" diye adlandırılan kapalı ameliyat yöntemi ile tedavi edildi ve bir günlük hastane yatışının ardından taburcu edildi.
Çok terlediği için çocukluğundan beri hemen hemen her gün büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Omarı Bekadze “Hastaneye geldikten sonra tetkiklerim yapıldı. Kapalı bir operasyon geçirdim. Prof. Dr. Celal Tekinbaş ve ekibine çok teşekkür ederim.

Çok terlediğim için çocukluğumdan beri hemen her gün büyük sıkıntılar yaşadım. Kimseyle tokalaşamıyordum, açık renk kıyafetler giyemiyordum. Bu durum sosyal hayatımı çok olumsuz etkiliyordu. Bu kadar kolay bir ameliyatla iyileştiğim için çok mutluyum. Bu hastalıktan, bu kadar kolay kurtulabileceğimi bilseydim çok daha önce buraya gelirdim” dedi.

AW735491_01

Zorbalığa uğrayan çocuk ve gençlerin okul başarısı olumsuz etkileniyor Zorbalığa uğrayan çocuk ve gençlerin okul başarısı olumsuz etkileniyor

Hastalık ve operasyon hakkında bilgi veren Prof. Dr. Tekinbaş “Hiperhidroz; çoğunlukla avuç içi, koltuk altı, ayakların ve yüzün aşırı terlemesi ile seyreden bir hastalıktır. Enfeksiyon, ilaç kullanımı, metabolik ve endokrin bozuklukları gibi nedenlerin nadiren tetiklediği aşırı terleme hastalığında, çoğu hastada altta yatan herhangi organik bir sebep bulamayabiliyoruz. Bizim uyguladığımız Sempatektomi Tekniği, bu hastalığın en etkili ve konforlu tedavisidir. Koltuk altından 1 cm’lik kesiler ve kapalı yöntem ile operasyonu kolayca gerçekleştiriyoruz. Komplikasyon gelişme riski de çok düşük oluyor. Hastalarımız hızlıca iyileşip neredeyse ertesi gün işbaşı yapabilecek durumda oluyor” diye konuştu.