Bu durum zedelenmesinin kolaylıkla meydana gelmesine yol açabiliyor. Ancak kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarı yırtılmasının birbirinden farklı olduğunun da altını çizmek gerekir. Bu iki durum halk arasında birbirine karıştırılabiliyor.

Kızlık Zarı Neden Zedelenir?

Trabzonlu Tria Spine Medikal yaptı! Türkiye'de sağlıkta devrim gibi hamle... Trabzonlu Tria Spine Medikal yaptı! Türkiye'de sağlıkta devrim gibi hamle...

Pek çok hususa bağlı olarak hymen dokusunda zedelenme meydana gelebileceğini belirtebiliriz. Bu nedenler arasında en yaygın olan ise vajinal temizliğin çok uzun süre yapılmasıdır. Vajinanın temizlenmesi için uzun süre çaba göstermek, kızlık zarının hassas yapısı açısından doğru değildir. Aynı zamanda vajinal temizliğin sert bir şekilde yapılması da kızlık zarında zedelenmelere yol açabiliyor.

Bir diğer neden de mastürbasyondur. Bununla birlikte sürtünme yolu ile cinsel ilişki yaşanması gibi hususların da kızlık zarının zedelenmesi sonucunu doğurabileceğini unutmamak gerekir. En yaygın nedenlerden biri de mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonu kadınlar arasında sık yaşanan bir sağlık sorunu ve bu enfeksiyon kimi zaman hymen dokusunu da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Enfeksiyona bağlı olarak hafif ya da orta düzeyde bir zedelenme tablosu ortaya çıkabiliyor. Şayet mantar enfeksiyonu tedavi edilmezse bu durumda yüksek düzeyde bir zedelenme olabilir.

Kaza ya da travmatik nedenler, kızlık zarı zedelenmesine yol açan unsurlar arasında yer alıyor. Vajinal temizliğin yapılması için kullanılan kozmetik ürünlerin son derece dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Kalitesiz kozmetik ürünlerin kullanımı ya da bu ürünlerin oldukça yoğun bir şekilde kullanılması da söz konusu durumu ortaya çıkarabilir.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Tehlikeli Mi?

Hafif düzeydeki zedelenmelerin kendiliğinden iyileşme olasılığı mevcuttur. Fakat orta ya da yüksek düzeydeki zedelenmelerin kendi kendine iyileşme olasılığı son derece düşüktür. Hatta tedavinin yapılmaması durumunda daha farklı sorunlar da ortaya çıkabilir. Dokudaki iyileşme süreci başlamazsa zedelenmenin boyutunda da artış meydana gelmeye başlar. İşte bu nedenle şayet kızlık zarı zedelenmesi şüphesi varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Barış Korkmaz Bursa’da hizmet veriyor. Bursa’da jinekolog arayanların sıklıkla tercih ettiği bu isim kızlık zarı dikimi alanında da hizmet veriyor.

Kızlık Zarı Kanaması Nedir?

Kızlık zarında kanama olması, dokunun bütünlüğünü kaybettiği anlamına geliyor. İlk cinsel ilişki ile birlikte kızlık zarı yırtılır ve çok hafif düzeyde bir kanama meydana gelir. Bu kanamanın oranı, hymen dokusundaki kanlanma oranına bağlı olarak değişebilir. Genellikle 1- 2 damla kanama olurken bazı kadınlarda hafif lekelenme şeklinde bir kanama da söz konusu olabiliyor.

Vajinal temizliğin sert bir şekilde yapılması ya da kızlık zarına sert bir cismin temas etmesi gibi durumlarda da bu doku bütünlüğünü kaybedebilir ve kanama olur. Yani sadece cinsel ilişki sonrasında kanama olabileceğini söyleyemeyiz. Bu gibi durumlarda ise kızlık zarının onarımı işleminden faydalanılabilir. Geçici olarak kızlık zarı dikimi yapılacaksa cinsel ilişki takviminden belirli bir süre öncesinde işlemin tamamlanması gerekir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise mutlaka cinsel ilişki takviminden belirli bir zaman öncesinde onarımın yapılması gerekmiyor.

Kızlık Zarı Onarımı Mümkün Mü?

Kızlık zarının bütünlüğünü kaybetmesi durumunda yeniden dikilmesi de mümkündür. Bu işlemin iki farklı şekilde yapılabildiğini söyleyebiliriz. Geçici ve kalıcı olarak gerçekleştirilebilen kızlık zarı dikimi işlemi kapsamında hymen dokusunun parçaları bir araya getiriliyor. Hem geçici hem de kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında ilk cinsel ilişkide kanamanın meydana geldiğini de söyleyebiliriz. Kızlık zarı dikimi iyileşme süresi de oldukça kısadır. Cerrahi bir müdahale ile gerçekleştirilen kızlık zarı dikimi işleminin dışarıdan bakıldığında anlaşılması mümkün olmaz. Sadece bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının muayene etmesi neticesinde hymen onarımının yapıldığının anlaşılması söz konusu olabilir. Dolayısıyla bu işlemden faydalananların partneri tarafından anlaşılması da asla mümkün olamaz.

Kızlık zarı dikimi işlemi kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gerçekleştiriliyor. Kısa bir süre içerisinde tamamlanan bu işlem için uzun bir hazırlık yapmak gerekmiyor. Kızlık zarının işlemden ne kadar süre önce bütünlüğünün kaybettiğinin de bir önemi yok. Yıllar sonrasında bile eğer hymen dokusunun parçaları mevcutsa bu işlem yapılabilir. Ayrıca kızlık zarı dikimi tekrarlanabilen işlemlerden biridir. Eğer doku kaybı meydana gelmediyse bu işlemin yeniden yapılması mümkündür.

Kaynak: https://www.drbariskorkmaz.com/tr/kizlik-zari-dikimi-bursa-fiyatlari