İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, bölgedeki kaynaklara dayandırarak, çatışmanın yaşandığı haberini duyurdu. İran devlet televizyonu ise sınırdaki askeri yetkililerin çatışmanın nedenini değerlendirmek için toplantı yaptığını belirtti.

Mehr haber ajansının Sistan-Beluçistan eyaleti Sınır Muhafız Komutanlığı'na dayandırdığı habere göre, İran ile Afganistan arasındaki ortak sınırın "Makki" bölgesinde Taliban güçleri ile çıkan çatışmada bir İran sınır muhafızı hayatını kaybetti ve 2'si yaralandı. Detaylı bilgi verilmeyen haberde, çatışmanın nasıl başladığı açıklanmadı.

Taliban'ın geçici hükümetinin Savunma Bakanlığı ise, İran askerlerinin Nimroz eyaletinin Kang ilçesine bağlı sınır bölgesinde ateş açmasıyla çatışmaların başladığını duyurdu. Bakanlık, her iki tarafın da çıkarına olmadığını belirterek savaşa sebep olacak davranışlardan kaçınılması gerektiğini ifade etti. Taliban İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulnafi Tekur da çatışmada her iki taraftan birer kişinin öldüğünü ve birçok kişinin yaralandığını Twitter hesabından paylaştı.

Sistan ve Belucistan Ulaştırma ve Karayolları Genel Müdürü Ayub Kurd ise İran-Afganistan sınırındaki çatışmalar nedeniyle Afganistan ile Malik sınırındaki ticari faaliyetlerin ikinci bir duyuruya kadar durdurulduğunu belirtti.

İran Emniyet Teşkilatı Genel Komutan Yardımcısı Kasım Rızayi, Taliban güçlerinin Sasuli Karakolu'na ağır silahlarla ateş açması üzerine İran sınır muhafızlarının ateşle karşılık verdiğini açıkladı. Rızayi, çatışmaların birkaç saat önce yeniden başladığını ve devam ettiğini aktardı. İran Emniyet Teşkilatı Genel Komutanı Ahmed Rıza Radan da sınır muhafızlarına herhangi bir sınır ihlali ve saldırganlık durumunda kararlı şekilde karşılık verme talimatı verdi.

Son günlerde İran ile Taliban arasında Hilmend Nehri üzerindeki su paylaşımı konusunda gerginlik yaşandığı biliniyor. Taliban yönetimi, bölgedeki kuraklık nedeniyle su miktarının azaldığını ve İran'a su ulaşmadığını savunurken, İran ise teknik bir heyetin durumu teyit etmesi gerektiğini belirtiyor.

Taliban'ın Afganistan'da iktidara gelmesiyle birlikte Pakistan ve İran sınır güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.