40. dönem mezunlarını vermesi dolayısıyla tören Trabzon'da bulunan KTÜ'nün ana kampüsünde büyük bir coşku ile kutlandı. Törene, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Rakıcı, akademik ve idari personel, protokol üyeleri ile ilk dönem mezunları ve emekli öğretim üyeleri de katıldı.

Tören, öğretim üyeleri ve mezun olan öğrencilerin yürüyüş korteji ile başladı. Programın devamında, mezunlar adına Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencisi Betül Türkyılmaz konuşma yaptı.

Ardından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Kaya ve Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı konuşma yaptı.

Ayrıca ilk mezunlardan olan Eyyüp Ergan’a gerçekleştirdiği konuşmanın ardından KTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tülay İlhan Nas tarafından Teşekkür Belgesi ve Diploma takdim edildi.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı,  “Ülke ve dünya sorunlarına karşı duyarlı, çok yönlü ve açık görüşlü olun. Tek değişmeyenin değişimin kendisi olduğunun bilinciyle hareket edin. İlkeniz hayat boyu öğrenmek olsun. Aklın ve bilimin rehberliğinde sürekli kendinizi yenileyin.” dedi.

BUGÜNE KADAR 30 BİN MEZUN

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Uğur Kaya konuşmasında, törene katılan tüm konuklara teşekkür ettikten sonra bugüne kadar 30.000 mezun verdiklerini ve bugün de bu sayıya 1.234 mezunu ilave etmenin sevincini yaşadıklarını belirtti.

Konuşmasının devamında, bu yıl 40. Mezuniyet Töreni olması nedeniyle öncekilerden farklı olduğunu ifade eden Kaya,  “Bugün, burada, bundan tam 40 yıl önce mezun olan ve güzel ülkemizin dört bir yanında akademisyen, bürokrat, başarılı iş adamı olarak hizmet eden ve bizler için bir elçi ve gurur kaynağı olan değerli ilk mezunlarımız ile bu mezunlarımızın yetişmesinde önemli katkıları olan emekli öğretim üyelerimiz de bizimle birlikteler. Çok yoğun programlarına rağmen davetimize icabet eden bu özel misafirlerimizi en içten duygularımla selamlıyor ve bir kez daha hoş geldiniz diyorum.” sözlerine yer verdi.

KÖKLÜ KURUMDA…

Prof. Dr. UğurKaya, mezun öğrencilerine katkıları dolayısıyla akademik, idari personel ile mezunların ailelerine teşekkür ettikten sonra konuşmasının son kısmında mezunlara hitaben “Dört zorlu yılı başarıyla tamamlayıp mezun olma aşamasına gelmenizden dolayı hepinizi en içten duygularımla tebrik ediyorum. Ailelerinizden uzakta, birçok zorluğa katlanarak zorlu üniversite eğitimi sürecinden geçtiniz. Şimdi, Türkiye’nin en güçlü üniversitelerinden birisinden mezun olmanın haklı gururunu yaşayabilirsiniz.    Bu köklü kurumda, kuruluş tarihinden bugüne kadar nitelikli eğitimden hiç ödün verilmemiştir. Şu an farkında olmasanız da gireceğiniz kurum sınavlarında, yapacağınız iş başvurularında fakültemizin size kazandırdığı yetkinliğin değerini daha iyi anlayacaksınız. Dolayısıyla bugün size verilen diplomalar, bu kaliteli eğitimin bir nişanesi ve inşallah arzu ettiğiniz iş yaşamının da anahtarı olacaktır.  Bu anahtarı kullanırken ülkemize, milletimize, ideallerinize olan sadakatinizi asla kaybetmemenizi istirham ediyorum. Meslek hayatınızda, hakkıyla, alın teriyle, ahlaki ilkelere riayet ederek kazanmanın çabası içinde olacağınıza inancımız tamdır.” dedi.

Trabzon'da organ satışı yapıyordu! Yakalandı... Trabzon'da organ satışı yapıyordu! Yakalandı...

GELECEĞİMİZİN TEMİNATI

Fakültenin ilk mezunları adına konuşan Trabzon Ticaret Odası Başkanı Eyyüp Erhan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’ sözünün bizlere gösterdiği ilim adresleri içinde bu fakültenin de olduğunu görmek bizleri hem mutlu ediyor hem de gurur veriyor.  Bu heyecan ve gurur ile Türk Devleti’ni güçlü, Türk Milleti’ni mutlu kılma adına hepimize görevler düşüyor. Ama geleceğimizin teminatı olan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesine çıkarıp dünyanın ekonomisinden kültürüne, sosyal yaşantısından sporuna kadar en gelişmiş ülkeleri arasına girmesine öncülük etmede gençleri daha büyük görevler bekliyor.” dedi.

YAŞAYACAĞIMIZ SORUNLAR OLSADA..

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı mezunları adına konuşan Betül Türkyılmaz, “4 yıl önce çıktığımız bu yolu bugün burada sonlandırıyoruz, mezun oluyoruz. Yorucu vize ve final haftalarını, bizi sabahlatan projeleri geride bırakıyor, yeni bir yola çıkıyoruz. Her sonun, bir başlangıcı olduğu gibi mezuniyetimizin akabinde bizleri yeni bir hayat bekliyor. Yeni mezun olarak yaşayacağımız sorunlar olsa da eğitim hayatımız boyunca edindiğimiz bilgi ve tecrübelerin, bizleri daha ileri taşıyacağından eminim. Bugün, burada bulunan mezun arkadaşlarımızın, sorumluluk bilincini göz ardı etmeden ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için faydalı işler yapacaklarına ve gelecek nesillere örnek olacaklarına gönülden inanıyorum.” dedi.

Bölüm bazında dereceye giren öğrencilere plaket ve hediye takdimi sonrasında, bütün öğrencilere Mezuniyet Belgesi takdim edildi. Kep atma töreninin ardından öğrenciler, müzik eşliğinde eğlendi.