banner643

Bolu'da 47 hektarlık alana "Yaşam Merkezi" inşa edilecek

- Bolu Belediye Başkanı Yılmaz: - "Bolu’nun doğal güzelliklerini koruyarak, kültürel ve sosyal zenginlikleri ile turizm ve spor alanındaki potansiyelini ortaya çıkaracak projeleri belli bir disiplin ve birbirine destek verecek şekilde hayata geçiriyoruz." - "Kentsel Dönüşüm Projesi alanı içindeki arsa sahiplerinin mağdur edilmeyecek"

Bolu'da 47 hektarlık alana

BOLU (AA) - Bolu Belediyesi, "Kuruçay Deresi Islah Projesi ve Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi" ile Aşağısoku ve Çıkınlar Mahallesi’nin sınırları içerisinde 47 hektarlık bir alanda yaşam merkezi inşa ediyor.

Bolu Küçük Sanayi Bölgesi’ndeki mevcut sanayi alanlarının desantralizasyonu ile 47 hektarlık alan üzerinde, Bolu kent merkezi ile bütünleşin ve üst ölçekli ihtiyaçları karşılayabilecek yapıda doğal yapıya saygılı örnek yeni bir yaşam merkezi oluşturulacak. Kentsel mekanların çok fonksiyonlu şekilde kullanılmasını amaçlayan proje kapsamında kongre turizminin başlatılması ile sadece Bolu için değil, bölgesel ölçekte değer üretimini hedefleniyor.

Bolu’da yeni gelişimlere fırsat veren bir proje olması hedefiyle başlatılan "Kuruçay Deresi Islah Projesi ve Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi"nin kuzeyinde konut alanları ve tarım arazileri, doğusunda Kuruçay Deresi, batısında Bolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve güneyinde ise D-100 Karayolu bulunuyor.

Proje sınırları içerisinde 1974 yılı itibari ile yapımına başlanmış olan Eski Küçük Sanayi Sitesi, Abant İzzet Baysal Çıraklık Meslek Okulu, Ata Küçük Sanayi Sitesi, Gümüş Sanayi Sitesi, Oto Galericiler Sitesi, Demirciler Sanayi Odası, Sanayi Sitesi Cami ve konut alanları yer alıyor.

Bolu’nun kent bütünlüğünü koruyarak her geçen gün artan ihtiyaçlarına cevap verecek "Kuruçay Deresi Islah Projesi ve Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi" hakkında bilgi veren Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Kentsel Dönüşüm Projesi alanı içindeki arsa sahiplerinin mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Proje ile daha fonksiyonlu ve işlevsel bir bölge elde edilmesinin amaçlandığını vurgulayan Başkan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Görevine geldiğim andan itibaren ‘Tabiatın Kalbi Bolu’nun doğasıyla uyumlu dünya standartlarında bir şehir olması için projeler geliştirdik ve uygulamaya aldık. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz bütün projeler bir bütünün parçası olarak hazırlandı. Bolu’nun doğal güzelliklerini koruyarak, kültürel ve sosyal zenginlikleri ile turizm ve spor alanındaki potansiyelini ortaya çıkaracak projeleri belli bir disiplin ve birbirine destek verecek şekilde hayata geçiriyoruz. Bolu kent merkezi ile bütünleşik ve Bolu’nun her geçen gün artan ihtiyaçları karşılayabilecek “Kuruçay Deresi Islah Projesi ve Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi”nide bu anlayışla hazırladık. Bolu kent merkezi içinde bütüncül bir anlayışla yeni ve modern bir yaşam alanı oluşturmak hedefiyle oluşturduğumuz Projesi kapsamında sanayi alanlarını Bolu’ya yakışır hale getireceğiz. Aşağısoku ve Çıkınlar Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve 1974 yılından beri gelişimi devam eden Eski Küçük Sanayi Sitesi, Ata Küçük Sanayi Sitesi, Gümüş Sanayi Sitesi, Oto Galericiler Sitesi artık bir proje dahilinde Bolu’nun ihtiyaçlarına cevap verecek bir yapıya kavuşacak."

"D-100 Karayolu ve Kuruçay Deresi ile çevrili 47 hektarlık alanda Bolu’nun daha yaşanabilir ve tercih edilebilir bir şehir olması amacıyla bölgesel anlamda değer üreten bu Projenin Türkiye’ye örnek olacak bir proje olmasını istiyoruz" diyen Yılmaz, "Kuruçay Deresi Islah Projesi ve Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi sadece ıslah çalışmalarını ve kentsel dönüşümü kapsamıyor. Proje dahilinde yapılacak alanlarla kongre turizmi de hedefliyoruz. Proje kapsamında Kuruçay Deresi ıslah edilecek ve tarım arazileri korunacak. Kentsel Dönüşüm arsa sahipleri mağdur edilmeden daha fonksiyonlu ve işlevsel bir alan oluşturulacak. Demirciler Sanayi Odası’nın, Abant İzzet Baysal Çıraklık Meslek Okulu’nun ve Sanayi Sitesi Cami’nin eksikleri giderilecek. Küçük Sanayi Bölgesinin doğusunda bulunan Kuruçay Deresi üzerinde yapılacak Islah Projesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm Alanıyla bir bütün olacak. Sunumları hazır olan bu İki projeyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor."Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498