Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye olarak turizm gelirlerinde 2019’a oranla yüzde 14 artış göstermeyi başardıklarını belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

TRABZON'U EKLEDİK...

FETÖ/PDY üyesi olmaktan kesinleşmiş cezası bulunan şahıs yakalandı FETÖ/PDY üyesi olmaktan kesinleşmiş cezası bulunan şahıs yakalandı

2021 yılı ekim ayında İstanbul Beyoğlu’nda başlatılan Kültür Yolu Festivali projesini 2022 Mayıs ayında İstanbul’la eş zamanlı olarak, Başkent Kültür Yolu Festivali adıyla Ankara’da da hayata geçirdiklerini kaydeden Bakan Ersoy, “Geride bıraktığımız Eylül-Ekim döneminde ise Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu Festivalleriyle birlikte Çanakkale’de Troya, Diyarbakır’da Sur Kültür Yolu Festivallerini, Konya’da ise Mistik Müzik Festivali’ni bu silsileye ekledik. 2022 yılında gerçekleştirilen söz konusu bu 7 festivalde yaklaşık 33 milyon ziyaretçi sayısına ulaştık. Bu festivallerin birçok kalıcı etkisi oluyor. Şehirlerimizde birçok noktada kültür varlıklarının restorasyonlarını gerçekleştiriyor, gerekli kültür merkezlerini oluşturuyoruz.

AW766576_01

2023’te bu şehirlerimize İzmir, Adana, Erzurum, Trabzon ve Gaziantep’i de ekleyeceğimizi duyurduk, çalışmalara başladık. Kültür ve turizmin birbirini desteklediği bir eko sistem kurduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Geçen sene rekor sayıda kazı çalışmasına imza attık. 680 noktada kurtarma, araştırma ve 12 ayrı kazı programı yaptık, dünyada bir rekordur. Her sene bu sayıyı artırarak, daha fazla kaynakla bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Antalya Side’de yoğun bir restorasyon kazı çalışmasıyla ön plana geçtik. Son 15-20 yılda yapılan çalışmayı 6 içinde yoğun şekilde yapacağız. Bu hafta içinde çalışmalara başlayıp, sezona yetiştireceğiz. Kültürel etkinliklerle tesisler dışına turistleri çıkarmak adına önemli adımlar atmış olacağız” ifadelerine yer verdi.