Son teknoloji yalıtım malzemeleri arasında yer alan likit membran önemli bir inşaat malzemesidir. Özellikle su yalıtımını sağlamak için kullanılan ürün son derece yüksek performans sağlamaktadır. Konforlu ve sağlıklı yaşam alanlarına mutlak suretle bu malzeme uygulanmalıdır.

TSE Laboratuvar Hizmetleri TSE Laboratuvar Hizmetleri

Peki, likit membran nedir Nem ve rutubete karşı kullanılan bu ürün akışkan kıvamda bir malzemedir. Zemine veya uygulama alanına boya gibi sürülür. Ve o alanda etkili bir su yalıtımı sağlar. Prizleme işlemi yapıldıktan sora ise artık tamamen su geçirmez hal alır.

Ekran Resmi 2022-09-19 14.20.45

Likit Membran Çeşitleri Nelerdir?

Likit membranlar uygulama alanına ve özelliklerine göre çeşitlendirilir. Temelde tüm çeşitlerin görevi su yalıtımı sağlamaktır. Sürülebilir formda olan likit membran çeşitleri profesyonel hizmet sunan firmalardan satın alınmalıdır. Herbiri aynı amaçla hizmet etse de teknik ve kimyasal olarak farklılık gösterir.

Likit membran çeşitleri şu şekildedir;

  • Bitüm kauçuk esaslı likit yalıtım
  • Şeffaf likit yalıtım
  • Polyurea esaslı likit kaplama
  • Poliüretan esaslı likit yalıtım
  • Su bazlı akrilik esaslı likit yalıtım

​​​​​​Kullanım alanı ve etken maddeleri değişiklik gösteren bu likit membran çeşitleri sızdırmama güvencesi veriyor. Nem, rutubet ve su sızıntısına karşı yapıları koruyan bu özel malzemeler yaşam alanlarında konforu artırıyor.

Ekran Resmi 2022-09-19 14.20.41

Likit Membran Nasıl Uygulanır?

Sıvı membran çeşitleri farklı içerik ve etkinlik derecesinde olsa da uygulama açısından benzerlik gösteriyor. Temelde sürülebilir bir forma sahip olduğu için yalıtım yapılacak bölgeye fırça yardımıyla uygulanır. İyi bir verim alabilmek için sürülen ilk katın kuruması beklenir. likit membran türüne göre 2 yada 3 saat beklemek yeterlidir. Daha sonra ikinci kat uygulaması yapılır. Aynı tekniklerle uygulanan ikinci katın da kurulmasının ardından işlem tamamlanır.

likit membran uygulaması kadar kullanılan malzeme de önem arz eder. Kaliteli bir izolasyon için doğru malzeme tercih edilmelidir. Uyulama alanı ilk olarak kir ve inşaat kalıntılarından temizlenmelidir. Yüksek dayanıklılık gerektiren yerlerde file kullanılabilir. Fileler katmanlar arasına yerleştirilir. Ayrıca doğrudan güneş alan bölgelerde sıvı membran tamamen kuruduktan sonra boya yapılmalıdır.

Likit Membran Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

likit membran ne işe yarar sorusunun en net cevabı su sızıntılarını önlemektir. Genellikle dam ve çatı izolasyonunda kullanılan bu malzeme farklı zeminlerde de su yalıtımı sağlayan önemli bir malzemedir. Su izolasyonunu gerçek anlamda sağlayabilmek için likit membran uygulamalarında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Eğer gereken özen gösterilmezse yalıtım tam anlamıyla sağlanamaz ve kısa sürede daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

​​​​​Likit membran uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Öncelikle kullanılan malzemenin kaliteli olması gerekiyor. CE belgesi olan ürünler tercih edilmelidir. Dryfix ürünlerimiz CE belgesine sahiptir
  • Uygulama alanına göre iki veya daha fazla kat uygulaması yapılabilir.
  • 40 derece üstünde hava sıcaklığı altında ya da donmuş zeminlerde uygulama yapılmamalıdır.
  • Güneşe maruz kalan yerler için UV dayanımlı ürünler seçilmelidir.

Yüksek nem ve küf oluşan alanlarda mutlaka önleyici yalıtım çalışmaları yapılmalıdır.

Özetle likit membran seçimi ve uygulamayı yapacak kişinin tecrübesi çok önemlidir. En kaliteli malzeme işin ehli olmayan kişilerin elinde telef olabilir. Bu yüzden uygulama için alanında uzman kişilerle işbirliği yapmanız yararlı olacaktır.

Likit Membran Fiyatları 2022

Likit membran fiyatları her firmada değişiklik gösterir. Su yalıtımında en sık kullanılan akışkan membranlar için farklı fiyat seçenekleri bulunuyor. Bu fiyatlar belirlenirken malzemenin etkinliği, çeşidi, miktarı göz önünde bulunduruluyor. Bu yüzden ederinden daha ucuza satışı yapılan ürünlerden performans almanız pek mümkün değildir.

Merdiven altı diye tabir edilen likit membran çeşitleri etkili bir sıvı yalıtımı sağlamayacağı gibi boşa emek ve zaman harcamanıza neden olur. Bu iş için yetkili, gerekli belgeleri edinmiş ve profesyonel hizmet veren firmalarda da uygun fiyat seçenekleri bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Su Yalıtımı Neden Önemlidir?

Yapı malzemesine nüfuz eden su, taşıyıcı kısımlarındaki demirlerin paslanmasına dolayısıyla taşıma kapasitesinin düşmesine neden olur. Bunun yanısıra duvarlara nüfuz eden nem ve küf sağlığı tehtit eder. Sağlıklı, konforlu ve güvenli yaşam alanları için su yalıtımı önemlidir.

Likit Membran Ömrü Ne Kadardır?

Uygun şekilde seçilen ve doğru şekilde detaylandırılan likit membran yapının ömrü boyunca tam performans sunar. Fakat kalitesi düşük malzemeler için aynı garantiyi vermek mümkün değildir.

Likit Membran Nerelerde Kullanılır?

likit membran toprakla temas eden duvarlar, zemine oturan döşemeler, dış duvar, balkon, banyo, lavabo, çatı, teras, gibi geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Sonuç

Sonuç olarak yaşam alanlarınızı oluşturan yapı malzemelerinin dayanıklılığını ve ömrünü koruyabilmek için su yalıtımını ihmal etmemelisiniz. Bu iş için geliştirilmiş likit membran seçiminin önemi büyüktür.

Piyasada onlarca farklı ürün bulunabilir. Fakat gerçek bir yalıtım için kaliteli ürünler satın almalısınız. likit membran ürünlerimizi inceleyerek su yalıtımında gerçek performans alabileceğiniz malzemelere ulaşabilirsiniz. Uygun fiyat ve kolay ödeme yöntemleri ile güvenle alışveriş yapabilirsiniz.