Çözünebilen mikro granüllerde EDTA ve şelatlı mangan olarak suda çözünebilen mangan Edta gübrelerin formülasyonu için önemlidir. Fotosentez, azot metabolizması, ve bitkilerin metabolizmasında önemli olarak çözünebilen Mangan edtadır. Bitkide klorofil oluşumuna yardım ederek bitkideki enzimatik ve fizyolojik olaylarda katalizör görevini üstlenmektedir. 

Her bitki için çeşitli şekilde kullanımı olmakla beraber bitkiler için oldukça önemlidir. Bitkilere uygulama zamanı, gerekli ve yeterli olan miktarı, sulamadan ya da su ile uygulama yöntemi gibi detayları bulunmaktadır. Bunlar tamamen bitkiye göre değişiklik gösterdiği için bitkinin zamanını ve istediği kadar kim mangan oranını bilmek önem arz eder. 

Mangan Edta Ne İşe Yarar?

Yaprak yüzeyinin genişlemesini sağlayarak fotosentezi ve döl tutmayı artırmaktadır. Manganın noksan olması durumunda ise genç olan yaprakların damarlarında sararma gözlemlenmektedir. Bazı bitkilerin de yapraklarında sarı lekeler olur. Fotosentez alanı giderek daralır ve noksanlığın ilerlemesi durumunda bitkide kuru madde birikimi yavaşlamaktadır. Bunun sonucunda ise kalitede ve verimde seviye gerilemeye başlamaktadır. Fasulye, domates, bezelye, salatalık ve soğan gibi sebzelerde mangan eksikliği görülebilmektedir. Mangan edta ne işe yarar? sorusunun yanıtı olarak tüm bu belirtilen olumsuzluklara cevap verdiğini söylemek mümkündür. 

Bitkilerin yapraklarında sarı lekelerin ya da noktaların oluşmasını önlemektedir. Fotosentez alanını genişleterek bitkinin daha rahat nefes almasını sağlamaktadır. Bitkinin daha verimli ve kaliteli şekilde büyümesine de katkıda bulunmaktadır. 

Mangan Edta Nerede Kullanılır?

Mangan edta domates, biber, patlıcan, salatalık, karpuz, kavun, kabak, fasulye, nohut, mercimek, çilek, muz, kivi, narenciye, kiraz, vişne, şeftali, kayısı, erik, zeytin, mısır, ayçiçeği, patates, şeker pancarı ve havuç gibi bitkilerin topraklarında kullanılmaktadır. Yani mangan eksikliğinin görüldüğü tüm topraklarda kullanımı uygundur. 

Mangan Edta Fiyatı 

Mangan edta fiyatı da kullanılacak olan bitkiye, toprağa, alana ve gerekli olan miktara göre belirlenmektedir. Bu sayede kişiler ihtiyacı doğrultusunda sarın alabilmekte ve kullanabilmektedir. Dolayısıyla net bir fiyat verilmesi mümkün olmadığı için ilk olarak kullanılacak olan alan ve ihtiyaç bilinmelidir. Mangan edta ile bitkilerin gelişmesi, büyümesi ve olumsuz durumlara karşı daha dirençli olması sağlanmaktadır. Mangan EDTA, Mangan EDTA Fiyat, EDTA Şelatlı Mangan gibi konulara https://www.ufuktarim.com/mangan-edta adresinden ulaşabilirsiniz.