SAMSUN (AA) - Medicana Samsun Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Melek Küçük, benleri deri üzerinden yok etmek, cerrahi müdahale ya da lazer tekniği ile oldukça kolay ve ağrısız bir işlem olduğunu bildirdi.

Küçük, halk arasında "Ben" olarak bilinen "Melanositik nevüs"lerin doğuştan var olan veya doğumdan sonra ortaya çıkan, deriye rengini veren melanosit adlı pigment hücrelerinin çoğalması sonucu geliştiğine dikkat çekti.

Benlerin kansere dönüşme ihtimallerinin de bulunduğunu aktaran Küçük, şunları kaydetti:

"Benlerin büyük bir çoğunluğu insan yaşamında iyi huylu olarak seyir gösterirken, bazen kansere dönüşme olasılığı da vardır. Genetik yatkınlık, uzun süre kontrolsüz ve korumasız güneşe maruz kalma, güneş yanıkları benlerin kansere dönüşmesini tetikleyen faktörlerdir. Benler düz veya kabarık, renkleri de pembe, kahverengi ya da siyah olabilir. Normalde her hangi bir sorun yaratmayan benlerin renginde değişim oluyor, büyüyor, kanama ve kaşıntı yapıyor, kenarları düzensizleşiyorsa bunların mutlaka kanser riski açısından cilt hastalıkları uzmanlarınca dermatoskopik muayenesinin ve belli aralıklarla takibi yapılmalıdır. Gerektiğinde ise patolojik inceleme ön görülebilir."

Halk arasında yaygın olan "Benler cerrahi müdahale ile alınırsa kansere dönüşebilir" düşüncesinin tamamen yanlış olduğunu belirten Küçük, bu yanlış inanış yüzünden, kanser riski taşıyan benleri olan birçok hastanın erken tanı şansını kaybettiğini aksine bütün şüpheli benler tanı ve tedavi amaçlı mutlaka incelenmeli, doktor tarafından gerekli görüldüğü takdirde patolojik inceleme yapılmak üzere alınması gerektiğini vurguladı.

Kolay ve ağrısız olarak benlerden kurtulmanın mümkün olduğunu bildiren Küçük, "Benleri deri üzerinden yok etmek, cerrahi müdahale ya da lazer tekniği ile oldukça kolay ve ağrısız bir işlemdir. Cerrahi müdahale sonrası hafif bir iz kalabilmektedir. Cerrahi yöntem ile benlerin alınmasının avantajı, alınan benin patolojiye gönderilip kanser riski taşıyıp taşımadığının öğrenilebilme şansının olmasıdır. İyi huylu benlerin bir kısmı lazer ile iz kalmadan veya hafif bir iz kalacak şekilde alınabilmektedir. Aynı zamanda lazer tekniği ile çok sayıdaki benleri bir seansta yok etme imkanı da bulunmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.