Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Dikkaya köyünde yaşayan Kadir Ali Kus, kurbanını kestikten sonra kıyma yaptırmak için kasap arayışına girdi. Ancak tüm kasapların kapalı olduğunu gören Kus, pratik zekasını kullanarak kendi kıyma makinesini yapmaya karar verdi.

Kadir Ali Kus, ilk olarak bir hurdacıya giderek işe yarayacak malzemeleri topladı. Evine döndüğünde ise bu malzemeleri kullanarak kıyma makinesini tasarlamaya başladı. Demirden yaptığı aparatı matkabın ucuna monte eden Kus, matkabın kontrolsüz hareket etmemesi için aparatı bir kütüğe sabitledi. Üzerine plastik bir tabak yerleştirerek etin konulacağı alanı ayarladı. Küçük parçalara böldüğü etleri bu tabağa koyan Kus, hurdacıdan aldığı demirlerin arasından geçirdiği eti, matkabın yardımıyla kıyma haline getirdi.

Bakan Uraloğlu’ndan 15 Temmuz şehidinin ailesine ziyaret Bakan Uraloğlu’ndan 15 Temmuz şehidinin ailesine ziyaret

İHA'nın haberi şu şekilde: 
 Rizeli yine kıvrak zekasını konuşturdu, kıyma yaptıracak kasap bulamayınca matkaptan kendi kıyma makinesini yaptı.
Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Dikkaya köyünde yaşayan Kadir Ali Kus, kurbanını kesince kendisine kıyma yaptıracağı bir kasap aradı. Bütün kasapları tek tek dolaşan Kus hepsini kapalı görünce başka bir çözüm yolu aradı. Aklına duvar delicisi gelen Kus önce bir hurdacıya gitti. İşine yarayacakları toplayan Kus evine gitti ve zekasını konuşturdu. Demirden aparat yapan Kus yaptığı aparatı matkabın ucuna taktı. Matkabı sağa sola sallanıp birini yaralamaması için ise kütüğün üzerine sabitledi. Üzerine ise plastik tabağı aparata sabitleyerek etin konulacağı yeri ayarladı. Biraz küçük boyutta kestiği etleri tabağın içerisine koydu, hurdacılardan aldığı demirlerin içerisinden geçen et matkabın ucu sayesinde kıyılmış oldu.
Ortaya ilginç görüntüler çıkarken, kasapları teker teker dolaşıp açık olmadığını görünce aklına kıyma makinesi yapmak geldiğini ifade eden Kus, “Kurbanı kestik, kasapları teker teker dolaştım. Kıyma yapmam lazımdı ve bir tane bile kasap açık değildi. Laz üreticidir. Bende gittim hurdacıya, demirleri aldım. Kaynak yaptım ve matkaba da taktım. Aynı kıyma makinesini yaptım” ifadelerini kullandı.

M A K İ N E3M A K İ N EM A K İ N E4

Kaynak: İHA