Husumetli iki suç örgütüne operasyon: 46 kişi tutuklandı Husumetli iki suç örgütüne operasyon: 46 kişi tutuklandı

Yaz okulları kapsamında, ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencilerine akademik derslere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları verilecek. Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarındaki kurslar, il ve ilçe merkez komisyonları tarafından belirlenen merkezlerde düzenlenecek ve bu kurslara katılan öğrenci ve kursiyerlerden ücret alınmayacak. Mezunlara yönelik kurslar ise halk eğitimi merkezlerinde gerçekleştirilecek.

Kurslar, 1 Temmuz'da başlayıp 29 Ağustos'ta sona erecek. 2 Eylül itibarıyla eğitim-öğretim dönemi destekleme ve yetiştirme kursları açılacak. Yaz döneminde, ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencileri için haftada 6 saatlik akademik ders destekleme ve yetiştirme kursları verilecek.

Yaz okulu kapsamında açılan kurslar, saat 13.30'dan sonra ve haftada 5 gün planlanacak. Bir dersten günlük 2 saatten fazla ders yapılamayacak ve kurslar 4 haftadan az, 8 haftadan fazla süremeyecek.

Yaz okullarında öğrencilere farklı seçenekler sunulacak. 2. sınıftan itibaren tüm sınıf kademelerinde öğrenim gören öğrenciler, en fazla 2 alanda ders seçebilecek. Yaz okullarında ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki kurslar, sınıflar düzeyinde oluşturulan gruplar şeklinde açılacak.

Yaz okulu kursları "spor", "görsel sanatlar", "müzik" ve "bilişim" olmak üzere 4 alanda düzenlenecek. Spor alanında, atletizm, basketbol, okçuluk, futbol, yüzme, voleybol, hentbol, masa tenisi, halk oyunları ve satranç gibi seçenekler sunulacak. Görsel sanatlar alanında, resim, ebru sanatı, sanat ve tasarım, hat sanatı ve fotoğrafçılık dersleri verilecek. Müzik alanında, gitar, keman, piyano/org, bağlama/saz, ud/kanun, Türk halk müziği, Türk sanat müziği ve melodika alternatifleri olacak. Bilişim alanında ise yazılım, robotik kodlama, ofis programları, arduino programlama, bilgisayarda döküman hazırlama ve bilgisayara giriş dersleri verilecek.

Kaynak: İnternethaber