Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Enflasyonun yol açtığı, refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız” sözlerinin ardından memur ve emekliye Ocak 2023 de yapılacak zam oranları da merak edilmeye başlandı.

Geçen yılın Aralık ayında en düşük emekli maaşı 1500 olarak hafızalarda yer alırken, Ocak döneminde bu rakam 2500 TL’ye, Temmuz’da ise 3500 TL’ye yükseltildi. 
Emekli maaşlarına Aralık döneminden Temmuz ayına kadar yüzde 133 oranında bir zam yapılırken, Ocak 2023’de maaşlara yeniden zam yapılacak. 


NEREDEYSE 20 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Emekli ve memur için zam oranları da yavaş yavaş belli olmaya da başladı. Ocak 2023 emekli ve memur zammı ile yaklaşık 20 milyon kişinin maaşları da belirlenecek. Bu noktada maaşları belirlemede en önemli etken ise enflasyon oranları olabilir… 

3-YivO

Merkez Bankası'ndan faiz ve enflasyon açıklaması Merkez Bankası'ndan faiz ve enflasyon açıklaması

Ekonomistlerin beklentileri de belli oldu. Ekonomistler yıl sonunda tüketici fiyat endeksinin 1.194,46 olmasını beklerken, yılın ikinci yarısında enflasyon beklentisi de yüzde 22.14 olarak ifade ediliyor. 

ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Türkiye’de enflasyon emekli zammı Ocak ve Temmuz ayında 6 aylık enflasyon oranlarına göre belirlendiği hatırlatıldığında SSK - Bağkur emeklisi Ocak zammını beklentilerin gerçekleşmesi halinde yüzde 22.14 olarak alabilir. 

4-8

Memur ve Memur Emeklileri de her yıl 2 kez aldığı toplu sözleşme zamnının üzerinden 6 aylık enflasyon farklı ile birlikte yeni toplu sözleşme zammı alıyor. Bu da memur ve memur emeklisi için Ocak 2023’de beklentilerin gerçekleşmesi durumunda yüzde 23.14’lük bir zam gerektiriyor.