Türk Tabipleri Birliği (TTB), UEFA'nın milli futbolcu Merih Demiral’a verdiği ceza sonrası Bozkurt işareti yaparak tepki gösteren doktorların tutumuna ilişkin açıklama yaptı

Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Türkiye’nin Avusturya’yı 2-1 mağlup ettiği maçın ardından Merih Demiral’ın Bozkurt işareti yapması gündem yaratmış ve UEFA tarafından 2 maçlık ceza verilmişti. Bu cezaya tepki olarak bir grup doktor, girdikleri ameliyatta Bozkurt işareti yaparak Demiral’a destek verdi. Bu görüntüler tartışma yarattı ve bazı çevrelerce eleştirildi.

TTB, doktorların tarafsız olmaları gerektiğini savunan bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Politik Kimlik Belirten İşaretler: "Son zamanlarda hekimlerin sağlık hizmeti sunarken politik kimliklerini belirten işaretler yaptıkları görüntüler yayımlanmaktadır. Hekimlerin farklı politik düşüncelere sahip olmaları doğaldır, ancak meslek ahlakı gereği sağlık hizmeti sunarken tarafsızlıklarını korumaları gerekmektedir."

  • Meslek Ahlakı ve Güven: "Meslek ahlakı kuralları toplumun mesleğe güven duymasını sağlar. Bu nedenle hekimlerin sağlık hizmeti sunarken politik kimlikleri de dahil olmak üzere kişisel değerlerini bir yana bırakmaları gerekmektedir. Bu kurallar, hekimlere ve tıp kurumuna duyulan güvenin korunması açısından hayati öneme sahiptir."

TTB, daha önce de çeşitli tartışmalı açıklamalarla gündeme gelmişti. Eski başkanları Şebnem Korur Fincancı, Türk ordusuna kimyasal silah iftirası atma suçlamasıyla tutuklanmış, ayrıca sözde Ermeni soykırımına destek açıklamaları yapmıştı.

TTB’nin Bozkurt işareti ile ilgili yaptığı açıklama, doktorların politik işaretler yapmasının meslek ahlakına aykırı olduğunu belirterek, hekimlerin yansızlık ilkesini korumaları gerektiğini vurguladı.

Profesör Özkaya: "Kalp krizi vakalarının sebebi Kovid-19 olabilir Profesör Özkaya: "Kalp krizi vakalarının sebebi Kovid-19 olabilir

Kaynak: Haber 7