Artvin'in Hopa ilçesinde, 31 Mayıs 2011’de gerçekleştirilen AK Parti mitingi öncesinde polisin sıktığı biber gazından etkilenerek yaşamını yitirdiği öne sürülen emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun ölümüyle ilgili açılan dava, Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Duruşmaya CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı ve CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez de gözlemci olarak katıldı.

Bugün gerçekleşen duruşmada Lokumcu ailesi ve avukatları, sanıkların avukatları ile birlikte hazır bulundu. Savcı, esas hakkındaki mütalaasında, yargılanan polislerin ayrı ayrı beraatını talep etti.

Savcının Mütalaası: Ölümün Gazdan Olduğu İspatlanamadı

Savcı mütalaasında, polisin zor kullanma yetkisinin olduğunu belirterek olay günü yapılan uyarılara dikkat çekti. Savcı, Lokumcu’nun ölümünün biber gazından kaynaklandığının ispatlanamadığını ve ölümün kalp krizi nedeniyle gerçekleştiğini söyledi. Bu açıklama, Lokumcu ailesi ve avukatları tarafından büyük bir hayal kırıklığı ile karşılandı.

Rize'de "19. Dağ Horozu Şenliği" düzenlendi Rize'de "19. Dağ Horozu Şenliği" düzenlendi

Lokumcu ailesinin avukatı Meriç Eyüboğlu, savcının mütalaasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Mütalaa büyük bir hayal kırıklığı. Bizim sunduğumuz kanıtlar ve belgeler duruşma savcısı tarafından dikkate alınmamış. Mahkemenin bu yönde bir karar vermemesi umudundayız ve mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre talep ediyoruz.” dedi.

Mahkeme Ertelendi

Mahkeme, savunma tarafının süre talebini kabul ederek duruşmayı 6 Eylül’e erteledi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, 31 Mayıs 2011'de Artvin'in Hopa ilçesinde düzenlenen miting öncesinde çıkan olaylarda, Metin Lokumcu polisin sıktığı biber gazı nedeniyle fenalaşarak hastaneye kaldırılmış ve hayatını kaybetmişti.

Bu dava, Türkiye kamuoyunda büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Savcının beraat talebi, davanın seyrini değiştirebilecek nitelikte olup, mahkemenin vereceği nihai karar merakla bekleniyor.

6 Eylül'deki duruşmada, Lokumcu ailesinin ve avukatlarının savunmaları ve mütalaaya karşı beyanları dinlenecek. Bu duruşma, davanın seyrini belirleyecek önemli bir aşama olacak.

Editör: Tayyar Safa Sağdıç