Mevsime göre lastik seçimi yapmak güvenliğiniz ve aracınızın sürüş performansı için önemlidir. Lastik türleri yaz, kış ve 4 mevsim lastikler olarak üçe ayrılır. Bulunduğunuz bölgenin mevsim koşulları lastik seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken başlıca unsurdur. Her lastik türü kauçuk yapısı, sırt genişliği ve desen tasarımı ile o mevsime özel olarak üretilmiştir. Kış mevsiminde geniş sırt blokları ve ekstra kanallar bulunan sırt deseniyle ön plana çıkan kış lastiği kullanımı buzlu ve karlı zeminlerde aracınızın maksimum performansı göstermesini sağlar. Yaz mevsiminde diş derinliğinin diğer lastik türlerine göre daha az, üzerindeki blokların kısa, kalın ve uzunlamasına olması ıslak ve kuru zeminde yumuşak ve sessiz sürüş deneyimi sunar. Ilıman hava koşullarının hakim olduğu ve mevsim geçişlerinin yumuşak yaşandığı bölgelerde ise 4 mevsim lastikler hem yaz hem kış lastik özelliklerinin harmanlanması ile tasarlanarak yılın 365 günü araç sahiplerinin güvenle yola devam etmelerini sağlar. Yaz, kış ve 4 mevsim lastikleri incelemek ve mevsimlere uygun lastik satın almak için tıklayın.

TOKAT'IN YENİ LEZZET DURAĞI: ATA PÖÇ TANDIR TOKAT'IN YENİ LEZZET DURAĞI: ATA PÖÇ TANDIR

Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Araç sahipleri 3 kritere göre lastik seçimi yapabilir. Bunlar mevsime göre lastik seçimi, ebata göre lastik seçimi ve marka/modele göre lastik seçimidir. Mevsime göre lastik seçimi yaz, kış veya 4 mevsim lastikler olarak üçe ayrılır. Seçtiğiniz lastikten maksimum performansı almanız için lastiğinizin mevsim koşullarına uygun olması önemlidir. Buna ek olarak her aracın kendisine özel lastik ebatı vardır. Lastiğin yanak kısmında, aracın sol kapısında veya depoda o araca uygun lastik ebatları belirtilir. Lastik ebatı “Taban Genişliği”, “Kesit Oranı” ve “Radyal” olmak üzere 3 değerden oluşur. Lastik seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise aracınızın modeli ve markasıdır. Lastik markaları otomobil/binek, SUV/4X4 ve hafif ticari araç tiplerine göre farklı özellikte lastik tasarlarlar. Aracınızın kullanım amacına göre ihtiyaç duyduğu lastik özellikleri değişkenlik gösterdiği için lastik seçimi yaparken bu kritere dikkat etmeniz gerekir. Aracınıza uygun lastiği Servislet güvencesiyle satın almak için sitemizi inceleyin.

225/45/17 Ebatlarında lastik satın almak için tıklayın.

Lastik Ölçüleri Neye Göre Belirlenir?

Aracınıza uygun lastiği seçerken lastik ölçüleri en önemli kriterlerden biridir. Lastik ölçüleri 3 değerden oluşur. Bunlar; “Taban Genişliği”, “Kesit Oranı” ve “Radyal” olarak lastiğin yanak bölgesinde, aracınızın sol kapısında veya depo kapağında yer alır. Taban Genişliği olarak belirtilen ölçü lastiğin zemin ile temas ettiği tabanın genişliğini ifade eder ve milimetre cinsinden belirtilir. Taban genişliğinin artması lastiğin zemin ile temas eden yüzeyin artmasını işaret eder böylece yol tutuş performansı artar. Ancak yola temas eden yüzey artacağı için sürtünme artar ve yakıt tüketimini de aynı şekilde arttırır. Lastik ölçülerinde belirtilen kesit oranı ise lastiğin yüksekliğini gösterir. Bu değer lastik genişliğine yüzde olarak oranıdır. Örneğini 195/65 R15 olan lastik ölçüsünde lastik yüksekliği değeri 195 mm olan taban genişliğinin %65’i oranındadır. Son olarak radyal kelime anlamı ile yarıçap demektir. Lastik ebatında R harfinden sonra belirtilen değer jant çapını gösterir.

Kış lastiği satın almak için tıklayın.