Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) grup toplantısında konuştu. Bahçeli, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ve İsrail Başbakanı Netanyahu'yu sert bir dille eleştirdi.

Bahçeli'nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Koray Aydın: Açıklama bekliyoruz Koray Aydın: Açıklama bekliyoruz

"İstanbul, 571 yıl önce zulmün ve zilletin sembolü olan Bizans'ı yıkan, Sultan Fatih ve kahraman neferleri sayesinde özgürlüğüne kavuştu. Fethin emanetlerini korumak bizim için vazgeçilmezdir. İstanbul'a yönelik iç ve dış tehditlerle mücadelemiz sürecek.

"İstanbul'un kötü yönetimi fethin mirasını zedelemektedir. Bizans heveslilerine karşı İstanbul'u korumakta kararlıyız. 'Zulüm 1453'te başladı' diyenler, Bizans uşaklarıdır ve onlarla hesabımız görülecektir.

"İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları kabul edilemez. Refah şehrine yapılan saldırılar durdurulmalı. Netanyahu ve İsrail yönetimi, savaş suçları işlemekte ve ölüm saçmaktadır. Tüm bunları öfkeyle kınıyor ve lanetliyorum. İsrail'in saldırılarını durdurmak için uluslararası toplum harekete geçmeli.

"Filistin devletinin tanınması gerekiyor. Dünya, demokrasiyi savunuyorsa Filistin'in haklarını göz ardı etmemeli. ABD, tarihî, hukuki ve insani sorumluluklarını yerine getirmeli.

"Şam ile iş birliği artırılmalı, Türkiye ve Suriye terörle mücadelede ortak hareket etmeli. ABD'nin Suriye ve Irak'tan çekilmesi şart.

"Türkiye'nin savunma ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, F-16 savaş uçağı alım süreci hızlandırılmalı. ABD, FETÖ mensuplarını Türkiye'ye iade etmeli."

Bahçeli'nin bu açıklamaları, hem iç politikada hem de dış politikada Türkiye'nin kararlı duruşunu ve politik önceliklerini net bir şekilde ortaya koydu.

Editör: Tayyar Safa Sağdıç