Mustafa Hacıkerimoğlu’ndan Trabzonspor Yönetim Kurulu’na ’Yalçın Orhan’ için ihraç çağrısı Mustafa Hacıkerimoğlu’ndan Trabzonspor Yönetim Kurulu’na ’Yalçın Orhan’ için ihraç çağrısı

Türkiye Atletizm Federasyonu'nun 1922'deki kuruluşundan bu yana, Türk sporcular sırıkla atlamada uluslararası düzeyde hiç madalya kazanamamıştı. Ancak, Ersu Şaşma, bu şanssızlığa son vererek tarihi bir başarıya imza attı.

Roma’daki şampiyonada elemelerde 5.25 metreyi geçmeyip 5.45 metreyi ikinci hakkında, 5.60 metreyi ise ilk hakkında aşarak finale yükselen Ersu Şaşma, finalde 5.35 metreyi pas geçti. Ardından, 5.50, 5.65 ve 5.75 metreleri ilk denemelerinde rahatça geçen milli sporcu, 5.82 metreye yükseltilen çıtayı ikinci hakkında aşmayı başardı. Ersu Şaşma, 5.87 metrede başarılı olamayarak yarışmayı üçüncü sırada tamamladı ve 5.82 metrelik atlayışıyla Oleg Zernikel ile bronz madalyayı paylaştı.

Ersu Şaşma, bronz madalya kazanarak 102 yıllık tarihte bu branşta kürsüye çıkan ilk Türk sporcu olma başarısını gösterdi.

Tokyo Olimpiyatları'na katılarak 10. sırada yer alan Ersu Şaşma’nın yeteneğine dikkat çeken Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar, "Türk sporcularımız her kategoride büyük bir çıkış yakaladı.

Ersu Şaşma, gurur duyduğumuz sporcularımızdan biri olarak tarih yazdı ve 102 yıllık tarihte sırıkla atlamada madalya kazanan ilk Türk sporcu oldu. Yönetim kurulumuz ve camiamız adına, milli sporcumuz Ersu Şaşma'yı ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Paris Olimpiyatları kotasını daha önce kazanan sporcumuzun, bu başarısını orada da sürdüreceğine inanıyorum," şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA