Mısır Merkez Bankası Başkanı Tarek Amer, faiz oranlarının belirleneceği politika toplantısı öncesi istifasını verdi ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Amer'in istifasını kabul etti.

Mısır'ın resmi yayın organı El Ahram'ın bildirdiğine göre Amer, cumhurbaşkanı danışmanı olarak atandı. Amer'in istifasına yönelik daha fazla ayrıntı verilmedi ve bir sonraki merkez bankası başkanının kim olacağı açıklanmadı.

‘BELİRSİZLİK ARTIYOR’

Bloomberg'in haberine göre Rusya-Ukrayna savaşının dünya ekonomisine etkisinden zarar gören Mısır'da bu istifa ekonomiye yönelik belirsizliği artırdı.

Tradeweb'den alınan verilere göre Mısır'ın dolar cinsi tahvilleri haberin ardından dolar karşısında 1,6 sent kadar düştü.

Amer, Kasım 2015'te dört yıllığına merkez bankası başkanlığına atanmış ve Kasım 2019'da ikinci kez dört yıllığına görevi üstlenmişti. Mısır'da merkez bankası başkanlarının sadece iki dönem görev yapmasına izin veriliyor.

MISIR, IMF İLE ANLAŞMAYA ÇALIŞIYOR

Reuters analistleri perşembe gerçekleştirilecek toplantıda faizin 50 baz puan yükseltileceğini tahmin ediyor. Mısır’da mevduat faizi yüzde 11,75 düzeyindeyken borç verme faizi 12,75 seviyesinde.

Mısır halihazırda Uluslararası Para Fonu'yla (IMF) yeni bir finansman anlaşması için görüşüyor.

IMF geçen ay Mısır'ın mali ve yapısal reform açısından ilerleme kaydetmesi gerektiğini ve döviz kurundaki değişikliğin ekonomik şoklara yumuşak bir uyum sağlanmasına yardımcı olabileceğini söylemişti.

Mısır Merkez Bankası, 21 Mart'ta Mısır lirasının 18,45 dolar seviyesine gelmesine izin vermişti. 1 dolar halihazırda 19,1 Mısır lirası seviyesinden işlem görüyor.

Mısır'da tüketici enflasyonu temmuzda yıllık bazda yüzde 13,6 olarak kaydedilmişti. Bu oran haziranda 13,2 düzeyindeydi.