İstanbul'da feci otobüs kazası! İstanbul'da feci otobüs kazası!

Bitkilerimi sık sık kontrol etmenin, toprağını hissetmenin, saksılarının ne kadar hafif veya ağır olduğunu görmek için kontrol ederim. Toprağının ne kadar nemli olduğunu ölçmek için onları kaldırmanın, ihtiyaç duyduklarında sulamanın ve ölmekte olan yaprakları kesmenin yanı sıra bitkilerim için bazen özel şeyler uygularım. Bunlardan biri de muz kabuğu yöntemidir.

Bugün sizinle pratik bilgiler konusunda çok işinize yarayacak bir yöntemden bahsedeceğiz. 

Ayrıca bitkilerimi büyüme mevsimindeyken gübreliyorum. Sulama kabımda genellikle sıvı çok amaçlı bir gübre kullanırım ve aşırı gübreleme yaparak bitkilerimin yapraklarını yakmaktan korktuğum tozlanmalarına izin veriyorum. Bitkilerimin yapraklarını periyodik olarak tozluyorum. Evdeki herhangi bir yüzey kadar tozlanırlar ve bir toz tabakasıyla kaplandıklarında ne "nefes alabilirler" ne de iyi görünürler ama bu duruma doğal bir şekilde müdahale ediyorum.

Muz Kabuğunu Çöpe Atmayın Bitki Yapraklarının Tozunu Alın

Son zamanlarda muz kabuklarının bu ihtiyaca cevap verebileceğini keşfettim ve şimdi bitkilerimin yapraklarını temizlemek ve onları doğal olarak gübrelemek için kullanmadan bir tanesini bile atmayacağım.

Muzunuzu yemeyi bitirdikten sonra, bitkilerinizin tozunu almak için kabuğunu kullanın. Kabuğun içini yapraklarınızın üst yüzeyine sürmeniz yeterlidir. Sizin için daha kolay geliyorsa ve bu özellikle daha küçük yapraklar için geçerliyse, kabuğu yaprak arada olacak şekilde ikiye katlayın ve yaprağın yüzeyinden geçirin. Veya kullanmak üzere kabuğun bir bölümünü kesmek için bir bıçak bile kullanabilirsiniz. 

Not: Bu ipucu, örneğin alocasia veya monstera bitkileri gibi mumsu bitkiler için en iyisidir. Hayatbilgileri sizin için faydalı birçok pratik bilgiyi bir araya getirmiştir. Ayrıca sağlık, beslenme, bitki bakımı ve daha birçok konuda yüzlerce içerik sizleri bekliyor.

Toz almayı bitirdiğinizde, elinizde yine muz kabuğu kaldıysa kabukları birkaç gün suda bekletin ve ardından bu suyu bitkilerinizi sulamak için kullanın. Sıvı besinlerle, özellikle potasyum, fosfor ve kalsiyumla dolu olacaktır. Potasyum turgor oluşturur ve canlılığı destekler, fosfor kök ve sürgün büyümesine yardımcı olur ve kalsiyum kök gelişimine ve gövde büyümesine yardımcı olur. Bu etkilerle, muz kabuğu suyunuz, bitkilerinizin kısa sürede en iyi şekilde görünmesini sağlayacaktır.

Daha fazla pratik bilgi ve içerik için hayatbilgileri.com adresini ziyaret edebilirsiniz.