Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medyadan yaptığı paylaşımda TCMB’nin bugünkü toplantısında politika faizini 150 baz puan indirimle yüzde 9'a düşürmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Paylaşımda “Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon ve perspektif doğrultusunda ülkemizin gerçekleriyle uyumlu biçimde şekillenen ekonomi politikaları sayesinde politika faizi 2 yıl aradan sonra tekrar tek haneye gerilemiştir” ifadeleri yer aldı.

POLİTİKA-KREDİ FAİZ MAKASI KAPANIYOR

“Türkiye Ekonomi Modelimiz kapsamında uygulamaya aldığımız politikaların ve yakın dönemde kurumlarımızın koordineli bir şekilde almış olduğu tedbirlerin katkısıyla politika-kredi faizi makası kademeli biçimde kapanıyor” açıklamalarında da bulunan Nebati, “Bu sayede önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin de benzer biçimde tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Paylaşımda ayrıca “Böylece, tüm dünyada resesyon endişelerinin arttığı bir dönemde Türkiye ekonomisi yoluna güçlü bir şekilde devam edecek; Türkiye ekonomisi Model'in sacayakları üzerinde yükselmesini sürdürecektir” denildi.