HABER-ADNAN RAMOĞLU
Of Devlet Hastanesi’nde otizm konusunda farkındalık, bilinçlenme, bilgilenme ve erken tanısına yönelik bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe; Of Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Elvan Yirigöz Çağlar, Psikiyatri Uzmanı Dr. Esra Şen, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Aygün Saral, Eğitim Hemşiresi Aysun Sancar ve Psikolog Emirhan Akgün katıldı. Otizm ile ilgili olarak Of Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Şaban Uysal bazı açıklamalarda bulundu. Dr. Uysal şöyle dedi: "Otizm; sosyal-iletişimsel alanlarda yetersizlik, sınırlı ilgi alanları ve tekrar edilen davranışlar ile seyreden bir bozukluktur. Güncel bilimsel verilere göre otizmin ortaya çıkmasında genetik faktörler olup, ebeveynlerin ileri yaşı riski artırmaktadır. Ayrıca, prematüre doğanlar ve düşük doğum ağırlıklı çocuklarda risk yine artmaktadır" dedi.

Celil Hekimoğlu'ndan sitem: "Bu şehir bu takımın yanında olsaydı..." Celil Hekimoğlu'ndan sitem: "Bu şehir bu takımın yanında olsaydı..."

Dr. Uysal şöyle devam etti: "Otizm belirti ve bulguları beyin yapısı ve işleyişinde farklılaşmalar nedeni ile yaşa göre farklılıklar gösterebilir. Örneğin, çocuk çevreye ilgisiz ve kendisine konuşan kişinin yüzünü gözleri ile takip etmiyor, yüzüne bakmıyor ve gülümsemiyor ise, 1,5-2 yaşlarında nesneleri göstermek için işaret etmiyor ise, 2-3 yaşlarında sallanma ve el çırpma gibi tekrarlayan davranışları varsa bu çocukların otizm konusunda risk taşıyıp taşımadıkları için mutlaka sosyal ve iletişimsel becerilerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Otizm konusunda erken tanı çok önemli olup, uygun yaklaşım, eğitim ve terapi seansları ile çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bu konuda anne babalara büyük görevler düşmektedir" dedi. Dr. Uysal son olarak; "Bu etkinliğimizin, otizm konusunda tüm vatandaşlarımızda, ebeveynlerde bir farkındalık, bilinçlenme ve bilgilenme oluşturmasını diliyor ve bekliyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.