Organizasyon, Of Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Elvan Yirigöz Çağlar başkanlığındaki komite tarafından gerçekleştirildi.

HABER-ADNAN RAMOĞLU
Organizasyon ekibinde İdari ve Mali İşler Müdürü H.Samet Çitçi, Enfeksiyon Hemşiresi Mine Erkuş, Eğitim Birimi Sorumlusu Hemşire Aysun Sancar yer aldı.

İç Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr.Hilmi Kahan da stand açılışına katılıp Tüberküloz hakkında bilgi verdi.

Of Devlet Hastanesi ‘’ 7-13 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası etkinliğinde Tüberküloz hastalığının etkeninin bilindiği ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğu aynı zamanda tedavi edildiğinde yüzde yüz şifa ile iyileştiğinin üzerinde duruldu.

Ayrıca Tüberküloz hastalığı bulaştırıcı özelliği oluğu için erken teşhisi de büyük önem kazanmaktadır. Bu nedenle erişkinlerde, halsizlik, kanlı balgam, iştahsızlık, gece terlemesi ve 2-3 hafta geçmeyen öksürük olduğunda ,çocuklarda ise kilo alamama, ateş ve gece terlemesi olduğunda Tüberküloz ( Verem ) hastalığından şüphelenip mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Tüberküloz tanısı konan hastaların tedavisi ücretsiz yapılmakta ve Sağlık personelleri kontrolünde DGT ( Doğrudan Gözetimli Tedavi ) ile Sağlık Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Of Devlet Hastanesi ’ 7-13 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası ‘’ etkinliğimizin tüm vatandaşlarımız ve personellerimiz ile bir bilgilenme, bilinçlenme ve farkındalık oluşturmasını diliyor ve bekliyoruz.Tüberkülozdan korkma Saklama Tedavi ol!” dedi.