Bitkilerin daha sağlıklı ve daha uygun büyümesi için bitki besinine ihtiyaç duyulabilir. Sağlıklı olmayan bir bitkinin hangi yönden eksikliği olduğunu tespit edebilmek çok önemlidir.

Organik Bitki Besinleri Nedir?

Bir bitki; azot, oksijen, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, magnezyum, kükürt, bakır, klor, manganez, bor, molibden, çinko, karbon ve hidrojene ihtiyaç duyar. Bazen bu ihtiyaçlarının tamamını karşılayamayan bitkiler organik bitki besini alma ihtiyacı duyar.

Kullanılacak olan bitkinin türüne göre çeşitlilik gösterir. Yeşil yapraklı bitkiler, çiçekli bitkiler, tropikal bitkiler, balkon bitkileri, çiçeksiz süs bitkileri ve tüm bitkiler için ortak olarak kullanılabilecek türde bitki besini çeşitleri vardır.

Organik Bitki Besinleri Ne İşe Yarar?

Toprağın su ve besin maddelerini tutmasını sağlar. Yağmur ve rüzgarın toprağa verdiği kaybı azaltarak toprağın iyileşmesine katkı sağlar. Bitki, topraktan kendisi için gereken besini almış olsa bile organik bitki besini kullanıldığında toprak kendini geliştirmeye ve yenilemeye devam eder. Bu şekilde toprağın dokusundaki iyileşme, toprakta yetişen bitkiyi daha sağlıklı kılar. Toprakta mikroorganizmaların sayısının artmasına da yardımcı olur.

Öylece besin değeri çoğalan toprakta bitki daha kısa sürede büyür. Çünkü bitkinin kök gelişimini de destekler. Ayrıca kullanılması için belirli bir mevsim kısıtlaması yoktur. Her mevsim kullanılabilir. Hatta düzenli ve sürekli kullanımı en verimli kullanım tercihidir. Ayrıca bitkinin suya olan gereksinimini de düşürür.

Organik Bitki Besinleri Nasıl Kullanılır?

Organik bitki besinleri su ile karıştırılarak uygulanır. İki litre suyun içine 10 ml kadar bitki besini ilave edilir ve karıştırılır. Uygulayacağınız bitki sayısı daha fazla ise ve daha fazla miktarda bu karışımdan elde etmek isterseniz verilen orana sadık kalarak çoğaltabilirsiniz. Tüm çeşitler için bu oran sabittir.

Karışımı kış aylarında ayda bir kez bitkiye vermek yeterli olacaktır. Bahar ve yaz aylarında ise kullanımı biraz daha arttırmak gerekir. Bir haftalık ya da on günlük aralıklarla bitkinize verebilirsiniz. Uygulama aşamasında toprağa dökerek ya da püskürtme yöntemi kullanarak verebilirsiniz. Ayrıca kaynattığınız yumurtanın kabuklarını un ufak hale getirip toprağa yerleştirmek oldukça fayda sağlar. Organik bitki besinleri hakkında daha fazla bilgiye; https://www.ufuktarim.com/organik-bitki-besinleri adresinden ulaşabilirsiniz.