61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 61saat.com’u ziyaret ederek hem Trabzon hem de ülke gündemi ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. 


61saat imtiyaz sahibi Erhan Esaspehlivan’ın sorularını yanıtlayan Genç’in açıklamaları özetle şu şekilde: 


BU ÇALIŞMALAR 50 YILA ŞUUR EDEN BİR YAPI
2014’den itibaren merkezde kurulan Ortahisar ilçemizin, Kurucu Belediye Başkanı olarak, hem Büyükşehir, hem de Ortahisar Belediyemizin kurumsal yapısı ikmal edilirken, diğer taraftan hizmetlerin kesintiye uğramaması adına önmeli bir gayreti ortaya koyduk. 
Şimdi 2. Dönemimizdeyiz. Şehrimiz özellikli bir şehir. Bizim gurur vesilelerimiz var. Bu şehrin markası Trabzonspor. Ama aynı zamanda alameti farikası özelliklerimiz de var. Tarih şehriyiz, kültür şehriyiz, sanat şehriyiz. Bunları öne çıkaran anlayışla devam etmek, bu şehri gelecek nesillere daha iyi teslim etmek en önemli anlayışımız. 
- Çok ciddi alt yapı sorunlarımız vardı. Bu dönem 565 km’lik bir içme suyu yenileme, içerisinde kanalizasyon, yağmur suyu drenajı olmak üzere, şehrin tamamına şuur eden çalışma yürütülüyor. Doğru bir iş yapıyoruz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızla başından beri hemfikiriz. 
Zor bir iş, kolay değil. Gözümüzün bize verdiği mantıkla yapılacak işler değil bu işler. Siz eminim alt yapının yapıldığı bölgeden geçerken ya “burası biti, ya niye bu kadar bekliyor?” diye sorular soruyorsunuz. Oysa ki alt yapıya bilimsel mantıkla vakıf değilseniz, gözünüzün gördüğü mantıkla hareket edersiniz. 


Bu çalışmalar, 50 yıla şuur eden bir yapı.  Kazıyoruz kanalizasyon, kazıyoruz fiber optik, kazıyoruz doğalgaz ki bütün bunları bu vesileyle çözülmüş oluyor.
Muhalefette, genel anlamda yapıcı yaklaşıyor. Şunda hem fikiriz. Bu şehrin insanı, Değirmendere’ye gelen temiz suyu, temiz şebekelerden içmesi lazım. Kimin sorumluluk bizim, Büyükşehir Belediyesinin. Bundan kaçmadık, kaçamazdık. Siyaseten bile riskli bir iş ama bundan kaçmamız mümkün değil. 
- Maraş Caddemiz gibi bütün caddelerimiz, yeni kaldırım düzeniyle ilimiz daha yaşanabilir şehir haline geliyor. 

1 METRE KARE YEŞİLİ ARTTIRABİLİRSEM KENDİMİ BAŞARILI ADLEDECEĞİM
Hep eleştiriliyordu, “Deniz ile iletişim kapandı” şeklinde. Denize dönük adımlarımız var. Plajlar gibi, büyük yatırım Gülcemal gibi. 
Bir taraftan insanların çeşitlilik istediği projeler var. Turizme ve ekonomiye katkısının yanı sıra, hem de insanların özellikle gitmek istediği projeler var. Ekopark, Akvaryum gibi projeleri hizmete aldık. 
“Ben 1 metre kare bile yeşili arttırırsam kendimi başarılı adledeceğim” diye bir beyanda bulunmuştum. 
Ancak, bunlar yetmez. Kültür ve sanat konusunda da adımlar atabiliyor musunuz? İnsan o stresi atacak, çocuğunu parka götürecek, akşam da tiyatroya sinemaya gidecek.
Bu noktada Büyükşehir Belediyemizle iyi bir fikir birliği içindeyiz.


Boztepe’ye seyir terası yapıyoruz. 

Ben buradan lem içişleri bakanımız hem de Çevre ve Şehircilik Bakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Boztepe’ye çıktığında insanlar güneşin doğuşunu, başını daha güzel görsün. 
Şehri yormamamız lazım. Bundan sonra yıkacaksak bile yeni bir şey yapmasak şehre daha iyi hizmet etmiş oluruz

BİR İNAT UĞRUNA OPERA BİNASI YIKILDI
Büyükşehir ve biz Ortahisar Belediyesi olarak ısrar ediyoruz. Kültür, Sanat Merkezi yapacağız. Sanat evimiz var. Çeşitli sanatsal aktiviteler yapıyoruz. Üzülüyorum, mekanlar dar, küçük, daha geniş alanlar lazım. 
3 - 4 senedir opera baleyi getiriyoruz. 
1957 yılında inat uğruna yıkılan bir opera binamız… Yol genişletmek vs yıkıldı sonucunda. Yıkılmasa çok daha iyiydi. O silüetin en azından o esere saygının gereği olarak yansıtacak şekilde kültür sanat merkezi şehrin beklentisi. İnşallah bu dönemde kazandırabiliriz.  LİMAN TAŞINACAK MI?
İdeal görüş denilebilir, liman merkezde kaldı. Kapasitesi de daha geniş, daha büyük liman olabilir. Ama şu anda sıcak bir fikir değil. Zaman zaman gündeme geliyor. Eksisini, artsını değerlendirmek lazım. Fayda maliyet, iyi bakmak lazım. Gözünüze gelen güzel fikirler bütün değerleriyle hesap ettiğinizde handikap oluşturabilir. 

BOZTEPE VİYADÜKLERİ! 
Karayolları ile beraber iş birliği yapalım dedik. Orada ki silüet ne olabilir? Bir kamu yararı vardır, kabul, üstün kamu yararıdır. Birde şehrin silüeti vardır. Bunlara bir arada bakmamız lazım. 

VİYADÜKLERİN GÖRSELLİĞİ İÇİN HERKESİN ÖNERİSİ DİKKATE ALINACAK
Ben mecliste o zaman yetkili değildim. Projenin gecişi, ilk önce tünelle geçiliyordu. Dolayasıyla silüet konusunda insan üzülüyor. Kamu yararı var mı var o da kabul. Ancak şu da var: Şu anda ki görüntü daha çok yoruyor. Bittikten sonra birde bizim hazırladığımız peyzajla o görsellik daha güzel hale gelecek. Burada seçici değiliz. Sizin de öneriniz olabilir. Her kesimin önerisi olabilir. Belki öyle daha güzel bir görsellik oluşturulabilir. 

GENEL VE YEREL SEÇİMLER… 
Karadeniz’de ve Karadeniz’in lider şehri Trabzon’da partimizin kuruluşundan beri bütün süreçlere sahip kişi olarak bu analizi yapıyorum.Son Genel Seçimler ve Yerel Seçimlerde Karadeniz bölge illerinin sonuçlarını bilerek konuşuyorum.
Bu bölgenin lider ili her zaman AK Parti ve Cumhurbaşkanımızın arkasında sapa sağlam dik duruşunu göstermiştir. Göstermeye de devam edeceğine yürekten inanıyorum. 

ALDIĞIMIZ MİLLETVEKİLİ OYUNUN ÜSTÜNDE OY ALACAĞIZ
Biz milletvekili oyu ne aldık? Onun altında oy almayacağız. Onun üstünde oy alacağız. Onu da iddia olarak koyuyorum. DEĞİŞİMLER OLABİLİYOR
Her seçimde az ya da çok değişimler olabiliyor. Bu seçimde olabilir, olmaz da.. Genel Merkezin takdiri. Orada nihayetlendirmeden önce yaptığı çalışmalar var, temayül yoklamaları, halkımıza soruluyor. Orada nihai kararı Genel Merkez verecek. Bazen, “Şu olmazsa vermeyiz” hep denilmiştir, ama seçimde öyle olmamıştır. Halkımız AK Parti’ye iktidar gücünü verecek. 1. Turda da Cumhurbaşkanımızı seçeceğiz. 

MUHALEFETİN SÖYLEMLERİ
-
Anayasa değişkiliği yapılmış, anayasa değişikliği ile yeni sisteme geçilmiş. Cumhurbaşkanlığı yönetim sitemi gelmiş. Yüzde 50 artı 1 ile seçiliyor. 
Ama bizim muhalefet söyleminin alanına gireceğiz bir husus var. Halk netliği sever. Net olacaksınız. Çıkıyoruz biz basına şunu yaptım diyoruz. Akvaryumu yaptım şunu yapamadım diyorum. Net olmak lazım. Ve şeffaf olmak lazım. İtibarınız size itimat varsa siyasette yerinizi korursunuz.

20 YILDA RECEP TAYYİP ERDOĞAN YIPRANMAMIŞTA, 1 YILDAN AZ KALMIŞ… 
-
Altını masa demokrasinin gereği. Kesinlikle olması gerekiyor. Muhalefet iddia ortaya koyması lazım. Ama ne sunuyor, “Güçlendirilmiş demokratik parlamenter rejime geçeceksiniz” diyor. Bir başka lider “başbakan olacağım” diyor. Başbakanlık makamı yokki. Bütün bunlar homojen, köşeli köşeli oturmuş, geldik, şu zaman şunu yapacağız. Şu zaman anayasayı değiştireceğiz. Hala aday da belirlenmemiş. 
Eleştiri bir yere kadar oluyor ama bir yerden sonra cevap vermeniz lazım. 
20 yıldır ülkeyi yöneten Recep Tayip Erdoğan var, o yıpranmamış 1 yıldan az kalmış seçime, hem bir yandan erken seçim istiyorsun. Efendim yıpranır…

Özgüveniniz yok. “Adayımı ilan etmiyeyim, şu zaman var bu zaman var..”

12 YAŞINDAYKEN, YAZDIĞI KOMPOZİSYONDA… 

-Trabzonspor için çok mutluyum Çocukluk hayalimiz, aşkımız sevdalımız. Kutsal değerlerden sonra her şeyimiz. Benim için siyasetin üstünde olan değerimiz. Hesapsız kitapsız. Bazılarımız hesaplı seviyor onun için irtifa kaybettiğimiz de oluyor. Trabzonspor menfaatsiz sevilecek ve sonuna kadar onun için ne yapılacaksa o yapılması gereken değerimiz.. 

1982 ….. 85 her maçların kupürlerini alıp yorumladığım 10 - 11 yaşlarındayken hazırladığım defterim var. Bir defterimde Trabzonspor - Fenerbahçe maçını kompozisyonunu 12 yaşında yazmışım. Orada bile hakem eleştirisi yapıyorum. Rastladım geçenden. Çok da hoşma gitti. Çok mutluyuz. 

Trabzon Turizm Konseyi İcra Kurulu toplantısı yapıldı Trabzon Turizm Konseyi İcra Kurulu toplantısı yapıldı

Çok çağrıda bulunduk. Çok kamuoyunda gündeme getirdiniz. Mutluluğa kurşun sıkmadan o heyecanı paylaştık. Hepsi gölgede kalabilirdi. Kutlamalarımızla da şampiyon olduk. Şehrin ve ülkenin tanıtımına katkıda sağladık. Seneye de katkı sağlamak istiyoruz. 

Şampiyonluk kadar şampiyonluğun sürdürülebilir olması da çok önemli.  Kulüp başkanızı, hocamızı, hepsini yürekten kutluyorum. 

Şehrin beklediği heyecanı, 8. Şampiyonluğumuzu bize yaşattılar. 

-Hocamızın görüşleri doğrultusunda güzel adımlar atılıyor. Devamı da gelecek inşallah. 

Şampiyonluk maçında sahaya indim. Bordo mavi şapkam gitti orada ama yeniledik hemen. 

TRABZONSPOR DURUŞU GÖSTERİLMELİYDİ

Federasyon ile ilgil üzüntülüyüm. Trabzonspor duruşunu orada ortaya koyamadık. Klüp başkanımız izahını yapacaktır. Bunu mutlaka açıklamasını bekliyorum. Bir taraftar olarak. Trabzonspor kurumsal olarak bir yere bir kişiyi önerdiğinde o kişi ya orada olur, ya da kabul etmiyorsa orası protesto edilir. 

Benim Trabzonsporluluk duruşum o dur. Oraya giden arkadaşımız da benim çok sevdiğim, saygı duyduğum ailenin bir evladıdır. Bu başka bir şey. Önerilenin ismin kim olduğu başka bir şey. 

Bizim orada lehimize, şunu yaptılar değil hakkaniyetli şekilde sezonun yönetilmesine katkı sağladılar. 

Hacıkerimoğlu ve Büyükaydın’a çok teşekkür ediyorum.  2 kişi önerilir bir kişi alınır. Ben bir kişi öneriyorum o alınacak. Alınmıyorsa ben orada yokum demeliydi. Kulübümüz bu tavrı, tutumu göstermeliydi.