Osmaniye'de depremzede çocuklara psikososyal destek sağlandı

Osmaniye'de, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisiyle zorlu günler geçiren çocuklara destek olmak amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ekipleri harekete geçti. Konteyner kentte kalan çocukların sarsıntıların etkisinden uzaklaşması için çalışan uzman ekipler, oyun çadırında çeşitli aktiviteler yaparak çocukların öz güvenlerinin yerine gelmesine katkıda bulunuyor.

Sosyal çalışmacı, psikolog, psikolojik danışman ve çocuk gelişimcilerden oluşan uzman ekip, Karaçay Konteyner Kenti'nde oyun alanları oluşturarak çocuklar için dans, yarışma gibi etkinlikler düzenliyor. Deprem bölgesinde aktif olarak çalışan ekipler, bugüne kadar 83 bin 917 çocukla bir araya gelerek, birçok etkinlik gerçekleştirdi.

Osmaniye Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Abdulkadir Taşletimur, depremin ilk gününden itibaren afetzedelere yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Taşletimur, çocuklara yönelik birçok faaliyet gerçekleştirdiklerini söyledi. İlk günden itibaren çocukların depremin etkisinden kurtulabilmesi için çeşitli etkinlikler yaptıklarını belirten Taşletimur, bu tür etkinliklerin çocukların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağladığını ve bir nebze olsun mutlu olmalarını sağladığını ifade etti.

Deprem nedeniyle çocukların sosyal bir değişim yaşadıklarını belirten Taşletimur, çocukların evlerinden ve odalarından ayrıldıklarını ve şu anda konteyner kentte yaşadıklarını söyledi. Uzman ekip olarak konteyner kenti çocuklar için evleri gibi bir ortam haline getirdiklerini ifade eden Taşletimur, çocukların ilk geldiklerinde tedirgin olduklarını ancak şu an öz güvenlerinin yerine geldiğini vurguladı.

Depremzede çocuklardan Filiz Aylin Fakı, oyun alanlarında kardeşi ve diğer arkadaşlarıyla birlikte oyunlar oynadıklarını, bilmedikleri oyunları öğrendiklerini ve dans ettiklerini belirtti. Reyyan Üçok da derslerini bitirdikten sonra oyun alanına geldiğini ve burada arkadaşlarıyla güzel vakit geçirdiğini söyledi.

Editör: Furkan Yılmaz