Doğal güzellikleri ve yaylaları ile bilinen Rize gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden Karadeniz turuna çıkanların da sık sık vakit geçirdiği ve uğradığı bir konumda olan Rize’de yaylalar ve tarihi mekanlar dikkat çekicidir. Turistlerin sık sık fotoğraf çektirmek için kullandıkları uçsuz bucaksız yaylalar ve şelaleler de yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Rize’de hem merkezde hem de yakın ilçelerde çok sayıda görülmesi gereken yayla bulunuyor.

Pokut Yaylası

Rize denilince akla genellikle uçsuz bucaksız yaylalar gelir. Muazzam bir manzaraya sahip olan yaylalar arasında Pokut Yaylası ismi de öne çıkıyor. Pokut Yaylası ve Sal Yaylası arasında 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesi bulunduğu için hazır gitmişken iki yaylanın manzarasını birlikte tecrübe etmek mümkündür. Bu bölgede kaymaklı muhlama ve mısır ekmeği gibi yöresel lezzetleri satan çok sayıda restoran da vardır. Rize’de gezilecek yerler blog gönderilerinde Pokut Yaylası’ndan sık sık bahsedilir. Bu yaylaya kendi aracınızla çıkmak istiyorsanız aracınızın yerden yüksek olması ve dört çeker olması önemlidir.

Elevit Yaylası

Rize’nin en çok ilgi çeken yayalarından biri olan Elevit Yaylası, yaz kış demeden daha çok gurbetçiler tarafından tercih edilir. Konaklama imkanı bulunan yaylada geleneksel mimariye sahip evler ve binalar ilgi çekicidir. Horonları ile ünlü Elevit yaylasında ağustos aylarında yapılan şenlikler büyük ilgi görüyor. Rize yaylaları arasında yüksek rakımlı olmasa da yaban keçisi gibi yabani hayvanların yaşam alanı olduğu için doğayla baş başa kalmak isteyenlere hitap eder. Elevit Yaylası’na günün her saatinde ücretsiz bir şekilde giriş yapılabilir.

Kız Kalesi

Evinizden Rahat ve Konforlu Evinizden Rahat ve Konforlu

Rize’nin tarihi dokusunu yansıtan turistik bölgelerini gezmek isteyenler Kız Kalesi’ni gezebilir. Kız Kalesi, kayalık bir zemin üzerine inşa edilmiş ve yapım tarihi net olarak bilinmiyor. Ancak yapılan kazılarla birlikte 14. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen Kız Kalesi, Rize tarihi ve turistik yerleri arasında öne çıkıyor. Görkemli yapının çevresinde de restoran ve benzeri mekanlar mevcuttur. Şu an kaleye sadece yüzerek geçildiği için yaz mevsiminde ziyaret edilmesi en doğrusudur. Günün her saati ziyaret edilebilen Kız Kalesi’ne giriş ücretsizdir.

Arapdüzü Mesire Alanı

İnternet üzerinden Rize merkez gezilecek yerler arayanların sık sık karşılaştığı Arapdüzü Mesire Alanı görülmesi gereken doğal mekanlardan biridir. Merkeze 20 kilometre uzaklıkta bulunan Arapdüzü Mesire Alanı, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından tercih ediliyor. Özellikle yaz aylarında piknik yapmak için kullanılan bu bölgede muazzam bir manzara ve temiz hava mevcuttur. Aile ile gelinip piknik ve mangal yapılabilen Arapdüzü Mesire Alanı ziyaret saatleri 08.00 ile 20.00 arasındadır ve giriş ücretsizdir.

Akyamaç Şelalesi

Rize Hemşin gezilecek yerler arayanlar için doğal güzellikleri yerinde görmek isteyenlere Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı tavsiye edilebilir. Rize’nin en güzel şelalelerinden biir olarak bilinen Akyamaç bölgesinde çevre düzenlemeleri kapsamında doğal taş döşeme ve köprü ilgi çekicidir. Ziyaret saatleri 08.00 ile 19.00 arasında olup girişler ücretsizdir. Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı içerisinde suya girilebilecek bölgeler olduğu için yaz mevsiminde ziyaret edilmesi idealdir.

Rize Kalesi

Şehir merkezine yakın bölgede konumlanan Rize Kalesi, tarihi ve turistik mekanlar arasında öne çıkar. Şehrin tüm güzelliklerini görebileceğiniz manzarası ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle sabah kahvaltı yapabileceğiniz restoran ve kafelerde yöresel lezzetleri ağız tadına uygun bir şekilde tüketebilirsiniz. Sabah 07.00 ile 00.00 saatleri arasında hizmet veren Rize Kalesi, Rize merkez gezilecek yerler arasındadır.

Kaynak: https://ovitturizm.com/