Günümüzde birçok konuda yaşandığı gibi işletmelerin ve girişimlerin ofis tercihlerinde de önemli bir değişim yaşanıyor. Bu noktada ortaya çıkan farklı ihtiyaçlara göre farklı çözümler bulunuyor. Bu çözümlerden birisi de son dönemin en popüler seçimlerinden biri olan paylaşımlı ofisler. Sanal ofis ve hazır ofis gibi çözüm odaklı bir yaklaşım olan paylaşımlı ofis, basit bir şekilde her şeyin hazır ve herkes tarafından kullanılabileceği bir ofis konsepti. Bu noktada paylaşımlı ofisin hazır ofisler ile karıştırılmaması gerekiyor. Hem bu soruyu hem de paylaşımlı ofislerin nasıl kullanılacağını CoBaC Workspace Kurucu Ortağı Yıldız Doğan Gürcüoğlu cevapladı.

Doğru İşletmelere Doğru Çözüm Sunmak En Önemli Şey

İşyeri ortamı ve şekilleri gelişmeye devam ettikçe, paylaşılan bir çalışma alanını ne olduğu ve neleri oluşturduğu konusunda genellikle kafa karışıklığı yaşanıyor. Aynı anda birden fazla kişinin çalıştığı bir yer mi? Yoksa birçok çalışanın farklı zamanlarda çalıştığı bir alan mı?

Türkiye’nin Parlayan Yıldızı 3003 Bilişim  Türkiye’nin Parlayan Yıldızı 3003 Bilişim 

Paylaşılan çalışma alanıyla ilgili en büyük yanılgı, aynı anda birçok kişi tarafından paylaşılıyor olmasıdır. Bu aslında “işbirlikçi alan” olarak adlandırılan şeydir.

Ortak çalışma ve paylaşılan çalışma alanları neredeyse birbirinin yerine kullanılabilirken, ikisi de paylaşılan ofis alanlarından farklıdır. Paylaşılan çalışma alanları (ortak çalışma alanları), uzaktaki çalışanlar, serbest çalışanlar, danışmanlar ve merkezi ofisi olmayan herkes tarafından kiralanan iş istasyonlarıdır. Paylaşılan ofis alanı, birçok kişi için benzer şekilde kiralanan çok daha büyük bir işyeridir. Bir serbest çalışanın bir ortak çalışma alanı kiralayabildiği durumlarda, bir girişim, tüm ekibini bir araya getirmek için periyodik olarak ortak ofis alanı kiralayabilir.

Paylaşılan ofis alanı, sunulan olanaklar ve kaynaklar açısından da paylaşılan çalışma alanlarından farklıdır. Bu alanlar genellikle küçük şirketleri desteklediğinden, daha geniş bir insan grubuna yönelik avantajlar, teknoloji ve özelliklerle donatılmıştır.

Her bir modern ofis alanı türü için terminolojideki farklılıkları anlamak, bunlardan yararlanmada avantajlıdır. Alan ihtiyacınızı anlıyorsanız, doğru çözümü bulmak ve ortak çalışma veya ortak ofis alanının faydalarını görmek çok kolaydır.

Bu alanlarda birçok çözüm bir arada sunulduğundan, istediğiniz gibi kendinize bir çalışma alanı yaratabilir ve size sunulan hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Ancak bir noktaya dikkat çekmekte fayda olduğunu görüyorum. Bu terminolojiyi kullanan sektörle ilgili makaleleri ve raporları okurken dikkatli olun. Herkes anlam ve kelime dağarcığı konusunda aynı fikirde olmayabiliyor. Terimlerin birbirinin yerine kullanılmadığından emin olmak için iyi bir araştırma yapmalısınız. Endüstri terminolojisini sağlam bir şekilde kavramak, bu alanların işletmeniz tarafından sunulma, tasvir edilme ve sermayeleştirilme biçiminin daha iyi anlaşılmasına yol açacaktır.

Paylaşılan çalışma alanı, kalıcı bir masası olmayan çalışanlar, sürekli olarak veya gerektiğinde desteklenerek çalışabilecekleri bireysel bir alana erişebilir. Şirketler kendilerini maliyetli ticari kiralamalardan kurtarırken, çalışma alanını kendi şartlarına göre kullanma özgürlüğüne sahip oluyorlar. Paylaşılan ofis alanında ise daimi ofis alanına ihtiyaç duymadan yeni kurulan şirketler ve çevik şirketler, geleneksel bir işyeri ortamını kullanmaya devam ederken genel giderleri düşük tutabiliyor. Ayrıca, iş yeri kaynaklarına ve müşterilerle buluşmak veya büyük girişimlerde işbirliği yapmak için yararlı olan profesyonel bir ortama erişim sağlıyor.