Pokemon Go, akıllı telefonlarda online olarak oynanan, tüm dünyayı etkisi altına alıp Türkiye'de de oldukça popüler olan, "artırılmış gerçeklik" (augmented reality) teknolojisine dayanan bir Android oyun uygulamasıdır. Dünya çapında rekor kırmış bu oyunda, gerçek adreslerde pokemon karakterleri yakalamak ve kendi pokemon koleksiyonunuzu oluşturmak için sokaklarda dolaşırken telefonunuzun şarjının çok hızlı bir şekilde bittiğini fark edebilirsiniz. Fakat bu hızlı pil tüketimine rağmen oyun oynamaktan kendinizi alamıyorsanız sizin için pil tasarrufu sağlayabileceğiniz bir kaç ipucu hazırladık.

1. Telefonu Güç Tasarruf (Düşük Pil) Moduna Almak

Telefonunuzun ayarlar kısmından kolaylıkla geçebileceğiniz güç tasarruf modu her durumda olduğu gibi Pokemon Go oynarken de telefonunuzu şarjının çok daha uzun süre dayanmasını sağlayacak. Bu modun oyuna başlamadan önce etkinleştirilmesi tavsiye edilir.

2. Pokemon Go Oyununda Bulunan Tasarruf Modu

Akıllı telefonlarda bulunan güç tasarruf modunun yanı sıra Pokemon Go oyununun kendisinde de tasarruf modu mevcuttur. Bu modu aktif hale getirdiğinizde oyunun yenileme hızı düşürülecek. bu sayede batarya tasarrufu sağlanarak şarj ömrünüz uzayacak. Aynı zamanda yenilenme hızının düşürülmesi oyun oynarken yakınlarda pokemon olduğu bilgisinin iletilmesini etkilemez. Bu modu etkinleştirmek için merkezi Pokeball'a tıklayıp, daha sonra sağ üstte bulunan 'seçenekler' menüsünde yer alan 'pil tasarrufu' nu tıklayabilirsiniz.

3. Artıtılmış Gerçeklik (AR) Modunu Kapatmak

Başta da bahsettiğimiz gibi Pokemon Go arıtılmış gerçeklik teknolojisi kullanılan, yani gerçekte var olan cisimlerin üzerine nesneler bindirerek gerçekliğin artırıldığı bir oyundur. AR modunu kapatmak oyun oynarken ciddi şekilde pil tasarrufu yapmanızı sağlar. Bu modu kapatmak kamera kullanma mecburiyetini kaldırır, bu sayede elinizde kamera ile dolaşmadan da farklı adreslerde rahatlıkla pokemon bulabilirsiniz.

4. Ekran Parlaklığını Azaltmak

Hepimizin de bildiği gibi akıllı telefonlarda pili en çok tüketen özelliklerden biri de telefonun ekranında bulunan arkadaki LED ışıktır. Genel olarak dış mekanlarda oynanan Pokemon Go oyununda telefon otomatik modda ise özellikle güneşli havalarda kullanıcıların daha net görüş alabilmesi için en yüksek parlaklık moduna geçer. Maksimuma çıkan bu ekran parlaklığı sebebiyle telefon oldukça fazla enerji harcar. Bunu engellemek için telefonunuzu otomatik moddan çıkarıp, ekranınızı manuel olarak sadece görüş alabilmenize yetecek kadar aydınlatmanız etkili bir yöntem olacak. Ekran parlaklığını çok az oranda bile azaltmanız pil tasarrufunda ciddi fark sağlayacak.

5. Kablolu veya Kablosuz Taşınabilir Şarj Cihazı Bulundurmak

Telefonunuzu tasarruf moduna almak ve telefonunuzun ekran parlaklığını azaltmak, AR modunu kapatmak istemiyor, aynı zamanda da şarjınız bitmeden uzun süre oyunun keyfini çıkarmak istiyorsanız yapabileceğiniz en mantıklı şeylerden biri de yanınızda taşınabilir şarj aleti bulundurmak olacak. Bu cihaz sayesinde telefonunuzun pili bitmek üzereyken kısa sürede tekrardan şarj edebilir, oyuna kesintisiz olarak devam edebilirsiniz.

6. Konum Kullanan Uygulamaları Kapatmak

Telefonlardaki konum bulma fazlaca şarj tüketen bir özelliktir. Pokemon Go oynamanız zaten konumunuzu kullanan bir uygulama olduğu için diğer konumdan faydalanan uygulamaları (Google maps, Google earth) kapatmanız pil tasarrufuna fayda sağlayacak.

7.Sık Kullanılmayan Uygulamaları Kapatmak

Pokemon Go oynarken pil tasarrufu sağlamak için sıraladığımız ipuçlarından sonuncusu da arka planda çalışmaya devam eden ve kullanılmayan uygulamaları kapatmak. Basit olmasına rağmen çoğu zaman gözden kaçırdığımız bu yöntem sayesinde pil ömrünü artırmak mümkün.