TRABZONSPOR’UN LİMİTİ KALDI MI? 

Limit sisteminin hayatımıza girmesiyle birlikte bu konu çok merak edilir oldu.

Trabzonspor’un ise eli bu konuda oldukça güçlü…

Bankalar Birliği ile yapılan anlaşma gereği Trabzonspor’un harcayabileceği bir sınır var.

Marek Hamsik, Dorukhan, Koita, Gervinho ve Peres gibi isimleri kadrosuna dahil eden Trabzonspor bu isimlere ciddi bedeller ödedi.

Bu isimlerin hepsi bonservissiz geldi.

Bu açıdan şanslı olan Trabzonspor bu bedellerin yerine daha az miktarda imza paraları ödeyerek limitini korudu.

Kadrosundan 5 ismi de gönderip maaş alanı yaratan kulübün tam 3 milyon avroluk limiti bulunuyor.

Trabzonspor, bu miktarı forvet transferi için miktarı kullanacak.

Mevcut oyunculardan Diabate, Flavio ve Ekuban gibi oyuncuları da gönderirse ekstra bir oyuncu daha alabilir.

TRABZONSPOR’A DARBE!

Trabzonspor’da bu aralar sıcak para krizi yaşanıyor.

Yayıncı kuruluş yine taahhüt ettiği paranın yarısını veriyor.

Başkan Ağaoğlu, hem Trabzonspor hem de Kulüpler Birliği Başkanı olarak bu paranın tamamının ödenmesini talep etti ancak henüz sonuç alamadı. 

Transfer hamlelerini buradan gelecek paraya göre çizen kulüpler kara kara düşünüyor.

Anadolu kulüpleri bu gelişmeden sonra derinden etkilendi, tabii Trabzonspor’da etkilendi.

Bazı yüksek maliyetli transferleri ve hamlelerini bekletme kararı aldı. 

Bu sorunun nasıl aşılacağı ise bilinmiyor.

TTSO BAŞKANININ CEVAP VEREMEDİĞİ SORU

Trabzon’un en çok yükünü çeken caddelerden biri olan Kahramanmaraş Caddesi’nin bir kısmının trafiğe kapatılması konusunda Trabzon Büyükşehir Belediyesi yönetenleri şehrin tüm paydaşları ile konu hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Fakat görüştüğümüz çoğu esnaf kendilerine bir gelen gidenin olmadığını ifade etti.

Hatta konu TTSO meclis toplantısında da gündeme gelmiş.

Meclis üyesi Ahmet Kazaz, "Belediye bizden görüş istedi mi, istedi ise ne görüş verdik, verdik ise burada o kadar Maraş esnafı var bizlere neden bir şey danışılmadı? Verilmedi ise neden şehrin en önemli STK’sının böylesine önemli bir hususta görüşüne önem verilmedi ?" diye sordu.

Başkan Hacısalihoğlu görüşümüz alındı dese de Kazaz’ın haklı diğer sorularına cevap vermedi.

Birçok TTSO üyesi de Kazaz’a hak verdi.

Sahi TTSO’nun bir görüşünü okumadık, TESOB bir şey söylemedi esnaf adına, iş erbabı adına Kahramanmaraş Caddesi ile ilgili kimden görüş alındı?

Büyükşehir bunu bir açıklasın biz de bilelim esnaf da bilsin.

TRABZON’DA 50 MİLYONLUK CEMAAT VURGUNU

Trabzon'da yine bir din istismarı, yine bir dolandırıcılık, yine büyük bir vurgun yaşandı.

Birkaç ay önce il dışından Trabzon'a gelen iki kişi buradaki bir dini cemaate mensup kişileri aracı kullanarak yüzlerce insanın bitcoin almasına vesile oldu.

Trabzon’da kimi 1.000 TL, kimi 20 Milyon TL olmak üzere 50 milyonun üzerinde para cemaatçilere güvenilerek Bitcoin alımı yapılmak suretiyle değerlendirilmek istendi.

Bitcoin şirketi paralarına el konulduğunu belirterek parasını çekmek isteyenlere geri ödeme yapmadı.

Olay şimdi adliyelik. 1000 Lirası giden de var 20 milyonu giden de…

İşin garip tarafı böylesine büyük bir cemaatin Trabzon’daki mensuplarının insanları harama, faize, dinimizin yasakladığı şeylere yönlendirme gibi cesareti nereden buluyorlar?

İşte asıl sorgulanması gereken bu.

Vatandaşların artık dini istismar ederek, cemaatlerin ismini kullanarak gerçekleşen bu tür oyunlara, vaatlere kendilerini kaptırmamaları gerekir. 

TRABZON'DA İLAÇ TARTIŞMASI 

İhbar Trabzon’un Arsin ilçesinden geldi. Perşembe günü eczaneye giden bir gurbetçi, doktorun yazdığı reçeteyi verir.

Reçete Araklı Devlet Hastanesi’nde yazılmıştır. İlaç o ilçedeki eczanede olmadığı için başka bir ilçedeki eczaneye gider. 

İlacın olup olmadığını sorar. Eczacı ellerinde iki adet olduğunu bir tanesinin kendilerine ayrıltıldığını söyler. 

Eczacı ilacın devlet tarafından karşılanmadığını, kemoterapi hastaları ile yeşilkartlı hastalarda devletin karşıladığını belirtince Gurbetçi vatandaş ilacın fiyatını sorar. 

146 TL olduğunu öğrenince de itiraz etmeyerek ilacı alır, fakat fiyat yüksek olduğu için Cimer’e ilacın fiyatı ve aynı zamanda salgın döneminde devlet hastanesindeki doktorun birden fazla hastaya devletin karşılamadığı yüksek tutardaki bu ilacın yazılmasının normal olup olmadığı yönünde bir şikayette bulunur. 

Konuyu bizlere de ileten gurbetçi vatandaş; İlacın fiyatı bana yüksek geldi, eczaneye sorduğumda da kanser hastalarına ödenen bir ilaç olduğunu söylediler. Kanser deyince çok şaşırdım. Biz mide bulantısı şikayeti ile doktora gitmiştik. İlacın muadili olup olmadığını sordum. Sonra zaten mecburen ödemeyi yapıp yazılan ilacı aldım. 

Cimer’e de şikayet dilekçemde ilacın fiyatının normal olup olmadığını sordum, Bir de doktorun böylesine yüksek tutarlı bir ilacı devletin karşılamadığı bir ilacı aynı gecede birden fazla kişiye yazıp yazmadığını veya yazmasının normal olup olmadığını ilacın muadilinin olup olmadığını sordum’ dedi. 

Evet çok garip bir hikaye değil mi?  Midesi bulanan vatandaşlara yazılan kanser hastalarına tedavi sonrası verilen ve devletin ödemediği ilaçlar…

Akılda deli sorular bırakıyor.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü, Trabzon Valiliği ve Trabzon Eczacılar Odası’nı da göreve çağırmış olalım.

Yaptığımız araştırmada ilacın kanser hastalarına tedavi esnasında yaşadıkları şiddetli bulantıları gidermek için yazılan etkili bir ilaç olduğunu öğrendik. 

İlacın satış fiyatının da eczanedeki satış fiyatı ile aynı olduğunu öğrendik. 

Bakalım Cimer doktorun devletin ödemediği ilaçları yazması ve fiyatıyla ilgili cevabı ne olacak.

ENDER MATARACI BAKIN NE YAPTI?

TKDK sayesinde Trabzon önemli yatırımlar almaya devam ediyor.

Kırsal kalkınma anlamında turizm tesislerine önemli katkılar veren TKDK’nın destekleriyle Trabzon’un Maçka İlçesi’nde çok güzel bir tesis hayata geçiyor.

‘Hotel İspendam’ Mataracı ailesi tarafından ana yoldan 9 kilometre mesafede 2’si süit 14 şirin odası, muhteşem peyzajı ve ormana bitişik muhteşem manzarası ile modern tesisler arasında ilk 10’da yer alabilecek bir yapı.

İstanbul’da aksesuar fabrikasında üretime ve istihdama önemli katkılar sağlayan aynı zamanda çıkardığı çok sayıda albümünde seslendirdiği birbirinden güzel Karadeniz şarkılarıyla dinleyicilerin büyük beğenisini toplayan Ender Mataracı’nın tek hayali kendi memleketine güzel bir turistik tesis kazandırmakmış.

Yıllarca gurbette kazandığını bu önemli tesise yatıran Ender Mataracı sektörden olmamasına rağmen çok güzel bir iş çıkarmış.

Uluslararası İlişkiler Mezunu ve aynı zamanda Turizm Otelcilik alanında eğitimini sürdüren kızı Tuğçe Mataracı ile birlikte işletecek olduğu tesise de, yörede akça ağaca verilen 'İspendam' ismini koymuş.

Yöresel lezzetlerin de tadına varabileceğiniz, doğanın içinde huzur bulacağınız tam kafa dinleme yeri olmuş.

Maçka Mataracı Mahallesi Haya mevkiinde hizmete açılan ve önümüzdeki günlerde resmî açılışı yapılacak olan İspendam Otel’i ziyaret edilecek yerler listesine mutlaka almalısınız…