61SAAT FARKINI YİNE GÖSTERDİ

61saat.com haber sitemiz, dün akşam yapılan seçim yayını ile yine farkını gösterdi. Gazeteci Erhan Esaspehlivan ve gazeteci Ahmet Çağlar Yıldırım akşam saat 15:00’te başladıkları yayını gece saat 02:00’ye kadar sürdürdü.

Bir ekibimiz canlı yayın için stüdyodayken, diğer ekibimiz ise haber merkezinde haberlerin girişini sağladı. Ayrıca AK Parti önünde bir ekibimiz yayın için beklerden başka ekibimiz ise CHP Ortahisar İlçe Başkanlığı önünden canlı görüntülüleri stüdyomuza ulaştırdı. Ekip olarak çalışarak Trabzon’un seçim sonuçlarının tüm detayları ile izleyenlerle buluşturduk.

İlçe belediye başkanlarına canlı bağlantılar yapılırken, alandan kutlama görüntüleri de canlı yayında izleyicilerle buluşturduk. Yüzbinlerce izleyici Trabzon’un seçim sonuçlarını 61saat.com adresinden takip etti diyebiliriz.

Politik Güğüm - 16 Nisan 2024 Politik Güğüm - 16 Nisan 2024

maxresdefault_live

CESARET EDEMEDİLER

Dün Trabzon yeni büyükşehir belediye başkanını seçerken, Murat Zorluoğlu da oyunu kullanıp İstanbul’a uçtu. Zorluoğlu’nu Trabzon Havalimanı’ndan çoğunluğunu hemşerilerinin oluşturduğu bir gurup uğurladı.

Başkanın A kadrosunda yer alan bir kaç isim de uğurlamada vardı. Fakat Başkan Zorluoğlu göreve geldikten sonra, kırk takla atıp işe giren, şehirde hiçbir etkinliği yetkinliği ve işlevi yokken Zorluoğlu ile kimlik bulan, kılık kıyafetinden yaşantısına büyük değişim yaşayan ama başkana hiçbir katkı sağlayamayan hatta Zorluoğlu aday gösterilip gösterilmeyeceği konuşulurken başkanın lehine bir paylaşım dahi yapamayan bazı kişiler havaalanına da uğurlamaya gitmedi.

Ne kadar acı değil mi? Neyse ki Zorluoğlu bunların hiçbirine ihtiyacı olmayan bir devlet adamı. Devlet adamı gibi geldi ve öyle de şehirden ayrıldı. Seçim sürecindeki davranışlardı taktire şayandı. Başkan Zorluoğlu seçimin tamamlanmasının ardından hafta içi görev teslimi için tekrar Trabzon’a gelecek ve kazanan başkana koltuğu devrettikten sonra şehirden ayrılacak.

zorluuogky

ARSİN KAYBININ DETAYLARI

31 Mart seçimleri geride kaldı. Tabi çok konuşulacak ilçeler ve sandıklar var. Bu ilçelerden bir tanesi de Arsin ilçesi diyebiliriz. Arsin’de seçimi Yeniden Refah Partisi adayı Hamza Bilgin kazandı. Ama AK Parti tarafından ilginç olaylar yaşandığını öğrendik.

AK Parti Arsin Belediye Başkan Adayı İbrahim Küçük gece gündüz demeden çalıştı fakat mevcut başkan Muhammet Sait Gürsoy sahaya inmedi. Aynı şekilde Arsin AK Parti İlçe Başkanı Paşa Kozoğlu da ekibiyle birlikte sahaya inmedi. Mevcut başkan Sait Gürsoy isminin açıklanmamasının ardından adeta AK Parti’ye küstü. Ne bakanın katıldığı ilçe mitingine katıldı ne de proje lansman toplantısına katıldı. Ayrıca bir detay daha yaşandı.

AK Parti Trabzon Milletvekili olan eski bakan Adil Karaismailoğlu beraberindeki milletvekilleri ve AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu ile proje lansman törenine katılmayan Sait Gürsoy’un yanına kadar gitti. Buna rağmen Gürsoy yine sahaya inmedi. Seçim sonrası görüştüğümüz AK Partili isimlerin yorumu şu şekilde oldu: “Sait başkanı aday gösteren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dı. Bu seçimde de kendisini aday göstermeyen yine Recep Tayyip Erdoğan oldu. Adayı da Erdoğan belirledi. Sait başkan neye tepki gösterdi. Erdem Şen başkan zamanında kendisine bu şekilde bir şey yaptı mı? Gerçekten yazık. Arsin’in kaybetmesinin öncüsü Sait Gürsoy ve ilçe başkanı Paşa Kozoğlu’dur. Bunu da il başkanı Sezgin Mumcu net şekilde bilmektedir. İl başkanının, milletvekillerinin ağırlığı var ise bunu da görmelidir.”

Ekran Resmi 2024-04-01 08.16.20

AHMET KAYA 15 YIL SONRA…

Trabzon’da en merak edilen ilçelerinden biri de Ortahisar’dı. CHP’li Ahmet Kaya ve AK Parti’li Ergin Aydın arasında yarış geçti. Günün sonunda ipi göğüsleyen isim CHP’li Ahmet Kaya oldu. Ahmet Kaya Ortahisar Belediye’sinin yeni başkan adayı oldu. Kesin seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından hafta içi mazbatasını alacak olan Başkan Adayı Kaya ardından koltuğu devralacak.

Kaya ilk günden itibaren Volkan Canalioğlu ile fotoğrafını paylaşarak Volkan abi başardı biz de başaracağız diyerek yola çıkmıştı. Eski ismi Trabzon Belediyesi olan ve Trabzon’un büyükşehir olmasının ardından Ortahisar adını alan merkez belediyesi 2004-2009 yılları arasındaki CHP döneminin ardından 15 yıl AK Parti tarafından yönetilmişti.

2024 seçimleri ile Ahmet Kaya tekrar belediye yönetimini CHP’ye kazandırdı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Ortahisar İlçe Binası önüne yüzlerce vatandaş gelerek CHP’nin kazanmasını kutladı. Ahmet Kaya yaptığı konuşmada yarından tezi yok kolları sıvarak çalışmalara başlıyoruz ifadelerini kullandı.

kayaaa-1-1

BAŞKAN GENÇ’İN BAŞARISI

Yerel seçimin ardından tüm şehirlerde olduğu gibi AK Parti, Trabzon’da da kan kaybetti. Her ne kadar Trabzon’da oy kaybı yaşanmış olarak görünse de Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç yüzde 51,71 oy oranı ile Türkiye’deki büyükşehir belediyeleri arasında birinci oldu. Ahmet Metin Genç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aday tanıtım töreninde verdiği şampiyon olacağız sözünü de tutmuş oldu. Başkan Genç’i Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi takip etti.

ahmet-metin-genc

AK PARTİ’NİN KAYBEDENLERİ

Dün gerçekleşen yerel seçimlerde AK Parti, Trabzon’da ilk kez bu kadar ilçeyi kaybetti. Ortahisar’ı CHP, Yomra’yı İYİ Parti, Arsin’i Yeniden Refah Partisi, Vakfıkebir’i Bağımsız, Beşikdüzü’nü CHP kazandı.

Şalpazarı ve Çarşıbaşı ilçesini ittifak olan MHP kazandı. AK Parti ise 18 ilçenin 11’ini aldı.

AK Parti Trabzon’daki bir ilçe hariç tüm ilçelerde oy kaybı yaşadı. O ilçe de Köprübaşı ilçesi oldu. 2019 seçimlerinde Köprübaşı’nda AK Parti 49 oy alırken, 2024 seçimlerinde Köprübaşı’nda yüzde 55 oy aldı.

SANDIK

BÜYÜKLİMAN SOS VERDİ

31 Mart seçimlerinde en dikkat çeken bölge büyükliman bölgesi oldu. Çarşıbaşı’nda kıran kırana bir yarış yaşandı. Sonucunda MHP adayı Ahmet Keleş kazandı. Vakfıkebir’i bağımsız aday Fuat Koçal kazandı.

Beşikdüzü’nü CHP’li aday Cahit Erdem kazandı. Şalpazarı’nı  Cumhur İttifakından MHP’li Refik Kurukız kazandı. AK Parti’nin büyükliman bölgesinde kazanan ilçesi sadece Tonya Belediyesi oldu. Bu seçim sonuçları da ilçe başkanlarına okları çevirdi.

Bir dönem AK Parti’nin oy deposu olan büyükliman bölgesinde bu derece oy kaybının nedeni önümüzdeki günlerde genel merkeze rapor edilecek.

trabzon-vakfikebir-hakkinda-1690983267