AÇIK KAPI MEVSİMİ BAŞLADI 

Trabzon'da dolmuşta dönüşüm ile belki zihniyetler değişir dedik ama yok, dolmuşçu esnafının inadı inat... 

Önceki yıllarda klimasız olduğu için araçların kapılarını açarak gider halkın serinlemesini sağlarlardı, klimalı yeni araçlar dönüşümde şart koşuldu alındı ama yine kapılar açık gitmeye devam. 

Şimdi başka bir tehlike daha var… Önceki dolmuşlarda ayakta seyir etmek imkansızdı çünkü tavanları alçakta. 

Politik Güğüm - 1 Ağustos 2022 Politik Güğüm - 1 Ağustos 2022

Şimdi ise neredeyse tüm dolmuşlar ayakta yolcu alıyor ve kapıları açık gidiyor. Allah korusun yakında yolcular dolmuştan düştü şeklinde haberlerle karşılaşırsak hiç şaşırmayın. 

Trabzon emniyeti ayakta yolcu konusunda ve açık kapı seyahat konusunda daha dikkatli ve denetleyici olmalı. 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi de birçok konuda taviz verdiği şoförleri uyarmalı klimaları çalıştırmalarını istemeli. 

MARAŞ CADDESİ YETİŞECEK Mİ?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin en beğenilen hizmetleri arasına şimdiden yerleşen Kahramanmaraş Caddesi yayalaştırma projesi tüm hızıyla devam ediyor. 

İşi alan müteahhit firma Başkan Zorluoğlu'nu Trabzon halkına karşı mahcup etmedi, çalışmalarını büyük bir titizlikle yürüttü. 

Uzunsokak’ta çamura batan Kunduracılar'dan aylarca çıkamayan iş bitim sürelerini ayrıca aşan Büyükşehir Ustalık eseri Kahramanmaraş Caddesindeki işini tarihinde belirtilen süreden daha kısa sürede hizmete açmayı hedefliyor. 

Şu anda Kahramanmaraş Caddesi'nde zemin kaplama ve elektrik işleri tüm hızıyla devam ediyor. 15 Haziran’a yetişecek mi diye herkes merak ediyor. 

Eğer iki gün daha güneş böyle devam ederse sorun yok ama bugün veya yarın yağmur yağarsa birkaç gün gecikebilir. Çok küçük bir kaplama işi kaldı. 

Bakalım 15 Haziran'da bizleri nasıl bir Kahramanmaraş Caddesi bekliyor…

ÖZEL HASTANELERİN FATURALARI 

Trabzon'da doktor transferleri ve pahalı uygulamalarının haricinde pek gündeme gelmeyen özel hastanelerle ilgili son günlerde fiyat konusunda sıkça şikayet alıyoruz. 

Önceleri sadece yüksek fiyat ile ilgili şikayet alırdık fakat şimdi fiyatlandırma sunulan kalemlerin abartılı olduğu bilgileri bizlere geliyor. 

Konuyla ilgili birkaç yazı daha yazmamıza rağmen herhangi bir denetleme veya inceleme yapıldığını duymadık. 

Hatta 'Şikayet gelmeden denetleme yapamayız' gibi söylemlere tanık olduk.  Oysa ki şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor, özel hastanelerden gelen bazı şikâyetleri sıralayalım.  

Hastamıza üst üste gereksiz yere hepatit testi yapıldı. Acil hastamızı eve gönderdiler, ağırlaşınca akşam tekrar gittik, bu kez doktoru çağırdıkları için ekstra doktor danışmanlık ücreti aldılar. 

Hastaneden kafeterya kullanım bedeli aldılar, kullanmadığımızı söyledik, kullansaydınız dediler… 

Hastamıza yapılmayan tahlillerin parasını aldılar, sonradan bunu görünce şikayet ettik paramızı geri aldık. Bu işe yakın zamanda el atılması gerek bizden söylemesi…


 
ŞEHİR HASTANESİ NEDEN DURDU

Trabzon'da yersizlik yüzünden kimsenin gönlünün razı gelmediği ama çaresizce kabul ettiğimiz için deniz dolgusuna yapılan Şehir Hastanesi inşaatının durması herkesin kafasını karıştırdı. 

Çünkü ihale iktidara en yakın ve en büyük firmalardan bir tanesi tarafından alınmıştı ve birçok yerde bu firma inşaatlarına devam ederken Trabzon'daki inşaatını maalesef durdurdu. 

Fakat orada neler olduğunu tam anlamış değiliz. Kimine göre taşerona para ödenmiyor, kimine göre ise TIR’lar dolusu demirler sahaya nakledilmeye devam ediyor. 

İşçilerin çıkarıldığı doğru, fakat burada sorun ihaleyi alan firmanın para sıkıntısı mı yoksa başka bir şey mi var. Bu net olarak açıklanmış değil. 

Bir iddia da zemin ile ilgili ölçümlerde ortaya çıkan olumsuz bir rapor nedeniyle inşaatın durduğu iddiası...  Konuyla ilgili Trabzon'un deprem dedesi Prof. Dr. Osman Bektaş defalarca uyarı yapmıştı. 

Acaba zemine yeni bir sondaj mı yapılıyor. 

Kafalarda deli sorular, kimse net bir şey söylemiyor. Herkesin şaşırdığı konu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son valiler toplantısında valilere 'Kesinlikle hiçbir devlet yatırımı durmayacak, para sıkıntı yok, tüm yatırımları devam ettireceksiniz' demesine rağmen Trabzon'daki firmanın inşaatı durdurması gerçekten büyük cesaret. 

Bakalım Trabzon'un şehir hastanesi inşaatı yeniden başlayabilecek mi?

AK PARTİ VE ÖZ ELEŞTİRİ

Genel seçimler yaklaşıyor... Siyasi kulislerin dozu artıyor. Her köşede bir kulis, bir aday, bir seçim stratejisi konuşuluyor. 

Kimine göre Ak Parti'nin alternatifi yok 5 çıkarır kimine göre ise 3 vekil zor çıkarır. 

Ak Parti derinlerinde bazı isimlerle görüştük kendileri öz özeleştiriler yapılıyor. Seçmenden uzaklaştıklarını da belirtiyor. Peki bu isimler ne diyor aktaralım: "Oy depomuz olan kırsalı unuttuk. 

Ciplerle kırsallara gitmeye başladık. Onlardan uzaklaştığımızı hissettiler. 

Cumhurbaşkanımızın her zaman yanında olacaklardır ama milletvekilliğinde zor bir süreç bekliyor. Yeni sistem ile vekil sayımız düşebilir. Dünyada bir kriz var. 

Bu süreci seçmenimize iyi anlatabilmeliyiz. Seçim yaklaşıyor SOS veren konulara genel merkez parmak basacaktır…"

TRABZON’DAKİ İSTİLA VE BELEDİYELER

Başta ümitlenmiştik Büyükşehir Belediyesi Ortahisar Belediyesi ile ortak bir çalışma yapacak bu işten kurtulacağız demiştik. 

Başkanlar da böyle umut vermişti. Kendileri de konudan rahatsız olduklarını dile getirmişti. 

Fakat maalesef sokaklarımızı çay ocağı kültürüne teslim ettik. İnsanlar ara sokaklardan yürüyemiyor sağlı sollu tabureler sandalyeler sokak ortasında sigara içen insanlar ve bu sokaklardan geçmeye çekinen utanan kadınlarımız, kızlarımız nedeniyle büyük bir rahatsızlık söz konusu. 

Evet belediye buradan gelir elde ediyor işgaliye parası alıyor fakat marka şehir Trabzon’a yakışır bir şekilde böyle sokak kahvesi kültüründe değil daha modern olması gerekmez mi Trabzon’un... 

Trabzon her şeyin en iyisini hak ederken her ara sokaktaki bu çay ocağı kültürü maalesef şehrimize yakışmıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in en kısa sürede bu soruna parmak basması gerekiyor. 

Bu istilanın bir an önce son bulması için işgaliye adı altında her ara sokağın birilerini satılması olayına artık son verilmesini isteyen Trabzonlular ilgili belediyeleri göreve çağırıyor.