AK PARTİ’DE SALI BEREKETİ! 

Ve Trabzon AK Parti’de deyim yerindeyse Salı bereketi ile milletvekilliği aday adaylığı başvuruları başlıyor.

Oysa, YSK’nın ilan etiği seçim tarihine göre bu Pazartesi başlıyor ama aklında vekillik olan herkes bugün İstanbul’a gidiyor.

Bakan Varank’ın babasının cenazesine katılacak.

Yarın, bizzat il binasına gidip milletvekili aday adayı olacağını açıklayan isimler şunlar:

1312478

Vehbi Koç: Başvurusunu yapacak, bir basın toplantısı düzenleyecek

Hakan Terzioğlu; Başvurusunu yapacak, basın açıklaması yapacak

Haydar Revi: Başvurusunu yapacak, basın açıklamasını yapacak.

Kulislerde, kamu görevi yapan ve bürokraside üst düzey görevde bulunanların da adaylık başvurusu ile ilgili zamanı çok kısa, 17 Mart’a kadar istifa etmeleri gerekiyor ki bu istifa zorunluluğu belediye başkanları için de geçerli.

Öte yandan işareti alan il başkanları Türkiye genelinde istifasını vermişti, ancak listeler YSK’ya verilinceye kadar son dakikada bile bazı il başkanlarının istifası istenip aday ol denilebilir. 

Bu nedenle, Sezgin Mumcu bu anı bekleyecek.

AK PARTİ’DE İŞARET BEKLEYENLER

Hani dedik ya, genel merkezden işaret bekleyip, milletvekili aday adayı olacaklar var. Bunları da bir çırpıda hatırlatalım.

Politik Güğüm - 18 Mart 2023 Politik Güğüm - 18 Mart 2023

Şeref Malkoç: Kendisi her ne kadar aday değilim dese de Trabzon tabanında ısrar var. Genel merkezin merceğinde

Abdülkadir Uraloğlu: Şu anda deprem bölgesinde. Kendisi ile konuştuk. Şu anda görevdeyim, alanda çalışıyorum. Benim bir bir talebim yok. Verilen görevi yaparım. 

Abdi Üstünsalih: Vakıfbank Genel Müdürü. Kendisine aday olması yönünde öneri gelirse istifa edebileceğini söyledi..

Gürkan Üçüncüoğlu: Hopa Kaymakamı. Bazı temaslarının olduğunu söyledi 17 Mart’a kadar süresi bulunduğunu hatırlattı, temaslarını sürdürüyor izlenimi verdi.

1WhatsApp_Image_2018-06-23_at_16.12.22_1

Peki ya belediye başkanları?

Başta Büyükşehir Belediye Başkan Murat Zorluoğlu ile Ortahisar Belediye Başkanı A.Metin Genç’in de aday olması için 17 Mart tarihine kadar görevlerinden istifa etmesi gerekiyor. 

İki isimde deprem bölgesinde canla başla çalışıyor. 

Eğer aday adaylığı için istifa edip, aday gösterilmez ya da seçilemezlerse görevlerine dönemezler. 

O nedenle bu ikili de Ankara’dan ciddi bir işaret bekliyorlar. 

İlçe belediye başkanlarından Salih Salih Sarıalioğlu ile Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi’nin aday adaylığı düşüncesi olduğu biliniyor. 

VE TRABZON’DA ADAY HAVUZU!

Her zamanki gibi Ak Parti’de milletvekili aday havuzu bu seçim öncesi de dolup taşacak gibi.. 

Adaylık başvurusu yapacakla il başkanlığının kapısını çalacağı gibi genel merkeze de müracaat edebilecekler.

Kulislerden sızan bilgilere göre işte Ak Parti’de milletvekili aday adaylığına hazırlanan diğer isimler şöyle;

Şeref Kalaycı, Uğur Aydın, İbrahim Kul, Sultan Varlık Çelik, Ali Zeytin, Alper Bektaş, Volkan Bektaş, Mehmet Baş, Mustafa Uzun, Mehmet Akif Balta, Ergin Aydın, Murat Topkara, Mehmet Karaoğlu, Sefa Küçükali, Mesut İskenderoğlu, Hasan Dilekoğlu, Cevdet Binay, Gürkan Üçüncü, İbrahim Keskin

Ekran Resmi 2023-03-13 08.03.26

Ve tabi kadın adaylar…

Bu dönem kadın adaylar da Ak Parti’de çoğunlukta olacak.. 

Mevcut Milletvekili Bahar Ayvazoğlu yeniden aday. Ayvazoğlu, genel merkeze adaylık başvurusunu yapacak. Hedefinde ilk 3 var, ilk üçte olmaması halinde başka planları var. 

Ayşe Sula Köseoğlu da genel merkeze adaylık başvurusu yapacaklar arasında. Trabzon özelinde ise adı milletvekili adaylığına geçen isimler şunlar;

Meryem Çelenk Sürmen, Tülay Adanur, Havva Yetimoğlu Demir, Hatice Öztürk.

SERDAR BALİ’NİN SES GETİREN İDDİASI! 

Trabzonspor’un efsane futbolcularından, yöneticilerinden, futbol yorumcusu ve YouTube’den yaptığı çekimlerle dikkat çeken isim Serdar Bali, son  açıklamalarında son derece ilginç bir tahminde ve iddiada bulundu. 

Bali, şu ana kadar kendi sesi ya da yazılı olarak başkanlık açıklamasını yapmayan Ahmet Ağaoğlu’nun, eğer başkan adayı olduğun açıkladığı anda, Ertuğrul Doğan’ın başkan adaylığından çekilebileceğini, feragat edebileceğini iddia etti.

Genel kurul kulisleri ile delegelerin nabzını iyi tutan bir özelliğe sahip olan Bali’nin o iddiası ile ilgili video çekimindeki sözle şöyle:

DOĞAN’A BİR DESTEK DE BAYRAKTAR’DAN! 

Bir dönem Trabzonspor başkanlarından İbrahim Hacıosmanoğlu’nun en önemli destekçilerinden biri alan önceki dönem bakanlarından Trabzonlu hemşerimiz Erdoğan Bayraktar’ın iş adamı oğlu, Abdullah Oğuz Bayraktar, Ertuğrul Doğan’a desteğini açıkladı. 

Bayraktar 61saat’e yaptığı açıklamada, Doğan’ı tanımadığını ancak genç ve çalışkan, konumunu da kişisel tanıtımı için kullanmayan biri diyerek şu ifadelerle desteğini açıkladı:

Ekran Resmi 2023-03-13 11.49.17

‘’Ben Ertuğrul doğanı destekliyorum, kendisini tanımam ama şampiyonlukla en büyük pay onun ve Mustafa Hacıkerimoğlu’ nundur. Ertuğrul Doğan pasifize edildikten sonra takımın durumu ortadadır. Ertuğrul Doğan son zamanlar tüm takımlar arasında gördüğüm en iyi yöneticilerden biridir. Canla başla, maddi ve manevi olarak çok büyük desteklerde bulunmuş ve bunları yaparken öne çıkmamış, şov yapmamış gayet mütevazi bir tutum sergilemiştir. 10 milyon Euro direk olarak katkıda sağlamış , 1 milyar TL'ye yakın girdili çıktılı destekte bulunmuştur. Bu adayı desteklememek Trabzonsporluluğa yakışmaz. Kaldı ki Ağaoğlu kendi istifa etmiştir. Aday olması etik değildir. Kongreyi bekleyip Tekrar aday olabilirdi. Demek ki becerememiş ve istifa etmiştir..”

OTOBÜS MESELESİ VE ANITLARI’IN CEVABI

Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile ilgili dün yayınladığımız yazıda İskenderpaşa mahallesindeki bir turizim tesisinin başka bir işletmeye şikayetini konu alan dilekçede otobüs park etmekte zorlanması ve aslında buraya otobüs park etmesinin normal olmadığı bu yolun Ortahisar belediyesine ait olmasına rağmen belediyenin duyarsız kaldığı Anıtlar Kurulu‘nun da otobüs parkını içeren bir dilekçeye cevap vermesini eleştirmiştik. 

Ayrıca Kahramanmaraş caddesinde Büyükşehir belediyesinin onayıyla yine Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan taksi durağının tescilli bir yapı önünde olduğu ve ölçümü ile ilgili sıkıntı yaşandığını belirtmiştik

Dün ilgili makam yetkilileri arayarak iki konu ile ilgili şu bilgilendirmede bulundular:

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, İskenderpaşa Mahallesi’nde bize şikayetini ulaştıran otelin önündeki alanın belediyeye ait olup olmadığı bizi ilgilendiren bir konu değildir. Burada otel şikayet dilekçesinde karşısındaki tescilli yapıya müdahale edildiğini, bu müdahale yüzünden araya otobüs çekemediğini belirtmiştir. Tabii ki otobüs çekip çekememe meselesi de bizi ilgilendirmez fakat biz diğer kurumlara yazdığımız üst yazılarda gelen şikayet dilekçesinin ne olduğunu açıkça belirtmek zorunda olduğumuz için karşı tarafın beyanını aynen dilekçemize geçirdik. 

Burada tescilli yapıya bir müdahale olduğu tespit edildi. Belediyemizle görüştük. Dört ay içinde bu binaya yapılan müdahalenin kaldırılması gerektiği kararına varıldı. 

detail-photo-fancybox-6

Öte yandan Kahramanmaraş Caddesi’ndeki taksi durağı meselesi var. Oranında ölçümünü yaptık, yaptığımız ölçüm de şikayetçi bankanın belirttiği gibi olmadığı koruma sınırları dışında o taksi durağının inşa edildiği tespitini yaptık. Zaten koruma kurulu sınırları içinde olsaydı onun oraya yapılmasına müsaade etmezdik. Vatandaşların bu tür şikayetleri bu tür dilekçeleri bizlere yazması hızlı reaksiyon göstermemiz ve asla bu koruma kararı olan tescilli yapılarla ilgili taviz vermememizden kaynaklanmaktadır.