5 GÜNDE 1500 KİŞİNİN KARARI 

61saat.com olarak 5 günde 1500 seçmen ile seçim sürecini konuştuğumuz röportaj serisinin son 4 ilçesi Düzköy, Çarşıbaşı, Akçaabat ve Ortahisar oldu...

500 seçmen ile yüz yüze görüştüğümüz Trabzon’un bu 4 ilçesinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan sevginin yerini koruduğunu gözlemledik. 

Millet İttifakı'nın da hatırı sayılır destek gördüğü 4 ilçede Muharrem İnce’nin istifasıyla karar değiştirenlerin Sinan Oğan’a destek olacağı görüşü hakim...

Sinan Oğan diyenlerin yüzde 80’i 2. turda Cumhur İttifakı'na oy vereceğini ifade etti. 

MHP’nin baraj altında kalacağı algısıyla endişe taşıyan bazı seçmenler MHP’ye sahip çıkılması gerektiğini ifade ederken Cumhur İttifakı diyen seçmenlerin çoğu Erdoğan ve Ak Parti ile devam cevabını verdi. 

4 ilçede en çok ismen Adil Karaismailoğlu başta olmak üzere Ahmet Kaya, Yavuz Aydın, Fatih Erbakan ve BBP tercihlerini bizlerle paylaştılar. 

Cumhur İttifakı diyenlerin çoğu Millet İttifakı'nın terör örgütüyle işbirliğine tepki gösterip bu vatanı, vatan düşmanlarına emanet edemeyiz derken Millet İttifakı diyenler ‘21 yıl oldu yeter artık bir değişim olmalı’ yorumunda bulundular...

Çok fazla yorum yapmadan bu dört ilçede gerçekleştirdiğimiz röportajları sizlerle paylaşıyor ve yorumu sizlere bırakıyoruz...

ARTIK OK YAYDAN ÇIKTI

Bakan Adil Karaismailoğlu’nun Samsun-Trabzon-Sarp-Batum demiryolunu Trabzon vizyonu olarak şehrin önüne koymasından sonra herkeste şöyle bir kuşku oluştu.. Acaba olur mu..? 

Bakan Karaismailoğlu’nun bu konudaki kararlılığı, bu kuşkuyu dağıttı.. Bu sefer olacak inancının hakim olmasına sağladı.

Dün Samsun’da mitingi düzenleyen Millet İttifakının, Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu da Samsun- Trabzon-Sarp- Batum Demiryolunun sözünü verdi. 

Üzerine basa basa dedi ki, Ak Parti yapamaz, biz yaparız.

Sonuç.

Ak Parti iktidar, Erdoğan da Cumhurbaşkanlığına oturduğunda Demiryolu Bakan Adil Karaismailoğlu’nun sırtında.

Millet ittifakı iktidar olur, Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığına oturduğunda yardımcısı olacak olan Ekrem İmamoğlu’nun sırtında da söz konusu bu demiryolu olacak.

Yani, artık demiryolu beklentimiz bir hayal değil gerçeğe dönecek.

BBP'DE TAM UYUM

Politik Güğüm - 28 Mayıs 2023 Politik Güğüm - 28 Mayıs 2023

Büyük Birlik Partisi’ndeki hareket Trabzon kamuoyuna damga vurdu. Büyük Birlik Partisi milletvekili listesi açıklandıktan sonra partinin adayları el el vererek çalışmaya başladılar.

Özellikle Mehmet Yazıcı ve Oktay Acar tam bir uyum ve koordineyle gitmedik yer ve dokunmadık gönül bırakmadılar.

İki adayın uyumu Büyük Birlik partisi genel merkezinden de takdirle karşılandığı konuşuluyor. Milletvekili adayı Yazıcı ve Acar’ın seçim sahası sınavını başarıyla geçen adaylar arasına ismini yazdırırken özellikle kendi bölgelerin de büyük takdir topladılar.

Seçim çalışmalarının yanında sosyal medya mecralarını da çok iyi kullanan ikili yerel basını da hiç ihmal etmeyerek fırsat buldukça gazete ve siteleri ziyaret ederek iddialı denilen birçok adayı bu noktada geride bıraktı. 

Bu sonucu ne olur bilemeyeniz ama Trabzon siyaseti uzun yıllar bu ikili kolay kolay unutmayacak gibi görünüyor.

MEMLEKET PARTİSİ TRABZON’DA DARMADAĞIN

Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçmesinden sonra Memleket Partisi Trabzon teşkilatları tamamen dağıldı. Milletvekili adayları birbirinden bağımsız parti disiplininden uzak açıklamalar yaptı. 

Kimi hem partisinden hem de milletvekilliğinden istifa etti. Kimi, milletvekilliğinde partisine, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Erdoğan’a oy vereceğini söyledi. 

Memleket Partili bazı dostlarla konuştuk, artık genel merkezle irtibat kuramıyoruz dediler. Böylelikle parti genel merkezi de taşra teşkilatlarını unuttu.

Öte yandan Millet İttifakının güçlü ortağı CHP Trabzon özelinde Memleket Partisi yetkilileri ilgilileri ile temas kurdu. 

Partilerine davet etti. Önümüzdeki günlerde Memleket Partisi il teşkilatına, CHP’li birkaç milletvekili adayı ziyaret edecek partililer ile bir zirve yapacak.

2028’E İLK ADIM

CHP’nin İstanbul 2 bölge 26’ıncı sıra adayı, bir Trabzonlu genç kızımız.. Adı Ezgi Pekşen.. Soyadından hemen size bir çağrışım yapmıştır.. Av Ezgi Pekşen, Trabzonlu.. Ve de rahmetli Haluk Pekşen’in kızı.. 

2 dönem Trabzon milletvekilliği yapan Pekşen’in kızı olan Ezgi Pekşen, siyasetin sıcak turlarını İstanbul’da atıyor. 

26’ıncı sırada olmasına rağmen aktif olarak çalışıyor. Trabzonlu seçmenleri buluyor, onların yayına gidiyor. 

Babasının siyasi tecrübesi de en büyük kılavuzu.. Ve kulağımıza ilginç bir kulis bilgisi de geldi.. Ezgi Pekşen, siyaseti bu seçimde İstanbul’da öğrenecek. 

2028’de de Trabzon’ a gelip tecrübeli bir siyasetçi olarak bu kez Trabzon milletvekili adayı olarak şehrin siyasi gündemini belirleyecek.. 

Siyasette bu kadar uzun vadeli plan olmaz ama bir yerden de başlamak gerekiyor..

BJELİCA’NIN İLK SINAVI

Trabzonspor’da çok ilginç bir gelenek vardır.. Sen ünlü bir futbolcuysan ne olursan ol, Trabzonsporlu olman için ilk Fenerbahçe maçına çıkıp gol attığında ya da süreç içinde bu golü kavuştuğunda ancak o zaman Trabzonsporlu oluyorsun..

Geçmişte, böyle gol atanların maç sonunda “Şimdi artık Trabzonsporlu oldum” şeklinde açıklama yapmaları da gelenek haline aldı.

Aynı şey teknik adamlar için de geçerli.. 

Trabzonspor’un teknik adamı ne zamanki bir Fenerbahçe maçı kazanır asıl işte o zaman Trabzonsporlu olur, Trabzonspor teknik direktörlüğünü kazanır.

Önümüzdeki hafta Trabzonspor’un Fenerbahçe ile maçı var.. Ve Bjelica çok önemli bir sınava çıkıyor. O’nun da gerçek anlamda Trabzonsporluluğu bu maçtan alacağı skora göre belli olacak.. 

Bjelica kulüp tarihindeki bu geleneği biliyor ve gerçek anlamda Trabzonsporlu olmak için Fener maçına kendisini de hazırlıyor.