EN PRESTİJLİ YATIRIMDA İNANILMAZ KAZA

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin en prestijli projesi Yalıncak Plajı’nda önceki gün yaşanan tahlisiz kaza ile 20 yaşındaki Mustafa Uzun adındaki genç yaşamını yitirdi. 

Plaj içindeki elektrik direğine yaslanan genç kaçak akıma kapıldı ve hayatını kaybetti.

Daha sonra, olay ardından uzmanların incelemesi sonrası 5 elektrik direğinde de kaçak olduğu tespit edildi. Bu zamana kadar birden fazla ölümün olmaması da büyük şans.

Şimdi merak edilen şu.

Benzer aydınlatma direkleri şehrin her yerine dikildi. Maraş’a, sahil yoluna her yere, acaba bu direklerde de kaçak var mı..? Bu işleri yapan firma kim..? 

Büyükşehir soruşturma açtığını söylüyor. Soruşturmanın sonuçları topluma Trabzonluya şeffaf şekilde açıklanması gerekir.. Trabzon  bilgilendirilmeli. İlgili firma işi teslim etti, Büyükşehir nasıl ve ne şekilde teslim aldı? 

Büyükşehir’in ilgili yatırımcı dairesi işi teslim alırken bu konulara dikkat etmedi mi? Akıl alma olay kaza mı ihmal mi? Direklere enerji verildiğinde kontrolden geçmedi mi..? 

İnsan yaşamı bu kadar basit mi..? Büyükşehir’in en prestijli projesinde bu tür bir kaza meydana gelmesi, projenin bütün güzelliğine leke sürdü.

Tabi bir de gece 02’de plaj açık mı? Gece 02’de plaja girilebiliyor mu? Yoksa, gece yarısından sonra plaj kendi haline mi bırakılıyor?

O SORULARI SORDU

Asıl mesleği Makine Mühendisliği olan CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Yalıncak Plajı’ndaki o inanılmaz kaza sonrası birkaç teknik soru sordu, kamuoyunun aydınlatılmasını istedi.

Oyman’ın ihmal ya da kaza bir cana neden olan olayın ardından sorduğu sorular şöyle;

-Besleme panosunda ‘kaçak akım rolesi’ mevcut mudur?

-Direklerde uygulanması gereken topraklama, standartlara uygun mudur?

-Aydınlatma direkleri dikildikten sonra toprak direnç testi yapılmış mıdır?

HEPSİNİN PARASINI TIKIR TIKIR ÖDEDİM

Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, partisinin il başkanlığında yapılan bayramlaşa töreninde ilginç bir iddiada bulundu. 

Uzun görevi teslim aldığı Belediye Başkanının ilçe belediyesine kazandırdığı iş makinelerinin, Cumhurbaşkanı ve Çevre Bakanı tarafından hediye edildiğini belirterek, Beşikdüzü halkına böyle bir beyanda bulundu.. 

Hediye iş makinelerine ballandıra ballandıra tanıttı, anlattı. Hayırlı olsun dedi.. 

Biz göreve geldikten sonra hediye denilen iş makinelerinin fatura bedelleri belediye gönderildi, biz de tıkır tıkır ödedik. 

Yani Belediyeye tek bir iş makinesi hediye edilmedi..

ZORLUOĞLU'NA HEM TEŞEKKÜR HEM ELEŞTİRİ

Osman Necip Sevinç... Şehir onu yakından tanır. Trabzon Belediyesi Başkan Yardımcısı, AK Partili eski belediye meclis üyesi...

Her ne kadar mevcutta bir görevi olmasa da şehir hassasiyetiyle ilgili her şeyi çekinmeden söyler. 

Kendisiyle konuşmamızda birkaç noktaya dikkat çekti. Biz altyapıya cesaret edemedik diyerek özeleştiri de yaptı. Sevinç hem altyapı hem de Kahramanmaraş Caddesi ile ilgili yapılan çalışmalarla ilgili Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'na hem teşekkür etti hem eleştirdi. 

Sevinç'in söylemleri şu şekilde: "Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Murat Zorluoğlu'nu takdir ediyorum. Altyapı işine girmesi büyük bir cesarettir. Bizim dönemimizde cesaret edilemedi.

Bu süreçte aksamalar oldu çünkü şehrin, belediyenin tüm hafızası denilen isimleri yanından uzaklaştırdı. İstişareden uzak durmadı biraz üzücüdür ama güzel işler yapılar tebrik etmek gerekir. 

Trabzon'un içme suyunu asbestli borulardan kurtarmıştır.

Kahramanmaraş Caddesi konusunda da bir şeyler söylemek isterim. Gerçekten çok güzel oldu ve çok beğendim. Görsel açıdan muazzam. Ama inanın 700 gün sonra orada ne bir renk ne de dökülen malzemeden eser kalmayacak. 

Çünkü yüz binlerce insan geçecek ve 2 sene sonra bir yağmurlu havada o rengi ve malzemeyi göremeyeceğiz. 

Yarın bu bölgede bir su arizası veya başka bir arıza olsa orayı nasıl yaracaklar. Tekrar işçilik yapacaklar çok zor görünüyor. 

Üst yapı güzel ama altyapıya bir hizmet kanalı düşünebilirlerdi. Bu yapılanlar çökmesin diye altını beton döktüler. 

Bir arızada bu betonu kırmak zorunda da kalacaklar. Bu noktada teknik personellerle daha çok istişare edebilirdi."

MASKELİ DENETİM!

Trabzon Sağlık İl Müdürü Hakan Usta önceki gece saat 22.00 sularında devlet hastanelerinde bir denetime çıktı. 

Maskesi ile denetime çıkan Usta, son günlerde sağlık personeline şiddet olaylarının artmasına da dikkat çekerek, tüm sağlık personeli özverili çalışıyor karşılıklı saygı şart dedi. 

Usta korona vakalarında da Trabzon’da belirgin bir artış olduğuna dikkat çekti. 

Ve özellikle toplu taşıma ile hastanelerde maske takılasını istedi. 

Kendi de maske takarak denetimlerine yaptı. 

Acil serviste vatandaşlarla sohbet etti. 

Sağlık personeli ve doktorlarla da zaman geçirdi.

TRABZON’UN BARIŞ GÖNÜLLÜLERİ

1960 yıllarda ABD tarafından Türkiye’nin çeşitli illerine köylerine okullara İngilizce eğitmeni olarak barış gönüllüleri gönderildi. 

Barış gönüllülerin ilerleyen yıllarda, CIA casusu olduğu  öğrenildi.. Trabzon’a da anılan yıllarda barış gönüllüleri geldi. 

Trabzon’a gelenler Merkez ve Tonya'nın Çayıriçi, Maçka'nın Yazlık, Anayurt ve Sevinç köylerine yerleşti. Trabzon merkezde on dört, köylerinde ise altı barış gönüllüsü vardı.

Çayıriçi köyüne gelenler Allen Neill ve Malcolm R. Pfunder'di. Burada iki yıl kaldılar. Ve bu iki barış gönüllüsünün öyküsünü Gazete Duvar’da Özgür Kalyoncu kaleme aldı.. 

Çayırıçı köyündeki iki ABD’li barış gönüllüsünün 1960 yıllardaki yaşamı Trabzon ile ilgili izlenimleri okunmaya değer..

Okumak için tıklayın

https://www.gazeteduvar.com.tr/abdli-baris-gonulluleri-trabzonda-ne-yapti-haber-1572036