DERİN, DEPDERİN KONGRE KULİSLERİ!

Ertuğrul Doğan ‘Adayım’ dedi ve akabinde açıklamasını yaptı. 

Henüz medyanın huzuruna çıkmadı. Bu süreçte iki açıklama yaptı.  Birinde, sosyal medyasını kullandı. 

Diğerinde medya danışmanı vasıtası ile basın bülteni ile görüşlerini açıkladı. 

Sonrasında ise Doğan sır küpü. Yığınla temaslar yapıyor ama kimse neyin ne olduğunu bilmiyor.

Bu eksiğini bu hafta gidermesini bekliyoruz. Bir kopukluk oluştuğu ortada.

Ahmet Ağaoğlu cephesinde de aynı durum söz konusu. Tam bir ketumluk. 

Ortada yığınla söylenti var açıklama yok. Şimdi sizlere dünden bu kongreye doğru derlediğimiz kongre kulislerinden bilgiler verelim.

1909785_62dd0x410 (1)

-Ağaoğlu ile Doğan bir araya geldi mi? İddia o ki birkaç gün önce bu ikili İstanbul’da bir araya geldi. Bir kaynağa göre ikiliyi Sadri Şener bir araya getirdi. Şener bu bilgiyi doğrulamadı. Bir iddiaya göre Nevzat Aydın’ın ofisinde ikili buluştu. Aydın da bu bilgiyi doğrulamadı. Sonunda, her iki ismin de ayrı ayrı Aydın ile görüştüğü ortaya çıktı.. Kritik isim Aydın ise taraf olmayı reddetti. Kongre sürecinin en önemli olaylarıdan birisiydi. 

-Ertuğrul Doğan, Trabzon kanadından genel kurula imza atan üyelerin tümünü yönetimine alıyor. Bu üyelerin hepsi, Doğan’a “senleyiz” dedi. Doğan’ın bir yurt dışı bir Katar ve bir Ankara’dan yeni yüz ismi yönetime alıyor. Trabzon merkezli iki isim de listesinde..

-Ahmet Ağaoğlu giderek, başkan adaylığından vaz geçecek gibi. Zira, beklediği desteği görmedi. Destek sadece genel kurulda delege bazında oy desteği olarak geliyor. Mali katkı konusunda beklediğini alamadı. O nedenle her an, şu ana kadar açıklamadığı başkan adaylığı ile ilgili hiçbir açıklama yapmayarak süreci öyle tamamlayacak.

-Genel kurul ile ilgili bir detay da tüzük değişikliği ile ilgili Divan Kurulunun oluşması ile ilgili olarak tüzüğün bazı zorlayıcı maddelerinin değiştirilmesi için nabız tutuluyor. Divanda  kurulunda görev almak için tüzükteki süre ile ilgili maddelerin anti demokratik olduğunu savunan bir kesim genel kurulun ilk günü tüzük değişikliği önergesi verebilir.

AK PARTİ’DE TEMAYÜL VAR!

Seçim takvimi sıkışık olmasına rağmen,  AK Parti kurulduğundan bu yana gelenek haline getirmiş olduğu milletvekili aday adaylarının teşkilatlarca temayül yoklamasına sokulması ile ilgili uygulaması bu seçimde de hayata geçiyor. 

Pazar günü temayül yoklaması dijital ortamda yapılacak. 

Milletvekilleri hariç, bütün aday adayları temayüle girecek. 

Temayüle il yönetiminin tümü, ilçe yöneticileri, il ve ilçe gençlik kolları ile kadın kolları il ve ilçe başkanları  katılacak. 

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, temayülün bir biçimi ile ön seçim olduğunu belirterek, bu anlamda en demokratik parti Ak Parti. Parti içi demokrasiyi, seçim takvimi çok sıkışık olmasına rağmen, temayül yoklaması ile hayata geçirdiklerini belirtti. 

WhatsApp Image 2023-03-14 at 21.18.59

Bu arada, AK Parti il binasının başkanlık katında, bir platform hazırlandı. 

İl Başkanı bu platformun önünde, aday adaylarının başvurusunu alıyor. 

Söz konusu platformda hedef olarak 6 milletvekilliğinin de kazanılması ile ilgili mesaj var. 

AK Parti’de bütün aday adaylarının katılımı ile geniş bir medya teşkilat tanıtımı da Hamamizade’de yapılacak.

KİM İŞARET BEKLİYOR?

AK Parti’de milletvekili aday adaylığı için kim işaret bekliyor.. 

Bu kulvarda daha çok kadınlar var. 

İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Sürmen’in aday adayı olacağı kesinleşti. 

Başkanlığını külliye danışmanı Asım Aykan’ın yaptığı ANADER’in kadın kolları başkanı Havva Yetimoğlu Demir, son istişarelerini yapıyor. 

Ayşe Sula Köseoğlu, bugün Ankara’ya gidiyor. Genel Merkezde bazı üst düzey temaslarda bulunacak, yarın da Trabzon’a gelip adaylık başvurusunda bulunacak.

Ekran Resmi 2023-03-15 08.12.49

Tülay Adanur, nabız tutuyor. Tuğçe Topsakal’ın da karar aşamasında olduğu belirtilirken Haydar Revi Ankara temaslarından sonra yarın önceki dönem gençlik kolları il başkanı Halim Yılmaz’da bugün adaylık başvurusunda bulunacak.

Ve önceki dönem il yönetiminin en ağır toplarından Uğur Aydın.. 

Aydın da adaylık için evraklarını tamamladı, başvurusunu yarın yapacak.

ADETA ÇIKARMA YAPTI

‘Ben, teşkilatın kendisiyim’ diyerek Ak Parti milletvekili aday adaylığına başvuran Hakan Terzioğlu, adeta il binasına çıkarma yaptı. 

Of’tan etkili muhtarlar, il yönetiminden etkili isimler, STK başkanları ve ilçenin kanaat önderlerinin katıldığı adaylık açıklamasında Terzioğlu, şu sözü verdi:

‘’Listede olurum olmam, beni seçim boyunca hem alanda partimin yanında göreceksiniz”. 

WhatsApp Image 2023-03-14 at 13.24.42

Berat Albayrak’ın parti kulislerinde ilk sıra milletvekili adayı olabileceği yönünde beklentiler olduğun yolundaki soruyu Terzioğlu, “Bu bizi Trabzon’ u ve ülke siyasetisini onurlandırır. Birlikte siyaset yapmak müthiş olur” dedikten sonra şu ilginç espriyi de yaptı; “Arkadaşlar ben Ak Parti Of’da tam tabandan siyasete başladım. Geçmişten bu güne gelen bakanların tümü benden sonra geldi”

AHMET KAYA KİME TEŞEKKÜR ETTİ?

CHP Trabzon İl Binası’nın penceresine değen kurşun nedeni ile üç gün, şehir diken üzerinde durdu. 

CHP örgütü faillerin yakalanması için haklı bir beklenti içine girdi. Savcılık ve emniyet kılı kırk yardı ve kısa sürede, failler yakalandı. 

3 kişiden ikisi tutuklandı. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, savcılığın ve emniyetin çok titiz çalışması ile kısa sürede faillerin yakalanması, CHP’ye karşı direkt bir saldırı olmadığının anlaşılması ile ilgili olarak kamuoyunun rahatlamasında emeği geçen herkese teşekkür etti. 

valikaya

Kaya olayı duyduğu gibi Vali İsmail Ustaoğlu’nun aradığını, konu ile yakından ilgilendiğini belirterek “Emniyetimiz de kılı kırk yardı ve failleri yakaladı. CHP’yi direkt hedef alan bir hareket olmadığı anlaşıldı. Ancak emniyetimizin titiz çalışmasına, valimizin duyarlılığına teşekkür ederim’’ dedi.

VEHBİ KOÇ ŞANSINI NİYE ZORLUYOR?

Ak Parti’nin bir önceki dönem genel seçimlerde milletvekili aday sıralamasında seçilemeyecek yerde yer almasına rağmen şehir siyasetinde aktif olarak yer alan Vehbi Koç, yeniden aday. 

Politik Güğüm - 26 Mart 2023 Politik Güğüm - 26 Mart 2023

Şansını ikinci kez zorlaması Trabzon Ak Parti’de öyle alışık olmadığımız bir durum. 

Koç, seçim bitip seçilemedikten sonra şehirden kopmadı. Şehir merkezinde evini tuttu. 

Şehrin tüm dinamikleri ile siyasi ayırım yapmadan ilişkisini sağlamlaştırdı. 

STK’lar ile içli dışlı oldu. Bir milletvekili gibi de hem genel hem bireysel talepleri takip etti. Sorunların çözümünde katkı verdi.

Ve dün yine, milletvekili adayı oldu. Böylelikle AK Parti siyasetinde bir etkin güç olduğunu gösterdi. 

WhatsApp Image 2023-03-14 at 15.16.07

Şimdi genel kanı, Koç’un seçilebilecek sırada olacağı şeklinde. 

Bu konuya teşkilat, seçim kaybetti ama vekil gibi çalıştı, seçim kaybetti ama Trabzon’a küsmedi. Seçim kaybetti ama ilçe teşkilatlarının sorunlarını dinledi, seçim kaybetti ama yığınla öğrenciye burs sağladı, seçim kaybetti ama herkesi kucakladı, seçim kaybetti ama, kimseye sırtını dönmedi. 

Tabi bu durum genel merkezin de mutlaka dikkatini de çekmiştir.

Koç, bir önceki dönemden çok daha avantajlı. 

Lobisi, etkinliği, çevresi, iktidara yakınlığı, iktidara yakın isimlerle dostluğu olan Koç, vekil olmadan da bir yığınla iş takibini başarı ile yaparken niye milletvekili olmak ister? Onu da dün şöyle açıkladı:

‘’Trabzon insanı için sözümüz lafımı üst perdeden daha etkili olsun..”

GENÇ DİNAMİK VE HEYECANLI 

Trabzon ticaretinin genç, dinamik, heyecanlı isimlerinden TTSO’nun farklı komitelerinde yer alan 33 yaşındaki iş insanı Ferhat Aksoy’un da AK Parti’den aday adayı olacağı öğrenildi. 

Farklı kişiliği ile herkesin sempatisini kazanan Aksoy sadece ticaretiyle değil sosyal kültürel ve sanatsal faaliyetleri ile de adından söz ettiriyor. 

Ekran Resmi 2023-03-15 07.56.52

Çevresi ve arkadaşları Aksoy’u öylesine benimsemiş ki onun için çok güzel kısa film tadında klip hazırlamışlar.

İlgi çeken tarzı ve heyecanıyla Ferhat Aksoy’un seçimin en renkli isimleri arasına gireceği kesin gibi. 

Aşağıdaki linkten klibi izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/HzLNSq9rBpY