YALINCAK PLAJI VE SORULAR

Büyükşehir Belediyesi’ne ait Yalıncak Plajındaki ölümlü kaza öyle görünüyor ki Trabzon’un gündemini her anlamda belirleyecek.

Kaza bir ihmal sonucu mu oldu?

Politik Güğüm - 4 Ağustos 2022 Politik Güğüm - 4 Ağustos 2022

Tüm soruların cevabı 10 gün içinde netleşir.

Yalıncak Plajında ne olmuştu?

Hatırlayalım.

3 arkadaş  gece geç saatlerde yasak olması söylenmesine rağmen soyunma kabinlerinin ön kısmında çadır kurmak istedi.

Gece yarısı bu istekleri plajda görevliler tarafından kabul edilmedi.

Jandarma ifade tutanaklarına göre gençlerle görevliler arasında tartışma çıktı. Sonrasında gençler denize girdi.

Mustafa Uzun arkadaşlarının ifadesine göre denizden çıktı elektrik direğine kurulanmadan yaslandı.

Ekran Resmi 2022-07-15 08.26.28

Yine arkadaşlarının ifadesi ile çarpıldı. Arkadaşları bir odun vasıtası ile! Mustafa Uzun’u direkten uzaklaştırdı, 112’ye haber verildi.

Bütün uğraşlara rağmen Mustafa Uzun hayatının baharında kurtulamayarak aramızdan ayrıldı. 

Uzun’a 112 tarafından yapılan müdahalenin tüm görüntüleri jandarmada ve savcılıkta var. Savcılık bu görüntüler üzerinden de soruşturmasını yürütüyor.

İçinde merhum Mustafa Uzun’un da olduğu gençlerin plajın görevlileri ile tartışmaları ve sonrası gelişmeler elbette herkesi üzdü. Ölümcül bir olayın gerçek sebebi ortaya kesinlikte çıkartılmalı, suçu kimse bulunmalı, ihmali olanları da Trabzon kamuoyu bilmeli.. Uzun ailesine yeniden başsağlığı diliyor ailenin acısını yürekten paylaşıyoruz. Ne yaparsak yapalım Mustafa geri gelmeyecek ama adaletin yerini bulması adına bizlerde sonuna kadar olayın takipçisi olacağız. 

İDDİALAR VE GERÇEKLER

Yalıncak Plajı kazasında iddialar ardı ardına geliyor.

Gençlerin tüm ikazlara rağmen gece geç saatte çadır kurmaya yeltenmesi.

Aydınlatma direklerinde elektrik akımının olması, bu akımın, insanın ölümüne neden olacak şiddette olup olmadığı hepsi araştırılıyor.

Gençler çadır kurarken, çadırlarına elektrik çekmek istemiş olabilecekleri, dedikodusuda var. Çadırın olay yeri inceleme gelmeden hemen olay yerinden kaldırılması gibi olay yerinde yaşananların her bir doğruluk payı elbette savcılığın soruşturmasından sonra devam edecek.

Henüz hiçbir şey kesin değil.

Adli tıp uzmanları, yaşamını yitiren Mustafa Uzun’un ölüm raporunu hazırlarken her türlü ihtimali de göz önünde bulunduruyor. Uzun elektrik direğindeki kaçak akımından mı öldü. Direkten uzaklaştırılmak için   vurulan sert darbe ile yere düşüp, başını sert zemine çarpması ile mi yaşamını yitirdi, direkten mi düştü, duvarın üzerinde otururken mi çarpıldı, kalp krizi mi geçirdi, başka bir rahatsızlık mı geçirdi, elektrik hatlarında kısa süre önce yapılar tadilat mı kaçak akıma neden oldu.

Ekran Resmi 2022-07-15 08.25.37

Bu iddiaların hepsi soruşturma neticesinde alınan ifadeler ve tabi ki de Adli tıp raporunda belli olacak.

Öte yandan elektrik direğinin trafo kapaklarında zorlama olduğu da tespit edildi.

Bu zorlamanın olaydan önce bir arazı nedeni ile mi olduğu ya da olay anında mı zorlandığı da Aksa’nın raporu ile belli olacak. Her ne olursa olsun her şeyin çok titiz bir şekilde incelenmesi ihmal varsa sorumluların en ağır şekilde cezalandırılması tüm kamuoyunun ve tabi ki Uzun ailesinin en haklı beklentisidir.

Öte yandan dün ve önceki gün jandarma, Çoruh Edaş ve plaj yetkililerinin katılımıyla tüm direklerde yeniden ölçüm yapıldı, yapılar ölçümde direklerde her elektronik cihazda çıkabilecek çok düşük oranda kaçak tespit edilmesi olay dan bir sonraki gün bilirkişinin raporu ile dün yapılan ölçümlerdeki oranların çelişmeside ayrı bir tartışma konusu. 

YALINCAK PLAJI KAPANACAK MI?

Gönül isterki bugün Mustafa yaşasın ve o plaj hiç olmasın.

Keşke… 

Bu çok acı olayın ardından şimdide başka bir tartışma konusu gündemde.

Yalıncak Plajı kapanacak mı?

Belediye yetkilileri plajın kapanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtiyor.

Ancak kaza ve ölüm olayı ile ilgili olarak detay bir araştırma yapıldığı için bu araştırma sonuçlanana kadar plajın bir bölümünen hizmet dışı kalacağı kaydediliyor.

1be9be17-42f1-4f46-895e-31c71a4b5223

Daha sonra kapanan kısım yeniden halkın hizmetine açılacak.

alıncak Plajında özellikle en son yapılan etkinlikler müthiş ilgi görmüş.

Trabzon’da böyle bir tesisin olması taktirle karşılanmıştı. Yalıncak Plajı, şehrin bu alanda bir ihtiyacını tam karşılıyor.

Halkın büyük bir beğenisini kazanmış durumda.

Plaj ile ilgili olarak çok talihsiz bu ölümlü kaza sonrası olumsuz gündem oluşturulması, hizmet anlayışının sekteye uğratmasına izin verilmeyecek. 

ZORLUOĞLU'NA YENİ DANIŞMAN

Trabzon Büyükşehir Belediyesi kadrosuna yeni isimler eklenmeye devam ediyor. Ak Parti Milletvekili Muhammet Balta’nın il başkanlığı döneminde il yönetiminde etkin bir rol üstlenen Türkiye Gazetesi Trabzon Bölge Temsilcisi Metin Güneş, Büyükşehir Belediye Başkanlığında danışman olarak göreve başladı.

c3cab88e-5047-4368-a070-ec82324608f1

Güneş, Başkan Zorluoğlu’na, STK’lardan sorumlu danışmanlık yapacak.. Güneş’in bilgi birikimi, STK’lar ile sağlanacak diyalogda başarılı olacağı yönünde ağırlıklı bir görüş var.. Güneş yaklaşık 1 ay önce görevine başladı.. Kendisine başarılar diliyoruz. 

TRABZON’DA FIRINLAR İSRAFA TEŞVİK EDİYOR…

Türkiye’de artan enflasyonu Trabzon’da belki de en iyi ekmeğin boyutundan takip edebilirsiniz.
Neden mi?
Çünkü eskiden aldığınız tekli ekmek, şimdi bildiğiniz sandviç ekmeğine dönüşmüş. O da bulabilirseniz. Bulabilirseniz diyoruz çünkü bir çok fırında yok. 
Üreten fırın sayısı çok az ki onların bir çoğu da bakkallara bu ekmekten göndermiyorlar.
Aslında bir noktada onlarda haklı, boyutu küçüldüğünden dolayı yapımı belki daha zorlaştı ya da maliyetini karşılamıyor mu desek…
Farz edelim size aslında ya tekli ekmek yetiyor ya da bir ikilik, bir de tekli ekmek almak istiyorsunuz.
Ancak bulamazsınız.
Çünkü tekli ekmek yok. Mecburen ya 1 tane 2’lik ya da 2 tane 2’lik almak zorundasınız.
Yiyebildiğinizi yer, gerisini de bayatlamaya bırakırsınız. Aslında Trabzon’da bu şekilde üretim yapan fırınlar mecburen sizi israfa yönlendiriyor. Madem bu tekli ekmek üretmeyeceksiniz, fiyat tarifesinde neden var? Nedeni aslında çok basit.
Son zammı örnek alalım!

rtyrty
3 lira olan 210 gram ekmek, 200 grama düşürülmüş fiyatı da 4 TL yapılmıştı. 6 lira olan 420 gram ekmek, 400 grama düşürülmüş ve fiyatı da 8 TL yapılmıştı. Eğer aradan 4 TL’lik ekmek çıkarılıp fiyat tarifesi 8 TL’den başlasaydı, sanki bu sefer ekmeğe 5 TL’lik bir zam yapılmış algısı oluşabilirdi . İşte bizce bunu önlemek için hala fiyat tarifesinde 200 gramlık yer alıyor. Bu noktada Fırıncılar Odası Başkanına ayrı bir parantez açmak gerek. Trabzon Kamuoyunda, bu konuda bir çok soru işareti var. Türkiye’de her şeyde olduğu gibi fırıncıların kullandığı un vs gibi malzemelere yüklü miktarda zam geldi. Ancak bir başkan gazetecilerin telefonlarına cevap vermez, çıkıp bunları açıklamaz, “işte bu yüzden zam yaptık” demez, gerekçelerini açıklamazsa ister istemez tartışılmaya da devem eder. Ve tabiki bunlara onay veren diğer makamlar şehrin yönetenleri, sessizlikleri halk tarafından tepkiyle karşılanıyor. 

ÜNLÜ SANATÇI TRABZON'DA TATİLDE

Türk Tiyatrosunun usta oyuncularından, muhalif sanatçı Orhan Aydın, Sürmeneli dostlarının koyunda tatilde.

Almanya’daki işletmeci iş adamı olan Sait Çelik’in konuğu olarak Sürmene’ye gelen Orhan Aydın Sürmene’nin tarihi ve kültürel yerlerini geziyor, bölgenin doğal coğrafyasını tanıyor.

Tarihi camiler ve konaklara hayran olan Orhan Aydın, Trabzon Karadeniz ve Sürmene bir dünya harikası yer dedi.

a7b27dec-744e-4e59-bf99-68095b390e69