TRABZON CEZALANDIRILDI MI?

Rize Havalimanı öncelikler kardeş şehrimizi hayırlı uğurlu olsun.

Rize’ye bu güzel yatırımın yapılmasına vesile olan herkese teşekkür ederiz. Her ne kadar Trabzon’a uzaklığı 45 dakika olduğu için gereksiz olarak lanse edilse de yapılmıştır. Bundan sonra en rantabl şekilde kullanılabilmesi için tüm mücadele verilmelidir.

Fakat.

Bu havalimanı inşa halindeyken yine bu köşeden Trabzonlu siyasileri uyarmıştık. Başta Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu olmak üzere AK Parti Trabzon Milletvekillerini belediye başkanlarını ve vali beyi de uyarmıştık.

Kulağımıza hoş olmayan iddialar geliyor demiştik.

Kimse kulak asmamıştı. Trabzon seferleri azalacak demiştik kimse oralı olmadı. Şimdi operasyon başladı her gün Ankara’ya seferi olan Trabzon’da bazı firmalar sefer sayılarını azalttı. 

Bazı günler uçuşlar kaldırıldı ve  bir okurumuz bize ilginç bir bilgi paylaştı.

Okurumuzun iddiasına göre, yıllardır Trabzon-Ankara seferi koymamakta direten Pegasus'un Rize, Ankara seferi başlatacakmış... 

Ancak Pegasus'un sistemine baktığımızda şimdilik böyle bir durum görülmüyor. 

Yani Pegasus, aynı Trabzon'da olduğu gibi Rize'den de Ankara'ya direkt uçuşu yok, ancak aktarmalı olarak uçabilirsiniz. 

Ancak böyle bir durum olursa, bu işin en büyük ceremesini çekecek (çekmeye de başladılar) olan siyasiler, şimdi ellerini başlarının arasına koyup bizim uyarımızı dikkati almamanın bedelini belki de Ankara’ya gitmek için Rize’ye geçmek zorunda kalarak ödeyecekler. 

Bu şehrin insanlarının günahı ne?

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN DE TAŞINMASINI İSTİYORLAR... 

Pegasus yıllardır diretti, direk Ankara-Trabzon seferlerini koymadı gitti. Oysa, Ankara-Trabzon seferleri  doluluk oranları açısından da tatmin ediciydi..

Ordu-Giresun Havaalanı açıldı, Pegasus oraya kaydı. Hatta, bizim talep ettiğimiz Kıbrıs seferlerini bile OR-Gİ’den yapmaya başladı.

Oysa, istatistiki rakamlara göre KKTC’de özel üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı Giresun Ordu’da değil Trabzon Gümüşhane’de de vardı.

Hatta havaalanı olmadığı zaman Rize’de de..

Hal böyle olmasına rağmen Pegasus, Trabzon Lefkoşa direkt hattınıda koymamakta diretti.

İşin ilginç yanı Rize - Artvin Havalimanı açıldıktan sonra, Trabzon'dan bir çok birimin Rize'ye kaydırılması isteniyor. 

Hatta  Rize'nin yerel bazı internet siteleri THY Bölge Müdürlüğünün Trabzon'da olmasından bile rahatsız. 

Politik Güğüm 6 Ağustos 2022 Politik Güğüm 6 Ağustos 2022

Ki bu yönde bazı köşe vari yazılar da yazdıklarını görüyoruz. 

Trabzon Uluslararası bir havalimanı. Yolcu yükü, yapılan sefer sayıları açısından Doğu Karadeniz'in demiyoruz, Karadeniz Bölgesinin en büyük havalimanı. 
Yalnız bu dediğimiz bir iddia değil gerçek...

Bu mihvalden hareketle, THY Bölge Müdürlüğünün Trabzon'da olmasından daha doğal ne olabilir? 

HEMEN O ANDA!

Dün Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun açıklamaları sosyal medya üzerinden canlı yayınlandı.

Trabzon’un haber siteleri de canlı yayındaydı. Canlı yayınları izleyenler anında iletişim imkanlarını kullanarak hemen soru sormaya başladı..

61saat.com’un canlı yayını esnasında çok sorulan sorulardan biri de otobüs seferleriydi.

Özellikle akaryakıt fiyatlarının yükselmesi ile insanlar araçlarını park yerlerine çekti. Dolmuştan da çok otobüsü kullanıyor.

Otobüsün bazı saatlerindeki doluluk oranlarını fotoğrafları ile soru olarak iletildiğinde biz de bunu hemen anında Başkana sorduk.

Başkan, otobüsleri kamera sistemi ile denetlediklerini belirterek, birçok büyükşehir belediyesinin ilçelere otobüs seferi koymadığı, kendilerinin koyduğunu belirterek otobüsler konusunda, kendilerine gelen talepleri de masaya yatırdıklarını belirterek, yeni otobüs alımına gideceklerini yoğun saatleri yeniden gözden geçirip sefer sayılarını arttıracaklarını belirtti.

MİLLET İTTİFAKI PARTİLİ BELEDİYELER!

Murat Zorluoğlu, Millet ittifakına mensup partilerin belediyelerinin belediye gelirleri ile ilgili serzenişleri olduğu yönündeki soruyu  çarpıcı değerlendirmelerde bulunarak cevaplardırdı.

Zorluoğlu, biz de millet ittifakına mensup partili belediyeler de devletten aynı mali yardımı alıyoruz. Bunda hiç biri ayrımcılık yok.

Tek kuruş kesinti de olmaz. Türkiye’de en çok devlet yardımını İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir, Bursa alır..

Belediyeler kendileri, kendi imkanları ile öz kaynak oluşturmalı. Birçok belediye gibi Millet ittifakına ait Partili belediyeler bunu başarmalı.

Her şeyi devletten beklememeli.. Öz kaynak yaratmak belediye bütçesinin yüzde 20’sine ulaşır ki bu büyük bir mali meblağdır.

KUNDUPOĞLU KONAĞI’NIN AKIBETİ BELLİ OLDU

Trabzon’un Pazarkapı’daki tarihi konaklarından biri Turizm Kültür Bakanlığı restore etmişti.

Bakanlığın uhdesinde bulunan konağın ne olacağı Trabzon’da bazen sessiz bazen sesli tartışıldı.

Trabzon eski evlerinin en güzel örneklerinden olan konağın üst katında misafir odası olarak kullanılan bölümü tavanı görülmeye değer. Ahşap el işlemeli tavan bir sanat eseri..

Kundupoğlu konağını nasıl ve ne şekilde kullanılacağına dair karar verildi. Önce konak Büyükşehir Belediyesine devredildi.

Belediye konak önündeki bazı binaları şimdi istimlak edecek önünü açacak. Peki konak ne amaçla kullanılacak..

Aldığımız bilgilere göre Trabzon Kültür evi olarak kullanılacak. Buna tam karar verildiği yönünde bilgiye ulaştık. Ancak biz buradan yine bir öneride bulunalım…

Birkaç gün önce Sanat Günleri Çerçevesi'nde yazar Yüksel İskender Aksu’nun sohbetinde, Aksu bir öneri getirmişti..

Moda her zaman vardı sloganından hareketle Trabzon kadın müzesi açılmasını istemişti.

Trabzon kadınının Pontus’dan bu güne milli ve yerli kırsal ve şehir ayırımı yapmadan kıyafetlerinin yer aldığı bir kadın müzesi talebi. Kundupoğlu konağı, kadın müzesi olabilir mi..?

TORUN SEVGİSİ VE ZORLUOĞLU! 

Murat Zorluoğlu geride bıraktığımız hafta dede olmuştu.

İstanbul’da bir kız torunu olan Zorluoğlu, torununun hasretine dayanamadı ve İstanbul’dan büyük oğlu gelini ve torununu Trabzon’a getirdi.

Şimdi Zorluoğlu, her gün Torunu Mila Zorluoğlu’nu kucağına alıyor. Aile, konutta kalıyor.

Zorluoğlu, torun sevgisinin bir başka güzel olduğunu belirterek, sabahları evden ayrılırken  torununu görmeden, çıkmadığını da söyledi.

Zorluoğlu ailesi kız torununa gözü gibi bakıyor.

Zira, 3 erkek çocukları olan Murat-Sevcan Zorluoğlu çiftinin kız torunu olması Zorluoğlu ailesine ayrı bir mutluluk yaşatıyor..