OLDU MU ŞİMDİ?

Ortahisar Belediyesi’nin, bir önceki belediye tarafından kendine teslim edilen Boztepe Yürüyüş yolu ile seyir terasını Kurban  Bayramından önce ücretli hale getirmesi bununda duyurusunu kurumsala bağlayarak açıklaması tam bir acemilikti.

Bayramdan önce fiyatlandırmak, bayram trafiğinden kazanım olarak düşünüldü ama Trabzonlu bu anlamda pek memnun olmadı. Fırsatçılık olarak baktı. 

Fiyatlandırmada asıl ilginçlik ise yabancıya 60 lira. Yerliye 30 lira olması. Burada yabancıdan kasıt Arap Turizmi.

Ortahisar belediyesi de olmak üzere bütün belediyeler turizm işletmelerinde Arap turistlere özel fiyat uygulanmaması yönünde tedbir aldıklarını alacaklarını duyuruyor, Boztepe yürüyüş yolu ile seyir terasına Arap turiste farklı yüksek fiyat uygulanıyor. Biz buna bu ne perhiz, ne lahana turşusu deriz..

Gerçi bu bugüne özel bir şey değil biz bunu Tünel Akvaryumda da gördük ama asıl mesele şu esnaf yapınca yasak da belediye veya devlet yapınca nasıl normal oluyor.

Belediyelerin kendi vatandaşını koruması çok doğal ama esnaf işine de bi çare bulunmalı. 

SARP KAPISI AÇILDIĞINDA!

Boztepe Seyir terası ile yürüyüş yolundan yabancıların (Araplar) 60 lira, yerlilerin 30 lira ödemesi ile ilgili karar bizi, yıllar önce Sarp kapısının açıldığı günlere getirdi. O günlerde de Sarp kapısından geçen Türklerden taksi ücreti faklı alınırdı.

Batum’dan Rusya’nın iç bölgelerine uçak bileti de farklı satılırdı. Arada Türk parasına çevrildiğinde fark bin lirayı bulurdu. Daha sonra Gürcistan bu işte uyandı ve yerli yabancı farkını kaldırdı.

Buradan Ortahisar Belediyesine çağrımızdır. Bu fiyat farkını kaldırın..

Hem Arap turistlere fiyatlarda fahiş uygulamaya karşı mücadele edeceksin hem de kendi eline farklı fiyat uygulayacaksın. Bunun başka bir yöntemi olmalı, daha kurumsal daha kendi vatandaşını koruyucu ama…

Politik Güğüm - 16 Temmuz 2024 Politik Güğüm - 16 Temmuz 2024

Turist kazıklandığını hissetmemeli. Şunu unutmayalım turist için Trabzon pahalı bir şehir değil ama kazıklandığını çifte standart gördüğünü anlayınca maalesef şehirden soğuyor. 

BU NE SERT ÜSLUP!

Bu arada Ortahisar Belediyesi ile Büyükşehir arasında Boztepe yürüyüş yolu ve terası ile ilgili karşılıkla sert üslupla tartışma yaşandı.

Bereket ki, tartışma bayram tatiline geldi de şehirde çok gündem olmadı. Ortahisar ücretlendirmenin önceki belediye döneminden kaldığını, kendileri de uyguladığını söyledi.

Bu saçma ötesi bir açıklama idi. Açıklamayı kim yaptırmışsa acemilikte üzerine diyecek yok. Kardeşim belediye sende, meclis sende, şirket sende güç sende. O zaman uy-gu-la-ma.

Ücretli yapacaklardı yapmıyoruz de, yapacaksan da herif gibi ben yaptım de. 

Büyükşehir Belediyesi başkanı Ahmet Metin Genç’te haklı olarak Ortahisar Belediyesini yalancılıkla suçladı.  

Böyle bir ücretlendirme kararını hiç almadıklarını belirtti. Oranın ücretsiz hizmet vereceğini protokol altına aldıklarını belirtti. Hatta zamanın Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun halktan ücret alınmamasını istediğini hatırlattı.  Zamanın Ortahisar’ı da bunu hayata geçirdi.

Trabzonlu madem yürüyüş yolu ve seyir terası ücretli olacak, bu hayat pahalılığında fiyatın sembolik olmasını da istedi. Yürüyüş yolu ve seyir terasına aileler toplu olarak gidiyor. Bu sayı zaman zaman 10 ile 15 oluyor. 30 liradan yüklü bir para. Tezden ücretlendirme gözden geçirilmeli. 

GÖZLER CÜNEYT ZORLU'DA

Ortahisar Belediyesi Boztepe Yürüyüş yolu ve seyir terasının ücretlendirilmesinin kendilerinden önceki belediye yönetimi tarafından yapıldığını iddia ederek bu konuda Belediye Başkan yardımcısı Cüneyt Zorlu’nun açıklama getireceğini söyledi.

Bir yürüyüş yolu ve seyir terası işi adeta diplomatik(!) kriz oluşturdu. 

Şunu da söyleyelim Ortahisar’ın bu çıkışı Ahmet Metin Genç’in Ortahisar’a olan iyi niyetli tutumunu gözden geçirmesine neden oldu. Kendi söylemişle ‘Yalancılık ile’ işi Ahmet Metin Genç’in üzerine atma çabası Genç’i çok kızdırdı.

Artık Ortahisar attığı her adıma dikkat etmeli. Ortahisar Belediyesi’nin yeni yönetimi böyle akçeli sorunların gündeme geldiğinde doğal bir savunma içgüdüsü var ama Başkan Kaya’yıda boşluğa düşürmemeli… Görevi aldığımız belediye enkaz bıraktı.

Eee. Bilmiyor muydunuz böyle olduğunu. 

Enkazdan Arap turisten kişi başına 60 lira alarak mı kurtulacaksın? 

Şimdi CHP Ortahisar Belediyesi’nde muhalefet olduğu dönemde seyir terası ile ilgili ücretlendirmede nasıl yol aldığını, ücretlendirmenin nasıl yapıldığını kamuoyunun daha detay bilgi sahibi olması için şu anda başkan yardımcısı olan Cüneyt Zorlu’nun açıklama yapacağını duyurdu… Gözler Zorlu’da...

BABA ABDULLAH AVCI

Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı’nın Futbol kariyerindeki başarıları kadar, ailesiyle olan sağlam ilişkisi de dikkat çekmektedir.

Aile yaşantısı ile ön planda olmayan Avcı zaman zaman özel günlerde ailesi ve iki erkek çocuğu Mert ve Ege ile birlikte fotoğraf vererek, özel günlerin kutlamasını yapmaktadır.

Geçen Ramazan bayramında eşi Hülya Hanımla, Rize yaylalarında mutlu bir aile fotoğrafı veren Avcı bu kurban bayramında da çifte kutlama yaptı.

Bu kez iki oğlu da yanındaydı. Abdullah Avcı, eşi Hülya Avcı ve iki çocuğu Mert ile Ege, kurban bayramını ve babalar günün kutladı. Mutlu bir aile fotoğrafı da verdi.

NİYE O ÜÇÜ...!

Papara’nın Trabzonspor formasını tanıtım reklam filmi, futbol kamuoyu tarafından beğenildi.

Tanıtım filminde bugün için klasik Trabzonspor’un 70 li yılların sonu 80 yılların başında günün en değerli aracı içinde Necati Özçağlayan, Ali Kemal Denizci ve TurgaySemerci’nin yer aldığı sahnenin niye neden öyle senaryo edildiği merak uyandırdı..

Nedenini açıklayalım. 6 lig şampiyonluğu döneminde bu üçlüden ikisi Necati Özçağlaya ile Turgay Semercioğlu ilk on birde yer aldı.. Ali Kemal Denizci ise Trabzonspor’un ilk milli futbolcusu oldu. 

O dönemin en marka aracı da ABD menşeli Chevrolet’di… O üç efsane bu nedenle Chevrolet’da oturtuldu. Çünkü onlarda dönemin en kıymetlileriydi bugünün efsaneleri oldular.

Kaynak: 61SAAT HABER MERKEZİ