TRABZON ANKARA’YA AKIN ETTİ 

Trabzon’da emniyet müdürlüğü yaptıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanı olarak atandıktan sonra görevine Ankara’da devam eden Orhan Çevik’in oğlu Murat’ın düğünü 81 ilden üst düzey bürokratların ve birçok sektörden ismin bir araya geldiği rüya düğün olarak tarihe geçti.
Ankara Gölbaşı’nda bulunan Vilayetler Evi’nde açık havada gerçekleştirilen düğüne gönderilen çiçek ve çelenkler Mogan Gölü’nün etrafını adeta çiçek bahçesine çevirdi.

Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı düğünde protokolü tek tek yazmaya kalksak işin içinden çıkamayız.
Öncelikle nikah şahitlerini söyleyelim.

Elbette beklenildiği üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu çiftin nikah şahidi oldu. Soylu’ya ilgi oldukça da yoğun oldu. Evlilik cüzdanını da Bakan Bey verdi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın yeni çiftlere tavsiyesini hatırlattı.

Kamu Denetçiliği Başkurumu Ombudsman Şeref Malkoç, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Genelkurmay II’nci Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Rıdvan Gündoğdu, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, İş İnsanı Zeki Türkeş ve İsmail Karaman çiftin şahitliklerini yaparken nikahı Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek kıydı.

Trabzon’dan da düğüne katılım bir hayli fazla idi. Orhan müdür ile Trabzon’da mesai yapan emniyet teşkilatının mensuplarından oldukça fazla katılım oldu.

İş ve siyaset dünyasından ise şu isimler gözümüze çarptı. 

bd9dc8f6-5c51-4dc8-98d6-686077e9bb9a

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Atilla Ataman, Piri Reis Denizcilik Vakfı Başkanı Vehbi Koç, AK Parti Of eski ilçe Başkanı Hakan Terzioğlu, AK Parti Hayrat İlçe Başkanı Serkan Karaahmetoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Emre Akgün, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Trabitaş Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Gül, İş İnsanı Adnan Bayram, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Kara, Yol-İş Sendikası Trabzon 1 nolu Şube Başkanı Gökhan Gedikli, İmperial Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Çelebi, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Kadem Çakıroğlu, İş insanı Hasan Boz, Özgüneş Yönetim Kurulu Başkanı Halis Güneş, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Küçük ve Başkan Yardımcısı Erhan Esaspehlivan, Sabah Gazetesi Trabzon Temsilcisi Özgür Özdemir,  Habertürk Trabzon Temsilcisi Enis Yıldırım, İHA Muhabiri Fatih Yılmaz bizim gördüklerimiz ve daha doğrusu tanıdıklarımızdı.

Trabzon’dan gelenlere ayrılan özel masalar vardı. Masalar doluydu, ancak tanımadıklarımız da vardı.

Yani öylesine üst düzey katılımlı öylesine hınca hınç bir düğün.

Allah mutlu mesut bahtiyar eylesin. Orhan müdüre de buradan ayrıca selam gönderiyoruz. Trabzon’da unutulmayacak izler bırakmış.

TRABZON’DA KORONAVİRÜS ARTIŞA GEÇTİ

Trabzon’da koronavirüs vaka sayıları giderek artmaya devama diyor.

Aslında yaz başı tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Trabzon’da da vaka sayıları azalmıştı ancak önce Avrupa’da şimdi de Türkiye’de vaka sayıları giderek artmaya başladı.

Özellikle vatandaşların kapalı alanlarda maske takmaması vaka sayılarının artışında en büyük etken olarak görülüyor.

Vaka artışı ile beraber Sağlık Bakanlığı da hatırlatma dozu aşılarını herkese açtı.

Yani bakıldığında pandemi başından beri bu kimi vatandaşların 4. kimilerinin de 5. aşısı olacak.

Peki Trabzon’da aşılara ilgi nasıl ilk etapta buradan başlayalım.

Trabzon’da 15 Temmuz akşamı Sağlık İl Müdürlüğü alana aşı çadırı kurdu.

Ekran Resmi 2022-07-17 07.52.08

Burada toplam 100 vatandaş 3 - 4 saatlik sürede hatırlatma dozu aşılarını oldu.

Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Usta ile konuştuğumuzda pazartesi gününden itibaren Aile Hekimliklerinde de aşılamaya başlanacağını açıkladı.

Usta, “Randevular yavaş yavaş dolmaya başladı. Vatandaş talebini oluşturuyor. Pazartesi’den itibaren Aile hekimleri de aşılama yapmaya başlayacak” dedi. Usta, “Aşıda amacımız özelikle 65 yaş üzerinde olanlardan başlayarak koruyuculuğu sağlamak. Aşı üzerinden 6 ay geçmiş olanları mümkün olduğunca, hatırlatma dozuyla korumaya alırsak o bizim için büyük avantaj olacak. Yoğun bakım, hastalık süreci yaşansın istemiyoruz” dedi. 

Peki Trabzon’da asıl merak edilen noktaya gelirsek günlük koronavirüs vaka sayısı kaç?

Politik Güğüm 10 Ağustos 2022 Politik Güğüm 10 Ağustos 2022

Bu rakam şimdilerde 500’ü geçiyor.

Yani baktığımızda il genelinde günlük 500 koronavirüs vaka sayısı geçildi.

Ayrıca yoğun bakım hastaları, hastaneye yatışı olanların da olduğunu belirtelim.

Bu açıdan vakaların yeniden yukarı noktada seyir etmemesi için aşılamanın önemine dikkat çekiliyor.

15 TEMMUZ SÖNÜK MÜ GEÇTİ?

Dün birçok siyasi sohbette Trabzon’daki 15 Temmuz anma ve kutlama etkinliklerine katılımın az oluşundan dert yanıldı.

Aslında hatırı sayılır bir katılım vardı.

Organizasyona davet için de gerekli duyuru yapıldı fakat ilçelerden gelecek vatandaşlarla ilgili bir organizasyon olmadığı için Trabzon’dan beklenilen görüntü verilemedi. 

5448c394-9cfe-4cb1-b641-265451487f3f

Bu kimine göre partinin eksikliği, kimine göre belediyenin kimine göre de valiliğin oldu.

Yorumlanılması gerekirse ilk yıllarda belediye parti ile irtibatlı bir koordinasyon içinde olurdu fakat belli ki bu kez gerekli organizasyon yapılamadı.

Halkında gönüllü katılımı az olunca ortaya bu eleştirilerin de çıkması çok normal.

ESKİ OTOGARA HASTANE YAPILACAK MI?  

Trabzon’da yeni otogarın tamamlanmasıyla birlikte eski otogarın yıkılarak satılığa çıkarılacağı belirtilmiş bunun üzerine İmperial hastanesi yönetimi 19+2 dönümlük bu alana şehrin en büyük özel sağlık kuruluşunu yapmak için talip olmuştu.

Fakat konuyla ilgili Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu alanda dikey bir mimarı yapılarak etrafının sosyal alan olarak yeşil alan olarak planlanacağı belirtilmişti.

Ekran Resmi 2022-07-17 07.56.11

Bu gelişmeler ışığında İmperial hastanesine çok sayıda ilçeden ‘Gelin hastaneyi bizim ilçemize yapın araziyi ücretsiz verelim’ teklifi gelmiş. Hatta özel arsa sahibi birçok müteahhidin de İmperial'e arsa teklif ettiğini öğrendik.

İmperial şu anda şehrin doğusunda yeni bir hastane için arayışlarını sürdürüyor. 

OLMUYOR BEYLER OLMUYOR

Trabzon’da özellikle meydan bölgesinde trafik içinden çıkılmaz bir hale doğru sürükleniyor.

Meydana tek çıkış noktası olan Gazipaşa Caddesi’nden meydan istikametine gelen özel araçlar, taksiler, otoparka gidecek araçlar, otele gelen araçlar, tur minibüs ve otobüsleri ile belediye otobüslerinin hepsinin ortak yolcu indirme bindirme, bekleme noktası K. Maraş Caddesi girişi.

Alternatifi olmadığı için emniyetinde birada eli kolu bağlanıyor.

446fb67e-ccb0-4826-9e5a-e330f6b1d535

Bu alanı eğer belediye otobüsleri için ayırdıysalar tur otobüslerinin indirme bindirmesi acilen yasaklanmalıdır veya belediye otobüslerinin durak yeri acilen değişmelidir.

Belli ki Ulaşım daire başkanı Fatih Bayraktar’ı birileri burada yanıltmış, o kaldırımı genişletmiş. Burada bir sorun var kesinlikle bir sorun var ve acilen K. Maraş caddesi önünde uygulamalı saat 2-6 arası iyi bir tespit yapılıp krize çözüm bulunmalı. 

KOİTA’NIN TÜRKİYE KARARI

Trabzonspor’da radikal bir kararla kadro dışı bırakılan Fode Koita ve Trabzonspor Kulübü bu hafta tekrar masaya oturmayı planlıyor.

Trabzonspor’dan yıllık 1,4 milyon Euro kazanan Fode  Koita’nın ufak da olsa bir af beklentisi var.

Trabzon’da çalışmalarını sürdüren Bengali Fode Koita, bu düşük beklentisinin yanı sıra ayrıca kariyerine de Türkiye’de devam etmek istiyor.

f

Türkiye şartlarını göz önüne aldığımızda Koita’ya bu parayı verebilecek, kulüp sayısı hiç yok denecek kadar az. 

Görünen o ki; Trabzonspor maaşının bir bölümünü karşılayıp oyuncuyu gönderecek.