İLK DEFA TERS DÜŞTÜLER

İki partinin iki güçle belediye başkanı ilk defa birbirine ters düştü.

Trabzonspor üzerinden birbirine ters düşen Ak Partili güçlü belediye başkanları Murat Zorluoğlu ile Ahmet Metin Genç.

Peki, nasıl birbirine ters düştüler.

Hizmet ve siyasete değil.

Trabzonspor üzerinden birbirine ters düşen iki belediye başkanın bu farklı düşünceleri Trabzon’un gündemine oturdu.

Trabzonspor’un TFF’de Mustafa Hacıkerimoğlu’nun yönetime girmesi ile ilgili olarak bütün gücünü kullanması ve şehirde bunun gündem olması, taraftarı ile şehrin her türlü dinamiklerinin Trabzonspor’un bu görüşüne destek vermesi Trabzon’da herkesin ajandasında yer aldı.

STK’lardan Trabzonspor’daki kurulları taraftar guruplarına Ak Parti’nin milletvekili Salih Cora’ya kadar geniş bir yelpazede Mustafa Hacıkerimoğlu adına ve Trabzonspor’a destek geldi.

Bu süreçte, Ortahisar Belediye Başkanı A.Metin Genç de TFF seçimlerinde Trabzonspor’un Hacıkerimoğlu adında diretmesine destek verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise süreçte, camia için tarafsızlığını korudu. 

Konu ile ilgili bir soruya ise “Bu benim alanım değil. Yönetimin aldığı, alacağı izleyeceği süreci biz sadece gözlemleriz.. Trabzonspor’un bir yönetimi var o yönetimin kurum içi kararlarda özgürdür “ dedi.. 

Biz, Trabzonspor’a her türlü yardımı yaparak da diyen Zorluoğlu, Trabzonspor’un yönetiminin aldığı kararlarının kendi özgür iradeleri ile alındığından saygımız var, buna müdahil olmayız şeklinde de hatırlatma yaptı.

TFF yönetiminde Mustafa Hacıkerimoğlu’nun yer almaması üzerine, Ortahisar Belediye Başkanı Genç’in yönetime karşı sert tahlilleri şehrin gündeminde bomba etkisi yaptı.

Zorluoğlu bu sürecin başında da sonunda da sessiz kalması, şehrin kulislerinde iki başkan birbirine Trabzonspor üzerinden ters düştü yorumlarını yaptı..

Metin Genç’in konu ile ilgili süreç sonrası yaptığı açıklamaları okumak için tıklayın..

O KURUMDA VEFA

Trabzon’un en gözde, en çok izlenen, en dikkat çeken en vitrin önündeki kurumlarından biri de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’dür.. 

Şehrin spora yatkınlığı, ilgisi, tesislerin bolluğu spor yapan her yaştaki insanın uğraşı doğal olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne dikkatleri çevirtiyor.

Kurumun başında henüz Trabzon’da bir yılını doldurmamış bir isim var. Gösterdiği performası ile dikkatleri de üzerine çeken Müdür Ozan Çetiner, önceki gün kurum için bir güzellik ortaya koydu. 

Kurumdan emekli olan her düzeydeki emekliler ile bir araya geldi. Bir dönem kurumda müdürlük yapan  Şerif Özer ile Halit Suiçmez de bu buluşmaya katıldı. Kurumdan emekli olanların bir araya geldiği buluşma, birbirini uzun zamandan bu yana göremeyenlerin de hasret gidermesine vesile oldu. 

Bu şehrin her türlü spor organizasyonlarında emeği olan ve hizmetini yapıp emekliye ayrılanların hatırlanmaları da güzel bir vefa örneği oldu.

Bu buluşmanın, diğer kurumlara da örnek olması dileğiyle bir dönem bu şehir için ter akıtan herkese teşekkür ediyoruz.

CHP’LİLERİN HAMZAÇEBİ SEVGİSİ

Trabzon CHP tabanında pek 1980 sonrası, pek alışık olmadığımız bir durum var. O da, bir siyasetçiye olan yakın ilgi ve alaka sevgi ve sempati. 

CHP tabanı, iki dönem, Trabzon milletvekilliği yapan Akif Hamzaçebi’yi unutmuyor. 

Politik Güğüm - 31 Temmuz 2022 Politik Güğüm - 31 Temmuz 2022

Unutmadığı gibi Hamaçebi’nin milletvekilliğinin ilk yıllarında olduğu gibi her zaman bağrına basıyor. 

Dün, ekonomi konferansı vermek için Hamzaçebi, Trabzon’a geldi. Hamamizade’deki salon, tıklım tıklım doldu. Hamzaçebi, kaldığı otelden salona gelinceye kadar vatandaş da meraklı ilgisini gösterdi. Partililer, hemen etrafını sardı. 

Hamzaçebi Araklılıdır. Araklılı hemşerileri de Hamzaçebi’yi yalnız bırakmadılar. Hamzaçebi, tane tane herkesin anlayacağı dilde ekonominin nasıl kötü gittiğini, hükümetin bu ekonomiyi düzeltecek bir argümanı kalmadığını örnekleri ile anlattı.. Sokakta, Hamzaçebi’ye büyük ilgi vardı. 

CHP tabanı ad Hamzaçebi’nin bizzat biz şahidiz gördük kulağına eğilerek Cumhurbaşkanı adayı olmasını da fısıldadı.. 

Hamzaçebi, olası bir millet ittifakı iktidarında, kurulacak olan hükümetin en güçlü bakanlarından biri olacak.. 

Trabzon milletvekilliği döneminde şehir ile derin ilişkiler, bağlar kuran Hamzaçebi Trabzon’la ilgili bütün sorunsal gelişmeleri kendine mesele edinmiş bir isim. Özellikle Araklı’da çevre sorunlarını sık sık dile getiriyor. 

Hamzaçebi, Trabzon’da ilkeli bir politika yaptı. Kendini partili partisiz herkese sevdirdi. Dün bizzat buna şahit olduk.

BAŞKENTTE ARAKLI LOBİSİ

Ankara’daki yerleşik Araklılılar, Bader altında bir dernek kurdular. Her siyasi partiden Araklının bir araya geldiği dernek lobi çalışmalarına da başladı. Dernek artık, her türlü siyasi partiden Araklı’dan bir milletvekili adayının olması için de parti genel merkezleri ile sıkı ilişkiye girmeyi amaçlıyor.. 

Derneğin tabi asıl amacı, Başkentte olsun olmasın özellikle üniversitede okuyacak Araklılı gençlere burs vermek, üniversite sonrası ülkenin önemli Araklılı iş verenlerine bu gençleri istihdam etmesi için aracı olmakı.. 

Dernek Başkent’de ciddi bir potansiyele de sahip oldu. Derneğin başkanlığını da gazeteci meslektaşımız Tacettin Çebi yapıyor. 

Çebi, Ankara’da ilçeleri için bir sinerji yarattıklarını belirterek Ankara’daki Trabzon dernekleri federasyonuna alternatif olmadıklarını özellikle belirterek “Biz ilçemizin sorunlarını, ihtiyaçlarını her platformda dile getirmek için bir araya geldik. Başkent’deki Araklılı hemşerilerimizin birbirinden haberleri olmasını sağladık. Trabzon’un bir bütün olarak gündemini Ankara’ya taşımaktır hedefimiz“ dedi.. 

Çebi, farklı siyasi düşüncedeki siyasileri, iş adamlarını, bilim insanlarını bir çatıda buluşturarak, ilçemizin Ankara’da da güzel işlerden nasiplenmesini istiyoruz dedi.

ÖYLE GÖRÜNÜYOR Kİ…

Evet öyle görünüyor ki, 25 Haziran’da Trabzonspor’un seçimsiz divan genel kurulu ciddi tartışmalara sahne olacak.. 

Disiplin cezası alan divan üyesi Hasan Fehmi Bayraktar, divan genel kurulunda çok sert tahliller yapacak gibi. 

Bu arada TFF seçimlerinde dik duramayan yönetim de masaya yatırılacağa benziyor. 

TFF seçimlerinden önce tavrını net belirten Divan Başkanı Ali Sürmen, Trabzonspor’un destek verdiği ismin arkasında durmamasına nasıl bir yorum getireceği de merak konusu.. 

Seçimsiz divan kurulunda özellikle kulübün mali durumu da masaya yatırılacak. 

Genel kurula 6 gün kalması da geri sayılı başlattı tabi heyecanı da..

O KONFERANSTA KİM İLGİ GÖRDÜ?

CHP’ il yönetiminin organize ettiği ve Akif Hamzaçebi’nin konuşmacı olarak katıldığı ekonomi konferansında partililerin çok ilgi gösterdiğini belirtelim. 

Bu millet ittifakının güçlendiği yorumlarını da beraberinde getirdi. İttifakın diğer partileri de konferansa temsilci gönderdi. 

SP Partisi il başkanı en ön sırada oturdu ve toplantı sonuna kadar salonu terk etmedi..  CHP’lilerin bu buluşmasında bizim dikkatimizi çeken bir konu oldu.. Böyle önemli bir buluşmanın sosyal medya üzerinden daha geniş kitlelere ulaşmasında bir organizasyon yoktu. 

İl yönetiminin bu konuda yetersizliği dikkat çekti. Oysa bu tür toplantıların gelişen iletişim çağında geniş kitlelere bırakın profesyonelce bir organizasyonla cep telefonu ile bile ulaştırılabilirdi. Bunu CHP il yönetimi niye düşünmez bilinmez.

Neyse, biz asıl konumuza gelelim.

CHP tabanının büyük ilgi gösterdiği toplantıda önümüzdeki seçimlerde adı milletvekilliği ile alınanların da gövde gösterisi vardı.. 

Güzide Önsel Uzun her partili ile ilgilendi. Nuri Aydın her zamanki gibi herkesi kucakladı. 

Ve TBB yönetim kurulu üyesi Sibel Suiçmez, eşi ile birlikte protokolde oturdu, her partili ile de yakından ilgilendi. 

Toplantıya katılan partililer en çok Milletvekili Ahmet Kaya’dan İBB’sinde bir yakınının işe başlaması ile ilgili taleplerde bulundular..