ŞİMDİ SIRA ANITTA!

Trabzonspor yönetimi şampiyonluk anıtı ile ilgili olarak, çalışmalara başladı.

Bu konuda ünlü sanatçıların yol göstericiliğinde bir eser ortaya çıkacak.

Şampiyonluk anıtı bir sanatçıya mı yaptırılacak ya da yarışma mı düzenlenecek?

Bu konuda yönetimin kafası net değil.

Bu alanda işi sanattan çok tüccarlığa döndürenler, çeşitli vasıtalarla Trabzonspor’da karar vericileri etkilemeye başladılar bile.

Bu iş birilerinin aracı ile yapılacak bir iş değil. Zira bu anıtı yapacak olan kimse;

-Trabzon’un tarihini

-Trabzonspor’un geçmişini

-Bordo mavili takımın şampiyonluk dönemlerini

-Ve en önemlisi, şehrin gizli kalmış özelliğinin, futbol ile bütünleşmesini sağlayacak bir kompozisyon oluşturulmalı.

Bunun için de bize göre anıtı, başında Trabzonlu heykel sanatçılarının oluşturacağı bir ekip tarafından yapılmalı.

Ve, yine bize göre anıt, Akyazı’ya değil, Avni Aker Millet Bahçesi’ne yapılmalı.

Görkemi ile de herkesi hayran bırakmalı.

Bu iş torpille değil emeğin kutsallığı ile gerçekleşmeli.

YOMRA’DAKİ ANIT NE ANLATIYOR?

Yomra ilçesinde Trabzonspor şampiyonluk anıtı yapıldı.

Ancak ne yazık ki, anıtın yapımı ile ilgili olarak finansör kim tartışması öne çıktı.

Anıın yapılmasında bağışçıları Ekrem İmamoğlu mu buldu, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık mı?

Bu tartışma öyle görünüyor ki, devam edecek.

Bizim anıt ile ilgili söyleyeceğimiz şu..

Yukarıdaki ilk bölümde dedik ki, şampiyonluk anıtı, şehrin futbol ve sosyal sanatsal tarihini de nakşetmeli..

Yomra’daki anıt kompozisyon olarak tam buna uyuyor..

Yomra’daki anıt hangi olaydan esinlenerek ne anlatıyor.

Pyotr İlyiç Çaykovski, Karadeniz’in karşı kıyısında 1875 yılında meşhur ‘Kuğu Gölü’ balesini yazar ki o kuğular her yıl göç mevsiminde Karadeniz’in karşı kıyılarından kalkar ve Trabzon’da soluklanırlar.

Çaykovski’nin Kuğu Gölü’nün 100. yıldönümünde 1975 yılında, Trabzonspor’un ilk şampiyonluğunu müjdelemek için bu sahile inmişlerdir.

Hikaye böyle başlar ve sahile gelen kuğular, Trabzonspor Onursal Üyesi Büyük Önder Atatürk’ü, Trabzon hayranı, Kuğu Gölü’nün bestekarı Büyük Bestekar Çaykovski’yi ve Trabzonspor tarihinde önemli iki kardeşi, Mehmet Rıza Kuğu ve Süleyman Rıza Kuğu kardeşleri selamlar.

Bu kardeşler futbolun kitabını yazmıştır.

Trabzonspor’un başarılarla, şampiyonluklarla dolu geleceğine, parkın meydanındaki Şampiyonluk Anıtı’na doğru yollarına devam ederler.

Anıt üzerinde, Trabzonspor’un logosundan renklerine, Avni Aker Stadyumu’nda yaşanan ilklerden, kasketin simgesel değerine kadar tarihten önemli figürler vardır.

BAŞKAN HANGİ SORUNUN SORULMAMASINA ŞAŞIRDI

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık dün ilçesindeki bir otelde gerçekleştirdiği basın toplantısında 3 yılının hesabını verdi.

30'a yakın basın mensubunun katıldığı toplantıda başkan önce 3 yılda gerçekleştirdiği projeleri bir bir sıraladı.

Sıraladığı projelere kimlerin destek verdiğini de tek tek açıklayarak akıllarda soru işareti kalmasına müsade etmedi.

Açıklamaları arasında en çok dikkat çeken ifade 'Büyükşehir belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu ile en iyi anlaşan belediye başkanı benim' diyerek iktidara mensup ilçe belediyelerine ciddi bir pas attı.

Politik Güğüm - 28 Haziran 2022 Politik Güğüm - 28 Haziran 2022

her soruya büyük bir cesaret açık yüreklilik ve şeffaflıkla yanıt veren bıyık'ın en çok şaşırdığı konu ise toplantıda millet parkı yaptığı arazinin geri kalan 20 dönümlük yeri ile ilgili soru gelmemesi oldu.

Aslında bu soru sorulur diye de ayrı bir dosya getirmişti. Fakat soru gelmeyince o da konuyu hiç açmadı. Toplantı sonrası şaşkınlığını dile getirerek 'Bir dosya hazırlamıştım ama kimse sormayınca demek basın merak etmiyor diye bende konuya girmedim' ifadelerini kullandı.

Elindeki dosyayla dışarı çıkarken 'Başkanım dosyanın özü ne diye sorduğumuzda 'Dosyanın özü Yomra halkı ne isterse bundan sonra o olacak, ilçenin ihtiyacı var ise her konuda gerekirse referandum yaparak karar alacağım, işte dosyanın özü bu' cevabını verdi.

Ajitasyon yapmamak adına gelir durumu ile ilgili açıklama yapmaktan çekindiğini belirten Bıyık'ın 'Aldığımız 12-13 bin TL maaş zaten 5-7 binini halkımızla çay kahve sohbette yiyoruz, bir arabam var onunda vergisini zor ödüyorum. bundan rahatsız değilim fakat bu soruyu her toplantıda özellikle iktidara mensup başkanlara da sormanızı' isterim diyerek basın mensuplarına güzel bir pas attı.

cevapları ile tüm basın mensuplarının taktirini kazanan Bıyık siyasi sorularada çok temkinli cevap verdi, özellikle Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığı konusunda 'Gündemde seçim yokken makamda görevli bir kişinin makamıyla ile ilgili yorum yapmaktan hoşlaşmaş. Doğru değil, ilçeme sözlerim var yerine getirmek için bir döneme daha ihtiyacım var' diyerek 2. dönem yomra Belediye Başkan adaylığını da şimdiden açıklamış oldu.

Bıyık toplantıda isim vermese de kendisinden önce görev yapan belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu'nun belediye başkanı olmadan önceki ekonomik durumu ve olduktan sonraki ekonomik durumu ile ilgili göndermelerde bulundu.

AK PARTİLİ SİYASİLER YOMRA'YI UNUTTU

Yomra Ak Parti'nin büyükşehirde yüzde 60'ın üzerinde oy aldığı bir ilçe fakat seçmen Ak Parti'nin çıkardığı ismin hizmetlerini beğenmemiş olsa ki ilçeyi AK Parti'ye teslim etmedi.

Her ne kadar Büşükşehir belediyesi Başkanı murat Zorluoğlu ilçeden hiçbir talebi geri çevirmese de doğalgaz konusunda Yomra halkından siyasilerin adeta intikam aldığı görüntüsü var.

Trabzon'un en hızlı modernleşen gelişen bakanlıklar tarafından Ortahisar'dan sonra en hızlı gelişen ilçesi seçilen Yomra'nın Karayolları ile AKSA doğalgaz şirketi arasında tabiri caiz ise oyalandığı gözle görülür bir gerçek.

Hiçbir ilçe garanti veremezken Yomra'nın 10 bin abone garantisi vermesi, ve Ak Partili siyasilerin Yomra'yı görmezden gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her Trabzon mitinginde 'Yomra'ya doğalgaz verdik' demesi de şaşırtıcı.

Başkan Bıyık bu bilgileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kimin verdiğini de çok araştırmış ve bulamamış.

Yomra ilçesinin doğalgaz konusunda üvey evlat muamelesi görmesinin hesabının sandıkta özellikle sorulacağının da Bıyık altını çiziyor.

CHP’DE NE ERKEN BAŞLADI?

Trabzon CHP kulislerinde milletvekilliği yarışının erken başladığına dair bir genel kanı ve söylenti var.

Bir önceki dönemin il başkanı Güzide Uzun’un muhalif partilerin il başkanlıklarını sıra ile ziyareti CHP kulislerini hareketlendirdi.

Her ne kadar ben artık siyasette yokum dese de Şevket Arz’ın İmamoğlu’nun Karadeniz gezisine katılması da dikkat çekmedi değil..

Turgay Şahin’in artık vekillik zamanı geldi dense de Şahin bu olaya sıcak bakmıyor.

Ve partinin emektarı Nuri Aydın.

Vekillik genel merkeze yakın olmaktan geçen prensibinden hareketle sık sık Ankara’ya gidiyor..

Partinin Trabzon dışındaki bütün organizasyonlarına katılıyor.

Aydın dün de CHP Parti grubu toplantısını katıldı. En ön sırada oturdu.

Oradan da İstanbul mitingine katılacak.

Trabzon’da yetişip genel merkez gençlik kolları üst yönetimine giren Erdi Çakır da, genç yüz olarak vekillik yarışında..

AK PARTİ TABAN KULİSİNİN YERİ!

Trabzon iktidar partisi AK Parti’nin şehrin çeşitli yerlerinde eski ve yeni partililerin buluştuğu mekanlar vardır.

Bu mekanlarda partililer bir araya gelir parti masaya yatırılır gelecek ile ilgili stratejiler belirlenir.

Mevcut parti yönetimi değerlendirilir, milletvekillerinin karnesi çıkarılır.

Büyükşehir Belediyesi masaya yatırılır. Şimdilerde Ak Parti’nin gizli açık kahramanları, parti sevdalıları, emektarları ve deyim yerindeyse hamallarının buluştuğu yeni bir kulis mekanı var.

O da partinin emektar ismi Ayhan Ustaoğlu’nun açtığı Babanın Yeri mutfağı..

Ayhan kardeşimiz kendi el emeği göz nuru menüleri ile hoş bir mekan açtı.

Bu mekan şu sıralar AK Parti taban hareketinin buluştuğu yer oldu..

Partide her kademede görev yapanlar, mücadelenin hakça kulvarında olanlar Babanın Yeri’ne gelerek, Trabzon’u, partiyi ve ülkeyi tartışıyorlar.