TOPLANTINIZ KALABALIK OLSUN DİYE!

Döviz kurunun aşırı yükselmesi ve enerjide ili petroldeki büyük fiyat artışları Türkiye’de ekonomik dengeleri alt üst etti. Her şey ateş pahası... 

Vatandaşın burnundan soluduğu büyük ümitsizliğe kapıldığı zor bir süreçten geçerken Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora tencerenin iktidarı düşüreceği söylemlerine inat “sahaya iniyorum” dedi.

Önce basın ile buluştu, güzel bir sabah buluşması ve hoş bir sohbet oldu.… Yaşanan bir olay belki orada çok sırıtmadı ama toplantıdaki birçok meslektaşımızı rahatsız etti. 

Özellikle bu konuyu dile getirmemizi istediler. O nedenle diyoruz ki her önüne gelen bu tür toplantılara katılamamalı davet edilirken dikkat edilmeli. Tabi ki herkesin farklı bir emeği mücadelesi gayreti vardır, kimseyi küçümseyemeyiz saygı duyarız fakat her işin bir adabı vardır, kuralı kaidesi vardır. 

Neden derseniz, buradan özellikle bu tür toplantıları düzenleyen, düzenleyecek olan siyasilere, vekillere, başkanlara, yerel yöneticilere sivil toplum kuruluşlarını bir uyarı-öneri  yapalım…

Sırf toplantımız kalabalık görünsün diye; kendine gazeteci sıfatı takan, kendine gazeteci diyen, ne karşısındaki ile nasıl konuşulmasını, nasıl hitap etmesini, nasıl soru sormasını bilmeyen isimleri karşınızda toplamayın.

Bu tür organizasyonlarda muhakkak ya mesleğin emektarlarıyla duayen isimleriyle, mürekkebini yalamış birkaç isimden öneri alarak ya da Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’ne danışarak hareket edilmeli… 

Aksi takdirde muhatap olacağınız kişilerle yaşayacağınız nahoş olayların sorumlusu gerçekten bu işi hakkıyla yapan gazeteciler asla olmayacaktır…


 
YOKSA DOLAR MI DÜŞECEK Mİ?

Çuvaldızı kendimize batırarak başladığımız kulislerimize Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın dolu dolu geçen toplantısıyla devam edelim. 

Öncelikle korkmadan canlı yayında 10 gazetecinin karşısında tüm sorulara net cevaplar verdi, “Şunları yaptık, şunları yapamadık” dedi…

Gelecek seçimlerde aday olduğunun mesajını verip 4 vekili kesin alacaklarını 5’i hedeflediklerini söyledi. 

Siyaseten 6’yı hedefliyoruz şeklindeki klişe temennisini de yineledi. Cora’nın toplantısında doların düşüşü ne alaka derseniz, bir meslektaşımızın fındık ile ilgili sorusuna ‘4 dolar olsun diyorsunuz bunu 4’e bağlarsanız yarın başka şeyler olursa ne olacak? 4 dolar istiyoruz denilmemeli. Sonra fındık ayında bu söylemin altında ezilenler olabilir’ cevabını verdi.

Cora’nın bu ifadelerinden yola çıkarsak doların bugünkü kur ile 4 dolar açıklanmasının tehlikesi ne olabilir. Ya fındığı satamayız elde kalır demek istedi fakat TMO’nun deposunda fındık kalmadığını da özellikle belirtti.

Ya da fındık ayına doğru çok sert bir kur oynaklığı bekleniyor! Cora’nın söyleminin altından bunlar çıkıyor.


 
ALBAYRAK BAKIN NE YAPACAK?

Dünkü toplantıdan iki müjde daha çıktı. İki ayrı ilçeye bayram havası yaşatacak iki önemli haber

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank kurban bayramında açıklayacak ama şimdiden biz söyleyelim.

Vekil Cora ile sohbetimizde Araklı ve Of ilçesinde istihdamı arttıracak iki önemli projeyle ilgili şu bilgileri verdi; “Araklı ilçesindeki OSB projemizi tekstil kent projesi olarak revize ediyoruz, Bilim Sanayi Bakanımız Trabzon’a geldiğinde bunu müjdeleyecek ve detaylarını açıklayacaktır… 

Of-İyidere arasında Albayraklar tarafından halkın da ortak olacağı Türkiye’nin en büyük OSB’si yapılması planlanıyor. 

Bu İyidere Lojistik Üssü’ne de komşu Of ilçesine yapılmış çok güzel bir yatırım olacak. Bunun da detaylarını yakında sayın bakanımız açıklayacaktır…”

Güzel haber Araklı ve Of ilçelerimize hayırlı olsun diyelim…

KARAGÖZ MEYDANINA, TARİHİ OPERA BİNASI YAPILAMAZ MI?


Trabzon’da bildiğiniz birçok proje yapım aşamasında. Aslında merakla beklenen bir diğer proje de Karagöz Meydanı… 

Karagöz Meydanı, eski öğretmen evi ve Cudibey İlköğretim okulunun yıkıldığı alanda hayata geçirilecek. Şimdilerde orası geçici otopark olarak kullanılıyor. Peki burada ne yapılacak? 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bölgede aynı İskenderpaşa otoparkında olduğu gibi yer altına otopark yapmayı planladıklarını açıkladı.
Bizim bu noktada bir önerimiz olacak. 

Evet yer altına otopark yapılabilir ancak üstüne de daha önce Meydan’da bulunan birçok tarihi fotoğrafta gördüğümüz halk arasında eski opera binası ya da sinema binası olarak bilinen binanın benzeri yapılamaz mı? 


O binanın benzerini yapmak, Başkan Murat Zorluoğlu’nun seçim vaatlerinde de vardı.

Zaten Trabzon’da Devlet Tiyatrosu için de yer aranıyordu. En azından bu bina yapılıp, Trabzon Devlet Tiyatrosunun kullanımına açılamaz mı?

Hatta bir ara Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü, Trabzon’a bir Bölge Müdürlüğü açması için çalışmalar yapılacaktı. Açılırsa hem Devlet Opera ve Bale Bölge Müdürlüğü, hem de Trabzon Devlet Tiyatroları bu binada konuşlandırılabilir. 

Böylelikle bu Meydan, Trabzon için tam bir kültür aksı olabilir…

UZUN SOKAK’A YAKIŞMAYAN GÖRÜNTÜLER… 


Trabzon’da bilindiği gibi birçok mahallede veya noktada çöpler yer altına alındı. Ancak, Trabzon’un belki de Maraş Caddesi açılana kadar en prestijli caddesi olan Uzunsokak’ta, akşam vakitlerinde ortaya çıkan görüntü bu caddeye yakışmıyor. 


Uzunsokak, araç trafiğine kapatıldığından dolayı çöp araçları da bu caddeye giremiyor. Bu nedenle de sokakta çöp kutuları yer altına alınamadı. Zaten alınmaya çalışılsa da orada o kadar geniş bir alan yok… 

Ancak akşam vakitlerinde ne yazık ki zaman zaman caddenin hem Meydan tarafındaki giriş kısmında hem de Tabakhane tarafındaki bazı bölümlerinde çöp yığınları oluşuyor. 


Esnaflar iş yerlerini kapatırken biriken çöplerini buralara koyuyor ve bildiğiniz caddenin başında ve sonunda çöp birikintileri oluşuyor. 


Evet gün içinde caddede çöpler belediye görevlileri tarafından toplanıyor ancak iş çıkış saatleri içinde bir çözüm üretilemez mi? diye de sormadan kendimizi alamıyoruz…

3 KAVŞAK İHALESİ İKTİDAR VE MUHALEFET…

Tarih Nisan 2017. Trabzon yerel basında bir haber yayınlandı….

Politik Güğüm - 9 Ağustos 2022 Politik Güğüm - 9 Ağustos 2022

“Haçkalı Baba Devlet Hastanesi önünde köprülü kavşak, Akçaabat Söğütlü Fatih Eğitim Fakültesi Kampüsü önünde dal-çık, Ortahisar ilçesinin Atapark mevkiinde Erdoğdu istikametine doğru ise 150 metre uzunluğunda tünel geçişli kavşak inşa edilecek.

Kavşakların inşasına ilişkin ihale ise 21 Nisan Cuma günü saat 10.00'da Trabzon'da gerçekleştirilecek…”

Daha sonra bu ihale gerçekleştirildi ve şu ifadelerle bir haber daha yayınlandı: “Trabzon’un trafik sorununu çözme noktasında hayati önem taşıyan 3 kavşak projesinde ihaleden sonra sözleşmeler de imzalandı. 

İhaleyi kazanan MAPA firması tarafından 3 kavşakta gerçekleştirilecek olan projeler için önümüzdeki günlerde yer teslimi yapılacak ve inşaatlar başlayacak.”

Evet bu haberler üzerinden yıllar geçti. Bu kavşaklarda hiçbir hareket olmadı. Sadece Haçkalı Baba Hastanesi kavşağında bir düzenleme oldu o da denildiği gibi dalcık biçiminde değil geçici bir çalışma şeklinde oldu.

İktidar bu sözlerini unuttu ama muhalefet de bu konuları takip edemedi ve uyudu diyebiliriz… 

Şehrin gerçekten de büyük bir trafik sorununu çözecek olan bu kavşakların takibini yöneticilere bırakıyoruz…