KİMSE TEMAYÜL SONUÇLARINI KULLANMASIN!

Trabzon AK Parti’de 26 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen Temayül Yoklamasında, 61 + 1 aday adayı teşkilatın oylamasına tabi oldu.

Temayül sonrası, sonuçların açıklanmayacağı İl Başkanı Sezgin Mumcu tarafından birçok kez ifade edilse de, bazı ilçelerde özellikle İlçe Başkanlarının, “Temayül sonuçlarına ulaştık. Teşkilatımız, ilçe başkanı olarak bizlere teveccüh etmiş. Diğer aday adaylarının çok zahmet etmesine gerek yok. Ama hepsi, sonuçlar açıklanana kadar partimizin, aday adayı olarak sahada çalışmalarına devam etsin” şeklinde söylemlerle diğer aday adaylarını demoralize ettiği öğrenildi.

KULİS-10

Konuyla ilgili görüştüğümüz parti Genel Merkez yöneticileri, Trabzon’da ki temayül sonuçlarının kesinlikle yerelde ve parti Genel Merkezinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurduğu komisyon ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı / Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz haricinde kimseyle paylaşılmadığını ifade ettiler.

Ayrıca şu önemli uyarıyı da yaptılar: “Temayül sonuçlarını biliyorum diyerek, kimse kimseyi kandırmasın. Sonuçlar asla açıklanmayacaktır. Şu anda mevcut Belediye Başkanları da dahil, hiçbir aday adayının yeri garanti değildir. Saha anket çalışmalarımız başlamıştır. Herkes, sahada kendini göstersin, tanıtsın. Anketler, verilecek kararlarda en önemli kıstastır. Bunun bilinmesini özellikle isteriz”

AK PARTİ’DE İLÇE YÖNETİMİNİN İSTİFALARI ALINDI!


31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için AK Parti Trabzon’da 6 İlçe Başkanı, Belediye Başkan aday adaylığı için istifa etmişti.

Bu istifaların ardından Trabzon’da bu ilçelere kimlerin atanacağı merak konusu oldu.

Edindiğimiz bilgilere göre; önümüzdeki hafta içinde 6 ilçeden toplam 18 ismin Genel Merkeze çağrılacağı ve bu isimler arasından 6 ilçe başkanının belirleneceği öğrenildi.

ak parti-11

6 ilçe içerisinden, Arsin için Trabzon’da yapılan mülakata katılan 4 isimden hiçbirinin ilçe başkanı olmayacağı, ilçede yapılacak özel çalışma sonrasında tespit edilecek yeni 3 ismin genel merkeze çağrılacağı öğrenildi.

Arsin gibi, diğer ilçelerde de yukarıda bahsettiğimiz durumun yaşanabileceği, mevcut isimlerden değil ilçelerde yapılacak yeni çalışma sonrası tespit edilecek isimlerden, ilçe başkanı belirlenebileceği gelen bilgiler arasında.

Politik Güğüm - 27 Şubat 2024 Politik Güğüm - 27 Şubat 2024

Öte yandan Arsin İlçesinde tüm ilçe yöneticilerinin de istifasının alındığı kaydediliyor.
 

TRABZON'DA İTTİFAKLA VE İTTİFAKSIZ PLAN

31 Mart Yerel Seçimlerine 3 aylık bir süre kalmışken, Trabzon’da CHP ve İYİ Parti’nin ittifak yapıp yapmayacağı merak konusu.

Şu anda görünen tablo her iki partinin de Trabzon’da ittifak yapacağı yönünde.

iyi parti-9

Çünkü Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan muhtemel adayını İYİ Parti açıkladı, Ortahisar Belediye Başkan muhtemel adayını da CHP…

İYİ Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye muhtemel başkan adayı eski Ortahisar İlçe Başkanı Muhammet Erkan, CHP’nin Ortahisar Belediye Başkan muhtemel başkan adayı da eski Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya…

(Henüz adaylıklar resmen açıklanmadığı için muhtemel diyoruz)

GÖRÜŞME YAPILACAK

Ancak, kulis bilgilerine göre; CHP ve İYİ Parti ittifak noktasında henüz tam olarak net karar vermiş değil. Genel Merkez düzeyinde bir görüşme yapılacak ve bu görüşmeden çıkacak sonuca göre de iki partinin Trabzon’da da ittifak yapıp yapmayacağı netleşecek.

Bu noktada, İYİ Parti’nin Trabzon’da 31 Mart Yerel Seçimleri için ittifaka göre ve ittifaksız olarak 2 planı da hazır.

İttifaklı plana göre Büyükşehir İYİ Parti’de, Ortahisar’da ise CHP…

İYİ PARTİ’NİN MUHTEMEL ORTAHİSAR ADAYI!

İttifaksız plana göre ise; Büyükşehir Belediye Başkan adayını Muhammet Erkan olarak ilan edecek İYİ Parti, Ortahisar Belediye Başkan adaylığı için ise büyük ihtimalle Ayhan Pala’yı aday gösterecek.

ayhan pala

Trabzon’da spor camiasının yakından tanıdığı, Trabzon Büyükşehir Belediyesinde de görev üstlenen Ayhan Pala, dün İYİ Parti’ye üye oldu.

Parti rozetini de bizzat İl Başkanı Fatma Başkan taktı.

PAZARTESİ GÖRÜŞME YAPILACAK!

Ancak tüm bu senaryoların hangi yöne gideceği İYİ Parti ile CHP Genel Merkezleri arasında Pazartesi yapılacak görüşmeyle şekillenecek. Bu görüşmede İYİ Parti ve CHP’nin ittifak yapıp yapmayacağı netleşmesi bekleniyor.

YOMRA FEN LİSESİNDE ÖĞRENCİLERİN DRAMI!

Trabzon’un en prestijli okulu Yomra Fen Lisesine bir türlü bağlanamayan doğalgaz nedeni ile öğrenciler soğukta eğitime devam ediyor.

Yayın Danışmanımız ve Köşe Yazarımız Ali Savaş, bu konuyu dünkü köşe yazısında dile getirdi.

YAZIYI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN! 

Ali Savaş, konuyu Trabzon’un gündemine getirdikten sonra çeşitli kurumlardan sitemize açıklamalar geldi.

Bütün işaretler Milli Eğitim’i gösteriyor.

trt-1

Milli Eğitim’in Trabzon genelinde, Yomra özelinde ihale sürecini yeterince takip etmediği iddia ediliyor.

Edindiğimiz bilgilere göre; doğalgaz şu anda okula kadar gelmiş.

Bağlantı için Milli Eğitimin yaptığı ihaleyi alan şirket henüz süreci tamamlamadı.  Ya Milli eğitimin parası tükendi, ya da ilgili firma işi zamanında bitiremedi.

Öyle ya da böyle.

Kurumların birbirine topu atmaları, Yomra Fen Lisesinde kaloriferlerin yanmamasına neden olmuyor.

Okul neredeyse buz kesiyor…

Yetkililer, devreye girmeli.

Gerekirse sorumluluk almalı.

Çocuklarımız üşümesin.

Bizim derdimiz bu.

TRABZON BASININDA AYRILIKLAR, YENİ KATILIMLAR! 

Karadeniz’den Sonnokta Gazetesinde başarılı bir yayın yönetmenliği yapan meslektaşımız Selahattin Özcan gazete ile yollarını ayırdı.

Özcan, gazeteyi kendi isteğiyle bıraktı.

Bu arada uzun bir zamandır alan gazeteciliği yapmayan Fatma Yavuz da Sonnokta’da göreve başladı. Aslında Yavuz’un bir süredir Sonnokta’da göreve başlaması planlanıyormuş hatta bu noktada bir süredir ekip arkadaşı arayışına da başladığı söyleniyor.

Aslında bu göreve başlama ile ayrılık hikayesi biraz da birbirleriyle bağlantılı.

sonnokta

Demirören Haber Ajansının , Trabzon bürosunda görevlendireceği muhabir arayışı devam ediyor. Şu anda Trabzon Büro, telifli muhabirler istihdam ederek süreci yönetmeye çalışıyor…

TSYD Trabzon şubesi seçimleri öncesi aday olan İHA’dan Gökmen Şahin ile AA’dan Selçuk Kılıç liste çalışmalarına devam ediyor.

Trabzon Valiliğinin basın bürosuna bir kadın gazeteci de görev alması yönünde ilke kararına varıldığı söyleniyor. Vali Aziz Yıldırım’ın bu konuda kararlı olduğu öğrenildi.

Öte yandan TGC’nin Yılbaşı özel gazetesi için, haber yorum desteği vermesi istenen duyurusu da yapıldı.

BUGÜNÜN TRT’CİLERİNE

TRT Trabzon Bölge Radyosu’nun Kuruluş Yıldönümü kutlandı. Şehre önemli bir katkısı olan radyonun kuruluş dönemleri ile ilgili bir bilgi notu paylaşalım. 
Bugünkü radyo kuşağının kulağına da küpe olsun.
Trabzon’da radyo kurulması ile ilgili olarak çok büyük mücadeleler yapılmıştır. 
Hatta bunun için dernek bile kurulmuştur. 

trt-2

Derneğin kurucusu ve başkanı rahmetli Av Ali Kemal Yılmaz Bayraktar’dır.
Bayraktar 50’li yılların sonunda Trabzon’un bir radyosunun olması için imza kampanyası başlatmış, Uzunsokak’ın, Meydan Parkı’na bakan kısmında imza kampanyası için stant bile kurmuştur.
TRT Trabzon Radyosunun efsane bazı isimlerini de buradan analım. Yaşayanlara Allah uzun ömür versin. Rahmetli olanların da mekanı cennet olsun.
-Nejat Toprak
-Mehmet Baydar
-Cengiz Erdil
-İlker Öztekin
-Emel Akyurt 
Ve Radyo müdürü İlkay bey…