BÜYÜKŞEHİR VE Z KUŞAĞI

Tüm Türkiye'de seçim üzeri herkes gözünü Z kuşağına çevirmişken, özellikle iktidar partisinin bu noktada sıkıntı yaşadığını herkes biliyor. 

Z kuşağı söylemini her ne kadar Teknofest kuşağına çevirmeye çalışsalar da, bahsi geçen kuşağın ilgisini çekmekte büyük güçlük çekiyorlar. 

Bunu kırmak noktasından Trabzon Büyükşehir Belediyesi yoğun gayret sarf ediyor. Özellikle Kaşüstü Plajı etkinlikleri, gençlik festivalleri Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin Z kuşağının dikkatini ilgisini ve beğenisini çekme noktasında başarılı olduğunu gösteriyor. 

Gençler Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu'na bu etkinlikler nedeniyle büyük sempati duyuyor. Bu Türkiye'de nadir rastlanan bir olay. 

Şimdi ilimize gelen öğrenciler için düşünülen bir hoş geldiniz şöleni talep edilmişti, fakat sosyal medyadan yapılan anketlerde gençlerin büyük bir çoğunluğu ünlü RAP sanatçısı Sefo'nun konserinde ısrarcı olunca Başkan Zorluoğlu'da paraya kıydı. 

3 güne yayılması planlanan ve 1 milyonluk bir bütçe ayrılan festivaller sanatçının yüksek ücret talep etmesi, öğrencilerinde bu sanatçıyı ısrarla istemesi nedeniyle 1 güne düşürülerek, Sefo isminde 1 günlük büyük bir konserde karar kılındı. 

Tüm vergi ve masraflar dahil 1 milyon TL masraf edilecek olan Sefo isimli sanatçının sadece kendisinin sahne fiyatının 750 bin TL olduğunu öğrendik. Fiyatın daha da artmaması için aradaki menajer ve organizasyon şirketlerinin tümünün devre dışı bırakıldığını öğrendik. 

Bundan önce konser verdiği birçok yerde özellikle yeni sezonda bu ve üzeri fiyatlar talep ediyormuş. Trabzon'dan sonraki rotası da Ak Parti'nin Ankara'da düzenleyeceği organizasyonmuş. 

Çok ama çok yüksek bir rakam, böylesine sıkıntılı bir dönemde gerek var mı, bir sanatçı organizasyonuna 1 milyon harcanır mı, "başkan tasarruf yüzünden sözleşmeli kadro işine mesafeli dururken şimdi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu olmuyor mu" şeklinde haklı tepkileri günlerdir alıyoruz. 

Fakat diğer taraftan da sanatçının fiyatı, gençler tarafından ısrarla talep edilmesi ve 3 günlük organizasyonun bu yüksek fiyat nedeniyle 1 güne indirgenmesi var. 

Tabi ki burada taktir kamuoyunundur. Yeni nesil 2 parçayla 2 ayda bir kişiyi yıldız yapıyor, haliyle yıldız da şişince fiyatını böyle şişiriyor.  Zaten bu tip sanatçılar 2-3 yıl sonra sönüyor, arada ne vurursa yanına kar kalıyor. Bu mantıkla ilerleyerek en yüksek rakamları talep ediyorlar. 

Z kuşağı gençlerinin talebine karşılık veren Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür mü edilmeli, yoksa bu kadar para bir sanatçıya verilir mi deyip eleştiri yağmuruna mı tutulmalı... Tartışılır bir mesele...

Ama Zorluoğlu yaptıklarının meyvelerini anketlerde topluyor, tepki değil övgü alıyor ve derecesini yükseltiyor. Sadece Trabzon'da değil tüm Türkiye'de bu da bilinen bir gerçek.

ZORLUOĞLU AÇIKLAMADI AMA...

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nde geçtiğimiz meclis ayında şirket personellerinin sözleşmeli memurluğa geçebilmesi için norm kadro onayını alınmıştı. 

Ortahisar bu geçiş sürecini kararı aldığı hafta tamamlamıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı da kadro kararını almış ve personelini heyecanlandırmıştı. 

Ama yaklaşık 1 aylık süreç geçmesine rağmen bir adım atılmadı. 

Başkan Murat Zorluoğlu Ankara temasları sonrasında karar vermesi bekleniyordu ama henüz bir açıklama gelmedi. 

Politik Güğüm - 1 Aralık 2022 Politik Güğüm - 1 Aralık 2022

Personel mutlu haberi bekliyor. Büyükşehrin önlisans ve lisansları alma yönünde karar kılındığı belirtiliyor. 

Başkan Zorluoğlu yeni meclis gelmeden bu hafta içi müjdeli haberi personeline vereceği konuşuluyor. 

ARAKLI'NIN SORUNU BAŞKENT’TE GÜNDEM OLDU

AK Parti Trabzon İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu önceki gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un başkanlığında Ankara'da gerçekleştirilen ve Araklı'da TRABRİKAB bünyesinde kurulan katı atık bertaraf tesisinin ortaya çıkardığı sorunların çözümüne ilişkin yapılan toplantı gerçekleştirdi. 

Bugünlerde Araklı'daki bu sorun her platformda dile getiriliyor. 

Başkan Mumcu da sıkıntıyı iyi biliyor ve katı atık tesisinde yaşanan çöp kokusu sorunun kökünden çözülebilmesi için çöplerin evde ayrıştırılmaya başlanması gerektiğini söyledi. 

Başkan Mumcu konuyla ilgili, "En önemli olay, olması gereken çöplerin evlerde ayrıştırılması, evden çıkarken katı atığın ayrıştırılmış olarak çıkmasıdır. Bu çok önemli. Biz eğer Trabzon halkı olarak bu bilinci oluşturabilirsek, düzenli bir şekilde çöpü gönderebilirsek hiç böyle bir sorunla karşılaşmayız. Ama biz çöpümüzü karışık gönderiyoruz. Karışık gönderdiğin zaman biyolojik arıtma esnasında problemler yaşanıyor. 

Bakıyorsun çöpün içinde kurban leşleri bile çıkabiliyor. Ben Vali Bey'le de konuştum. Keşke kampanya başlatsak çöplerimizi plastik, cam, organik olmak üzere ayrıştırıp tesise öyle göndersek, bu yapılsa çok iyi olur. Hiç olmazsa ilk etapta bu uygulamayı sitelerde başlatırsak bu sorunu kökten halledebiliriz. 

Avrupa'da da uygulama böyledir. Ayrıştırılmış çöpün tesiste bertaraf edilmesi çok daha rahat olacaktır. Geri dönüşüme gönderilecek malzemeler de böylece çabukça halledilir" ifadelerini kullandı. 

Aklın yolu bir.. AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu doğru olanı ifade ediyor ama ne ülkemizde ne de Trabzon'da çöplerin evde ayrıştırılması konusunda kazanılmış bir alışkanlık söz konusu değil..  

Kampanyalar da düzenlense şahsen bir sonuç alınabileceğini düşünmüyoruz. Belki çöpü ayrıştırmayan hanelere ceza uygulamalarıyla sonuç almak denenebilir.

HAVADA BİLE İCRAAT DÜŞÜNEN BAŞKAN KİM?

Geçtiğimiz günlerde Akçaabat Söğütlü sahilinde gerçekleşen etkinlikte ilginç detaylar yaşandı. Trabzon semalarında dolaşan motorlu paraşütü herkes görmüştür. 

Bu paraşüte etkinlik günü İl Başkanı Sezgin Mumcu da binmiş Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim de binmiş. Başkan Ekim'in uçuştaki detayı duyanları gülümsetti. 

Paraşüt ile uçan Başka Ekim, paraşüt sürücüsüne "Alçak uç şu deniz kenarlarına yapılan tahkimatları da bakalım sorun var mı? Hem de deniz kenarlarını inceleyelim" demiş. 

Başkan Ekim'in havadayken bile iş düşünmesi ne kadar hassas bir başkan olduğunun göstergesi. 

Ayrıca deniz üzerinde uçtukları için Başkan Ekim'e yüzme biliyor musun diyen paraşütçü 'evet' cevabını alınca 'Başkanım çünkü deniz üzerindeyiz inceleme yapıyoruz sorun yaşarsak kıyıya ulaşamadan her an denize inebiliriz' cevabını vermiş. 

Ama ikili de sağ sağlim incelemenin ardından uçuşusu sonlandırmış. 

MEYDAN’DA SADECE DEVA MI VARDI?

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan dün Trabzon'da miting gerçekleştirdi. DEVA Partisi Trabzon ve ilçe teşkilatları miting süresince tüm çalışmaları gerçekleştirdi ve 18 ilçeye bilgi verdi. Dün de Atatürk Alanı'nda Ali Babacan kürsüye çıktı. 

Peki alanda kimler vardı? Alanda sadece DEVA Partililer yoktu. Peki kimler vardı? 

6'lı masada olan CHP'liler, İYİ Partililer, Saadet Partliler, Demokrat Partililer, Gelecek Partililer vardı. Şunu da söyleyelim alan doluluğunu ve konuşulanları merak eden bazı Ak Partililer de alandaydı...

Ali Babacan eşiyle sahneye çıktı. Yaptığı mitingde Ali Babacan iyi bilgilendirilmiş ve bölgenin, şehrin detayları çok iyi şekilde kendisine iletilmiş. Gençler konusunda konuşurken Trabzonspor'un 19 yaşındaki kalecisi Kağan Moradaoğlu’nun YKS sınavındaki başarısını bile unutmadı kürsüden dile getirdi. 

Babacan'ın konuşması sırasında ezan okununca, "Yanlış duymuyorsan ezan okunuyor, 2 dakika ezanı dinleyelim sonrasında devam edelim" demesi de dikkatlerden kaçmadı. 

Muhalefete göre çok iyi bir miting olurken iktidara göre cılız bir miting oldu...

BU İKİ OLDU...

Dost denilen ‘Fenerbahçeliler yaptı’ denilen Kayserililerin bu yaptığı iki oldu. 

Futbolda hiçbir zaman Trabzonspor taraftarının yanlış yapmadığı el bebek gül bebek ağırladığı, basının birbirine kayısı-fındık hediyeleşmeleri yaptığı Kayserispor cephesi garip hareketlere bürünmüş durumda. Maç sonu gelen pervasız açıklamalar bir yana taraftarları öylesine saçmalaya başladı ki iki maçtır bildiğiniz düşman yaşlar gibi Trabzonspor’u taşlıyor. 

Kardeş kulüp dedikleri takımı ayan beyan taşlıyor. 

Bunun nedeni nasıl bir psikoloji anlamak zor, futbolcusundan medyadaki çalışan arkadaşlara kadar, savaşa girmiş gibi her şeye zarar verdiler. 

Hatta kulüp çalışanı bir meslektaşımızın bilgisayarının ekranına hedef almışlar ya o çalışana gelseydi! 

Umut Bozok’a yapılanlar… Bu durumun psikolojik bir analizi yapılmalı böylesine sert bir geçiş hiç hayra alamet değil!.