TRABZON AK PARTİ NEYE KEŞKE DİYOR?

Trabzon AK Parti, Büyükşehir’de oy oranı düşse bile A. Metin Genç’in belediye başkanlığını rekor oyla kazanmasına rağmen, Trabzon özelinde ilçelerde belirgin bir başarı yakalamasına rağmen moraller bozuk.

Çünkü en büyük ilçe Ortahisar ile Büyükliman’ı kaybetmesi, teşkilata bir travma yarattı. Seçim süresince liderlik konumunda olan Genç’in yüzü gülmüyor.

Dün yapılan basın toplantısında da toplantıya katılan Mustafa Şen dışındaki vekiller ile il başkanı ve Genç’in suratından düşen bin parça durumundaydılar. Ve çoğu insan da neden bu basın toplantısı yapıldı anlamlandırılamadı.

WhatsApp Image 2024-04-01 at 1.08.41 PM

Siyasi mesaj verilen toplantıların heyecanlı, üslubu ile kitleleri hareketlendiren ismi, Vehbi Koç bile durgundu.. Ve bu durum özellikle Ortahisar’ın kaybedilmesi ile parti kulislerinde şu seslendiriliyor..

Yoksa, Murat Zorluoğlu yerini korusaydı, A. Metin Genç de Ortahisar’da 3. kez aday olsaydı, durum böyle olur muydu? AK Parti şimdi bunu tartışıyor, bu konuda yorum yapıyor.

KUTLAMA YAPAMADILAR AMA…

Trabzon'da AK Parti, tüm Türkiye genelinde olduğu gibi büyük bir hezimet yaşadı. Kimsenin beklemediği oy ve belediye başkanlığı kayıpları moralleri bozdu.

Büyükşehir'i tüm Türkiye'deki AK Partili büyükşehir belediyelerinin oy oranlarının üzerinde bir oy oranıyla kazanan AK Parti, Trabzon'da maalesef bir kutlama veya balkon konuşması yapamadı.

Yüzde 68'i hedefleyen, Trabzon Milletvekilinin ve araştırma şirketlerinin bile yüzde 67 açıkladığı Trabzon'da yüzde 51.5'lik bir oy alan ve en büyük ilçesi olan Ortahisar’ı kaybeden AK Parti'de büyük bir hayal kırıklığı hakim.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen AK Parti Trabzon İl Başkanlığı'nda basının huzuruna çıkan takım kaptanı Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, Ortahisar’ın milletvekili olan Yılmaz Büyükaydın, Milletvekili Vehbi Koç ve İl Başkanı Sezgin Mumcu'nun keyifsizliği vücut dillerinden anlaşılıyordu.

WhatsdApp Image 2024-04-01 at 1.09.51 PM

Sanki alel acele alınmış bir kararla az sayıda basın mensubu topluluğu karşısında, açıklama yapacakların haricinde hiçbir parti mensubunun olmadığı bir salonda milletin verdiği karara saygı duyulduğu ifade edildi.

Yaşanan hezimetin sorumluluğunu kimse üzerine almadı. Yaşanan büyük kaybın sebebi noktasında da kimse ses çıkarmadı, sadece Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, gerekli analizlerin yapılarak bir yol haritası belirleneceğini ifade etti.

AK Parti Trabzon'da zor bir sürece giriyor. Bunun en önemli göstergesi de dün büyük üzüntünün yüzlere yansıdığı toplantıda gözler önüne serildi. Türkiye şampiyonluğuna sevinemeyen AK Parti önemli gelişmelere gebe.

Seçimin en ateşli aksiyonel ismi, Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi ise sessizliğini koruyor, detaylı bir inceleme ve analiz sonrası basının huzuruna çıkacağı ifade ediliyor.

GENÇ'İN EKİBİ TRABZON BÜYÜKŞEHİR'E GEÇİYOR!

A. Metin Genç’in Ortahisar Belediyesinde ağırlıklı olarak özel kaleminde görev yapan 8 kişinin, aldığımız bilgilere göre Büyükşehre nakli gerçekleşti. Genç, mazbatasını aldığı gibi koltuğuna oturduğunda deyim yerindeyse leb demeden leblebiyi değil Çorum'u anlayacak yakın ekibini yanına alması en doğal hakkı olarak yorumlanıyor.

GJ65kB0WoAAAxXZ

Başkan Zorluoğlu’nun olmadığı şu günlerde, mazbata alınıncaya kadar bu tür geçişleri Genel Sekreteri Gürkan Üçüncü’nün imzası ile yapılıyor. Bu arada Genç, TİSKİ’de Gümrükçüoğlu döneminde aktif çalışan, Zorluoğlu döneminde pasif göreve çekilen bir isimle, TİSKİ’ye masaya yatırmış.

Genç koltuğa oturduğu gibi çok yatırımcı daire başkanlıkları ile ilgili bilgi sahibi de oluyor. Genç döneminde Zorluoğlu dönemindeki Atilla Ataman konumunda Faruk Kanca olacağı da söyleniyor.

ÖZGÜR ÖZEL, KAYA'YI KUTLADI VE NE DEDİ? 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel bu unvanlı girdiği seçimlerden, büyük bir başarı ile çıkması, partide tartışılmasını da kesti attı.

Seçim süresince, Ortahisar’da seçimi kazanıyoruz diyen Özel’in bu kadar kesin konuşması, parti adına anket çalışması yapan şirketin Trabzon’da da çalışma yapması oldu.

Politik Güğüm - 18 Nisan 2024 Politik Güğüm - 18 Nisan 2024

Özel, seçim akşamı, Belediye Başkanlığını kazanan Ahmet Kaya’yı aradı ve kutlama ağırlıklı bu konuşmada, taraflar ketum davransa da bir kulis bilgisi kulağımıza geldi.

GJ5xFa2XIAIZZdI

Özgür Özel, Trabzon’da yaptığı mitingde önceki dönem milletvekillerinden Volkan Canalioğlu’nu otobüsün üzerine davet etmesi, Ahmet Kaya’nın arkasında durmasını istemesi çok konuşulmuş çok da destek görmüştü.

Canalioğlu’nun Beşikdüzü’nde seçim kazanan Cahit Erdem’e de desteğini vermesi ilçede alan çalışması yapması da genel merkez tarafından memnuiyetle karşılandı.

Özgür Özel - Ahmet Kaya konuşmasında Genel Başkan Özel, Kaya’ya Volkan Canalioğlu’dan belediye başkanlığı süresince yararlanmasını, istedi. Kaya da Volkan Abi’yi belediyede ombudsman olarak, yararlanabileceği konuşuluyor..

BAŞKAN KAYA'NIN BELEDİYEDKİ KRİPTOSU! 

Ortahisar Belediye seçimlerini kazanan Ahmet Kaya da ilk halkasında yer alacak isimleri belirlemeye başladı. Meclis üyeliklerinde kontenjan üyeliklerini de alan Kaya’nın eli rahatladı.

Bu durum, meclisteki çoğunluğu da kazanan Ahmet Kaya için büyük bir kazanım. Kaya, Ortahisar’ın her biriminden haberi olan, hafızası Cüneyt Zorlu’yu en yakınındaki Belediye Başkan yardımcısı yapması kesinleşti. Zorlu deyim yerindeyse kripto gibi hafızası var.

CHP’in belediye meclis grup başkanlığını ise Celal Akaç yapacak. Medya birimine ise bir kadın geliyor. Trabzonspor’un alt yapısındaki medya birimi yöneticiliğini kısa bir süre yapan Sinem Öztürk’ün adı seslendiriliyor.

WhatsApp Image 2024-04-02 at 5.07.43 AM

Bir de Alpaslan Özdemir.. Kendi gibi makine mühendisi olan Özdemir, Orhan Karakullukçu döneminde belediyede görev yapmıştı.

Kaya, Özdemir’i de birinci halkasına alacak.

Ardından bu üçlü, Kaya, Zorlu ve Özdemir Ortahisar’daki görevlendirmeleri ortak akıl ile yapacak.

Kaya, Turgay Şahin’i de belediyede istiyor ama, Şahin olaya sıcak bakmıyor. Kaya’nın özel kalemini ise mecliste, Trabzon’dan getirdiği danışmanı yapacak.

ORTAHİSAR MECLİS ÜYELERİ 

Ortahisar Belediye Meclisi iki partinin üyelerinden oluşacak.

CHP’nin 4 kontenjan ile 21 Meclis üyesi olacak. 4 meclis üyesi de büyükşehir üyesi olacak.

CÜNEYT ZORLU

ALPER ÖZTÜRK

CELAL AKÇAĞ

BİRSEN KARAHMET

ONUR SUNGUR

ÖMER DAYI

ERKAN KURT

SİBEL ALEMDAROĞLU

TEMEL ÇOBAN

OLGUN ÖNDER

HASAN KAMİL KANDAZ

CAN İHSAN BOZBAŞ

AHMET YILMAZ

SERDAR ÇEBİ

TURGAY BAYRAKTAR

ARZU ÖKTEM

İSMET BULUT

KONTENJAN:

MURAT ÖZÇİLİNGİR

ALPASLAN ÖZDEMİR

KÜBRA ÇALAP

BÜLENT ÖZAY

ortahisar-belediye-meclisi-nde-ustunluk-hangi-partide-olacak-7053

AK Parti bu dönem, Ortahisar Belediye Meclisinde azınlıkta. 16 meclis üyesi ve bu üyelerin içinden 3 Büyükşehir meclis üyesi ile bu dönemde görev yapacak.

AK Parti’nin meclis üyeliğini kazanan isimler şunlar:

1.Faruk KANCA

2.Hayati YAVUZ

3.Coşkun ŞAHİN

4.Abdurrahman KINALI

5.Dündar AYYILDIZ

6.Ufuk HOŞ

7.Zeki KAVANOZ

8.Semih BULUTOĞLU

9.Cevat KARA

10.Yavuz ŞANVER

11.Dursun Ali ÖZDERYA

12.Ali Ekber TURAN

13.Hüseyin CANIM

14.Hayrullah BAYTAR

15.Nahide CİHAN

16.Ayşe KABADAYI