BALTA TRABZON'A, ZORLUOĞLU ANKARA'YA 
AK Parti'de son dönemde en çok konuşulan konulardan bir tanesi de Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun milletvekili adayı olup olmayacağı...
Yakın çevresi 2. dönem için devam etmek istiyor dese de önemli olan genel merkezin tutumu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Zorluoğlu ile ilgili verilecek rapor...
Parti geçmişine bakarsak genelde olağanüstü bir durum olmadığı sürece belediye başkanları 2. dönemlerine şehirlerinde devam ediyorlar. 
Fakat Trabzon'da şöyle bir durum söz konusu. Merkezi hükümet yatırımı olarak vaad edilen yatırımların bir çoğu şehre yapılamadı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözü bir çok alanda havada kaldı, yapılanların bir çoğu da yanlış yapıldı veya yarım kaldı...

balta zorlu
Zorluoğlu ile birlikte şehirde gerek Z kuşağına, gerekse şehirde değişim bekleyen orta kuşağa yönelik önemli ilerlemeler kaydedildi. 
Bu nedenle genel seçimleri sürükleyebilecek bir isim olarak da anketlerde ismi geçmeye başladı. 
Buradan hareketle Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ile Zorluoğlu'nun yer değişikliği yapabileceği konuşulmaya başlandı...


Genel seçimlerde Zorluoğlu milletvekili adayı olacak, Muhammet Balta genel merkezde önemli bir göreve getirilecek, yerel seçimlerde de Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak. 
Plan buraya kadar normal fakat... 
Burada kilit isim Ahmet Metin Genç. Ortahisar Belediye Başkanı Genç milletvekili adayı olmaz ise Büyükşehir Belediyesi'ne kilitlenecektir. Belki de Zorluoğlu'nun yerine Genç geçecektir ve sonrasında Genç'ten Büyükşehiri almak hiçte kolay olmayacaktır...
Muhammet Balta planı burada sekteye uğrayabilir. 
Ama dediğimiz gibi Trabzon'da milletvekili listesinin sil baştan yenilenmesi yönünde algı hem şehirde hem AK parti Genel Merkezinde oturdu. 
Zorluoglu ile Genç'i milletvekilliği listesinde görmek kimseye imkansız gelmesin...
Çünkü Ak Parti'nin yerel seçimden önce vekil çoğunluğunu yakalaması daha önemli olarak görülüyor...


İYİ PARTİ'DE DERİN YARIŞ 
Trabzon’da CHP’yi sollayıp ikinci parti olacağına dair ellerinde sağlam verileri olan İyi Parti’de milletvekili ilk sıralamaları için büyük bir rekabet yaşanacağa benziyor. 
İddia o ki, genel merkezde etkili konumda olanlar Yavuz Aydın’ı ilk sıraya koymak için şimdiden gereken çalışmalara başladı. Bir başka kulis bilgisine göre, Azmi Kuvvetli’ye ahde vefa ile ikinci sıra verilecek.. 
Peki bu iddialar arasında, mevcut milletvekili Hüseyin Örs ne olacak?

yavuz aydın
Görüştüğümüz tabandaki bazı partililer yukarıda bahsettiğimiz iki seçeneğin de pek gerçekçi olmadığını ifade ediyor. Hüseyin Örs liste başında olur diyor. 
Gözlemlediğimiz kadarıyla partinin kuruluş aşamasında önemli sorumluluklar yüklenen isimler Örs'e cephe almış durumda.. Niye? Niçin? Neden? Belli değil.

hüseyin örs-1
Partiyi iyi temsil etmedi mi?
Halkla bağını mı kopardı mı?
Mecliste Trabzon’un sorunlarını yeteri kadar seslendirmedi mi?
Örs’e bu sayılan eleştirilerin hiçbiri oturmuyor.
Örs, taban desteği ile genel merkeze de deyim yerindeyse selam çakıyor. Fakat tabi ki da bunun adı siyaset. Siyaset de 1 saatte herşey değişebilir. 
Sonuçta partinin bir genel başkanı var ve listeyi yapacak olan da kendisi. 
Şu sıralar biraz tabanı izlemekten uzak kaldı 6'lı masa variasyonları Sayın Meral Akşener'i parti tabanından oldukça uzaklaştırdı. 
Bu nedenle bir takım hamleleri şu an görmezden geleyebilir ama seçime doğru anketler mutlaka Trabzon gerçeğini gözler önüne serecektir ve Akşener'de buna göre reaksiyon alacaktır. 


AK PARTİ KULİSLERİ HAREKETLENDİ
Yayın danışmanımız ve köşe yazarımız Ali Savaş’ın dünkü yazısında Ak Parti, genel merkezden edindiği derin kulis bilgileri ile Trabzon’da partinin 5 seçenekli ilk üç sıra milletvekili aday sıralamasını yazdı.
Yazıyı okumak için tıklayın:

Savaş bu yazısında özellikle ilk sıra ile ilgili olarak Berat Albayrak, Selçuk Bayraktar ve Mustafa Varank’ı dile getirmesi Ak Parti tabanında bayağı destek gördü.. 
İl Başkanı Sezgin Mumcu Kuzey Ekspres gazetesinde meslektaşımız Rabia Mollaoğlu’na yaptığı açıklamasında benzer isimlerle ilgili olarak Trabzon tabanından destek mesajları aldığını söyledi..

mumcu-3
Parti tabanının, özellikle listenin sıfırdan yapılması  yönünde bir eğilimi var. Genel Merkezin bu konuda ne düşündüğü önemli..
Savaş yazısının son bölümünü şöyle bitirmişti..

abi
“Ve elbette tabi son söz, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’da.. Trabzon'a önem veren Erdoğan’ın parti ile alakası olmayan şehirde derin dostları arkadaşları var. Onların da fikrini alır bir bakarsınız masadaki bütün seçenekler yerle bir olur….”


O DA ORADAYDI 
Şimdilerde siyaseten kendini geri plana atan bir dönemin etkili siyasi isimlerinden Murat Zeki Solak, şu sıralar derin bir sessizlik içinde. Ortahisar Platformunu kurarak dikkatleri üzerine çeken önemli tespitleri ile yerel yönetimlerin dikkatini çeken Solak, TTSO’da da bir müddet Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.  

zeki solak

Şu sıralar bütün mesaisini Demokrasi Platformu’na veriyor. Demokrasi Platformu, Bayar ve Menderes hareketini yaşatmak, genç kuşaklara hatırlamak için uğraş veriyor. 

Solak da platformun istişare kurulu üyesi. Şu sıralar siyasi gündemde "Yeter Söz Milletindir" sloganı her parti tarafından kullanılıyor. Ak Parti de CHP de.. Demokrasi platformu bu gelişme üzerine toplandı, Menderes’in anıt mezarına gitti. Solak da oradaydı. Dedi ki, bize “Menderes’i astılar sonra CHP binasına sözünü de astılar”. 

Evet bu söylem günden güne yayılıyor. CHP'liler ise bu söze henüz cevap vermiş değil. 


AKYÜZ ASLINDA DÖNDÜ 
Bir dönemin önemli gazeteci köşe yazarlarından Trabzonlu hemşerimiz İdris Akyüz siyasete de girdi. CHP’nin PM üyesi oldu. CHP Trabzon’dan milletvekili adaylığı için geçmişte nabız yokladı ama amcası Halil Akyüz gibi bunu başaramadı. 
Sonra İstanbul’da siyasete ağırlık verdi.. 

34-15


Ama sonuç olarak İdris Akyüz mesleğine geri döndü.. 
Akyüz Tele 1’in Ege Temsilcisi oldu. 
Artık Akyüz tam zamanlı gazetecilik yapacak. İzmir’den Tele1’e siyasi programlar da düzenleyecek. Hayırlı olsun diyelim.
 

TRABZON HAKEMLİĞİNİN RENKLİ SİMASIYDI...
Trabzon futbol hakemliği denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri de Yıldıray Yavuz’dur.. Yavuz Selimli yılların çamur diz boyu sahalarında yürekli ve cesur hakemlik yapmıştı.. 
Doğu bölgesinin en ücra illerine maça üç gün kala  yola çıkar gider, maçı yönetir gelirdi. 
Doğudaki bütün illerin amatör takımları ve taraftarları da Yıldıray Hocayı tanırdı.. 

fd64043f-2098-4a72-82e5-15569ec45fc2
Minyon tipli olması da dikkatleri üzerine çekmesine neden olurdu. 
Yıldıray hoca aktif hakemliği esnasında zor penaltı çalan özelliğiyle de tanınırdı.. Onun yönettiği maçlarda penaltı zor olurdu. Bunu da o dönemler şöyle savunurdu; "Futbol erkek oyunu.. Dişe diş mücadeleye ben izin veririm..” Yıldıray Hoca’mıza Allahtan rahmet diliyoruz.. Sevenlerinin ailesinin başı sağ olsun...